Niewiele zabytków pozostało w Strzelinie po II wojnie światowej. Tym bardziej trzeba dbać o to, co ocalało. A jeżeli jest to granitowy zabytek, to tym bardziej.
Nie możemy powiedzieć, że wydawnictwa, o których chcemy napisać, to nowość na naszym rynku. Pierwsze tomy z tego cyklu ukazały się jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mówimy, oczywiście, o Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów. Najbardziej interesującym dla nas jest wydany w 2007 roku Tom 21. Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie i Przedgórze Paczkowskie. Dla turystów z pewnym doświadczeniem jest to prawdziwa Biblia atrakcji krajoznawczych na opisywanym terenie.
Wertując część poświęconą Strzelinowi, natrafiliśmy na ciekawą fotografię. Pisaliśmy na naszych łamach o zabytkowym stole sędziowskim, z którego słusznie możemy być dumni. Jest to unikatowy zabytek i dobrze, że się zachował. No właśnie, czy granitowy blat w Rynku, to rzeczywiście oryginalny stół sędziowski? - Wracając do Strzelina, należy mieć na uwadze, iż do czasów obecnych przetrwał jedynie stół sędziowski położony po południowej stronie wieży ratuszowej. Wyryta na nim data „1746” oznacza zapewne rok jego renowacji, gdyż stół jest dużo starszy. Niezwykłe jest to, że podczas ostatnich prac konserwatorsko-renowacyjnych w piwnicach ratusza natrafiono na kamienny stół, który może być drugim stołem sądowym w tym mieście! - napisał Szymon Wrzesiński w „Pomnikach bólu i śmierci. Zabytki dawnego prawa na ziemiach polskich”. Zakrzewo 2009. Mamy więc świadectwo, że Strzelin miał być może drugi stół sędziowski. Co więcej, dzięki Słownikowi Geografii Turystycznej możemy zobaczyć, jak wyglądał. I niestety, na tym koniec, stół nie...
Wiecej w wydaniu papierowym.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Gdzie podział się oryginalny stół sędziowski?
No to po za NIEoryginalnym łucznikiem na koniu, mamy też NIEoryginalny stół sędziowski.... chociaż Stary łucznik pewnie już dawno został przetopiony na szaszki radzieckich służb.