ZNAJDŹ NA STRONIE

Odbudowana wieża, piwnice i fundamenty - tak dziś wygląda strzeliński ratusz
Dwa tygodnie temu pisaliśmy na naszych łamach o perturbacjach z odbudową strzelińskiego ratusza. Zamiast odpowiedzi na zadane tam pytania, do naszej redakcji trafiło stanowisko burmistrz.
W nadesłanym do naszej redakcji piśmie burmistrz Dorota Pawnuk nie odpowiada na postawione tam pytania. Przypomnijmy, pytaliśmy: „Kto jest autorem odrzuconej przez konserwatora wizji odbudowy ratusza i ile ta koncepcja kosztowała gminę Strzelin?” Burmistrz, w luźnej wypowiedzi, opisuje swoje stanowisko w sprawie odbudowy ratusza, nie ujawniając pomysłodawcy rozbudowy. Nadesłany list publikujemy poniżej.
Z uwagi na fakt, że burmistrz w swoim piśmie odnosi się do kontaktów z konserwatorem zabytków poprosiliśmy o ustosunkowanie się do tych wątków Daniela Gibskiego, zastępcę Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.
- W pierwszym rzędzie pozwolę sobie na odniesienie do dwóch wątków poruszonych w Pana mailu.
Nie widzę w piśmie Pani Burmistrz Strzelina, skierowanym na Pana ręce, próby podważenia kompetencji zastępcy DWKZ co do wypowiadania się w sprawie. Potwierdzony został fakt, iż nie uczestniczyłem w spotkaniach – co nie wyklucza faktu, iż posiadam wiedzę w sprawie oraz faktu, że mogę i mam prawo sprawę na podstawie tej wiedzy skomentować z ramienia Urzędu.
Nie widzę także sformułowania w jakikolwiek sposób sugerującego, iż DWKZ wprowadził kogokolwiek w błąd. Zmiana wstępnie zajętego stanowiska, która nastąpiła w wyniku kolejnych rozmów w trybie roboczym, na podstawie kolejnych, roboczych, zróżnicowanych koncepcji, jest rzeczą całkowicie naturalną i zdarza się bardzo często w procesach koncepcyjno-projektowych. Podkreślam, że przyjęte rozwiązanie oparto na ekspertyzie oceniającej stan i przydatność istniejących, podziemnych reliktów ratusza dla dalszej odbudowy – pozytywne wyniki ekspertyzy pozwoliły na przyjęcie formuły zakładającej ich wykorzystanie i odbudowę na istniejącym, historycznym zrębie, bez dodatkowego, zewnętrznego palowania - jako elementu obcego. Takie rozwiązanie ze stanowiska konserwatorskiego ocenić należy jako bardziej korzystne, podejrzewam także, że tańsze w realizacji. Zarówno z posiadanej przez nasz Urząd wiedzy, jak też z pisma Pani Burmistrz wynika, że planowanie i projektowanie inwestycji przebiega sprawnie, co daje realną nadzieję na jej rychłą realizację – napisał Daniel Gibski.
Jacek Sobko

*****

Listy do redakcji
W nawiązaniu do opublikowanego w nr 7 (14-20 lutego 2018r.) Słowa Regionu Strzelińskiego artykułu pt: „Kiedy w Rynku stanie ratusz?”, chciałabym odnieść się do zawartych w nim informacji.
Przede wszystkim, odbudowa strzelińskiego ratusza to nie tylko puste obietnice, ale realne i konkretne działania przygotowujące tę inwestycję. To szereg spotkań, rozmów i niezbędnych uzgodnień. Również te z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu Panią Barbarą Nowak – Obelindą. Nigdy żadnym w spotkaniu nie uczestniczył cytowany w artykule zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Pan Daniel Gibski.
W celu ochrony części zabytkowej ratusza, tj. fundamentów i stropów, opracowano koncepcję posadowienia słupów nośnych na palach wykonanych na zewnątrz budowli. Koncepcja uzyskała pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Pani Małgorzaty Kolbuszewskiej, przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na terenie Strzelina podczas wizji lokalnej w terenie. Dokumentacja koncepcyjna, zakładająca ochronę zabezpieczonych piwnic poprzez nadbudowę poza nimi ścian ratusza wraz z wyeksponowaniem i podświetleniem odkrytych już piwnic oraz zakładająca funkcję administracji z konkretnym już rozmieszczeniem poszczególnych wydziałów urzędu uzyskała aprobatę Konserwatora Zabytków (kserokopia pisma w załączeniu).
Niestety, przy zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu Konserwator Zabytków ustnie zmieniła zdanie, nie akceptując palowania na zewnątrz budowli. Wówczas na spotkaniu roboczym uzgodniono konieczność wykonania ekspertyzy technicznej, określającej czy istniejące elementy konstrukcyjne piwnicy ratusza można wykorzystać do odbudowy ratusza jako alternatywne rozwiązanie do palowania na zewnątrz. Taka ekspertyza techniczna, po wcześniejszym przeprowadzeniu badań archeologicznych, została wykonana. Stwierdzono, że planowana odbudowa części nadziemnej Ratusza jest możliwa ze względów technicznych, lecz wymaga wykonania wzmocnienia podłoża i robót budowlanych naprawczych elementów konstrukcyjnych, tj. fundamentów, ścian piwnic i sklepień.
W sierpniu ubiegłego roku Rada Miejska Strzelina podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą „Strzeliński Ratusz Sp. z o.o.”, w której Gmina Strzelin obejmie 100% udziałów. Utworzenie spółki podyktowane jest w szczególności zamiarem przeprowadzenia zadania inwestycyjnego związanego z odbudową strzelińskiego ratusza.
Prezesem Spółki został Pan Zdzisław Rataj, którego wiedza i doświadczenie, a także determinacja z pewnością pomogą w odbudowie ratusza.
Dorota Pawnuk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Paweł Małaszyński
Ratusz?
spajker powiedziała :
jeszcze w latach 60-tych oprócz tej wieży stały resztki budynku ratusza. zburzono je i nie było wtedy konserwatora, który dbałby o każdy dawny kamień ratuszowy. ratusza nie można odbudować tylko można zbudować na nowo ratusz o identycznym historycznym wyglądzie. tylko po co? bazując na historycznych resztkach kamieni warto zbudować coś nowoczesnego, coś estetycznie ponadczasowego, może to nawiązywać do starego wyglądu ratusza ale zrobione nowocześnie. szkło, aluminium, podświetlenie, cegła klinkierowa, drewno elewacyjne. Zniszczenia wojenne to wielka strata ale i okazja do zabudowania czegoś lepszego. ci niemcy, którzy budowali urokliwy rynek budowali rynek w styli wówczas nowoczesnym a nie w stylu zabytkowym albo budowali budynki tanio. budynek kina grażyna wygląda dzisiaj lepiej niż jego poprzednik. trzeba tylko uważać aby nie odbudować ratusza w stylu betonowych ukraińców. dobrze też pamiętać że tam gdzie teraz są małe trawniki stały budynki okołoratuszowe i dobrze już teraz pomyśleć i o ratuszu i o tych budynkach czyli o ratuszu wielobudynkowym.
Jesteś deweloperem?

0
Gravatar
Paweł Małaszyński
Ratusz?
A komu jest potrzebny ten ratusz? W takiej formie to co ma być muzeum? Ludzie mamy 21 wiek, budynki wokoło są powojenne, a My za Nasze podatki będziemy stawiać mauzoleum Niemcom? Skąd ta fascynacja niemieckim ratuszem wśród urzędników? Już dzisiaj jest problem z parkowaniem w rynku, po co tam jeszcze ten ratusz? Urzędnicy nie mają miejsca? Socjalizm niby upadł, a biurokracja rośnie? Informatyzacja coraz większa i coraz więcej ludzi w ratuszu potrzebnych? Kto będzie ten ratusz utrzymywał? Te 15 mln na budowę to koszt jednostkowy, a później? Czy ludzie ze stowarzyszenia odbudowy ratusza to jacyś fachowcy? Dlaczego nie myślą logicznie i planują jak wydać nie swoje pieniądze? Miasto niemal codziennie się korkuje, brak ronda, nie ma obwodnicy, cały ruch kołowy idzie przez środek miasta, spaliny, hałas itd. Czy nie lepiej inwestować w infrastrukturę niż w bierne budynki? Oława i Brzeg inwestuje w obwodnicę, aby odciążyć miasto.
0
Gravatar
Olo
Zniesmaczenie
Zanim zaczną ratusz odbudowywać, to najpierw niech zaczną edukować właścicieli piesków. Przechodzą dzisiaj chodnikiem obok Sezamu dosłownie mnie zgięło, dobrze że z rana nic nie jadłem. Co z tego że będzie wszystko ładnie wyremontowane, jeśli spojrzenie na trawnik wywoła odruch wymiotny. Może porządny mandat coś jednego z drugim nauczy?.
0
Gravatar
Grażyna
Ratusz w Strzelinie
Monia powiedziała :
A jakie to doświadczenie ma Pan Rataj, by być szefem spółki i odpowiadać za odbudowę ratusza poza tym, że jest z ekipy pani Pawnuk, która zatrudniła żonę pana Rataja bez konkursu w urzędzie?!
Zgadza się. Uważam, że dobór personalny Państwa Rataj jest ogromnym błędem Pani Burmistrz. Mam nadzieję, że sie z tego wycofa bo takimi decyzjami traci społeczne zaufanie. Pani Rataj zatrudniona bez konkursu i Pan Rataj fachowiec od zabytków? Pani Dorotko. Co się z Panią stało? Zawiodłam sie ogromnie. Ale wierzę w Pani przyzwoitość.

0
Gravatar
spajker
RE: Odbudowa ratusza na dwa głosy
Dejv powiedziała :
Panie świeć duszę nad tym miastem, albowiem czasy świetności tego miasta nie wrócą, niechaj się wrota przyszłości w kierunku rynku odwrócą.... nie wiem czy dobrze uważam ale każdy ma prawo do własnego zdania, więc chciałbym zapytać., dlaczego dzisiaj remontuje się plac dla targowiska skoro można wybudować kamienice na pierzei północnej rynku i w nich umieścić różnego rodzaju sklepy. ? Handel powinien wrócić do centrum, a nie na skraju ! :( :(
władze lubią piosenkę " jestem z miasta, to widać to słychać to czuć", czego spodziewać się od wiochy?

0
Gravatar
Bluegras
Nie dogadali się z rodziną.
Dejv powiedziała :
Panie świeć duszę nad tym miastem, albowiem czasy świetności tego miasta nie wrócą, niechaj się wrota przyszłości w kierunku rynku odwrócą.... nie wiem czy dobrze uważam ale każdy ma prawo do własnego zdania, więc chciałbym zapytać., dlaczego dzisiaj remontuje się plac dla targowiska skoro można wybudować kamienice na pierzei północnej rynku i w nich umieścić różnego rodzaju sklepy. ? Handel powinien wrócić do centrum, a nie na skraju ! :( :(
Dlaczego? Dlatego, że tato i syn nie widzieli szybkiego zysku, mając doświadczenie z ul. Kościelną, i lepiej było się tego terenu w centrum wsi pozbyć za grosze.

0
Gravatar
Dejv
RE: Odbudowa ratusza na dwa głosy
Panie świeć duszę nad tym miastem, albowiem czasy świetności tego miasta nie wrócą, niechaj się wrota przyszłości w kierunku rynku odwrócą.... nie wiem czy dobrze uważam ale każdy ma prawo do własnego zdania, więc chciałbym zapytać., dlaczego dzisiaj remontuje się plac dla targowiska skoro można wybudować kamienice na pierzei północnej rynku i w nich umieścić różnego rodzaju sklepy. ? Handel powinien wrócić do centrum, a nie na skraju ! :( :(
0
Gravatar
Monia
RE: Odbudowa ratusza na dwa głosy
A jakie to doświadczenie ma Pan Rataj, by być szefem spółki i odpowiadać za odbudowę ratusza poza tym, że jest z ekipy pani Pawnuk, która zatrudniła żonę pana Rataja bez konkursu w urzędzie?!
0
Gravatar
JCB
Pytania bez odpowiedzi.
Pytanie do kolejnej części - ile od początku kosztowało postawienie kikuta ze wszystkimi kosztami? Ile kosztowało ogołocenie rynku z drzew i ustawienie ławek od dupy strony?Ile kosztują kwiatki, rabatki i ich codzienne utrzymanie - sprzęt, pracownicy, środki?
0
Gravatar
JCB
Byle do wyborów.
Zrównać to z ziemią, i nic już na tym miejscu nie budować. Po co? Dla kogo? Za ile? Kasa leci na ekspertyzy ekspertów, nietrafne decyzje no i czas w robocie jakoś leci. Ale wybory już blisko.
0

Przeczytaj również