ZNAJDŹ NA STRONIE

Na fotografii w „Słowniku Geografii Turystycznej” widać dwie granitowe płyty. Gdzie jest druga z nich?
Poszukiwania artefaktów zawsze wiąże się z ryzykiem, że zakończą się fiaskiem. W przypadku Strzelina, miasta okrutnie potraktowanego przez historię pod koniec II wojny światowej, poszukiwania takie mają szczególne znaczenie.
Każdy ocalony zabytek poszerza naszą wiedzę o historii miasta, to z jednej strony, a z drugiej daje satysfakcję z odkrycia i zachowania artefaktu. Taki był sens opublikowanego na naszych łamach artykułu o „drugim stole sędziowskim w Strzelinie”.
Zwłaszcza, że mówi się o możliwości odnalezienia takiego stołu w czasie odgruzowywania piwnic ratusza. Zachowało się również zdjęcie stołu, a może tylko płyty (?) w „Słowniku Geografii Turystycznej”, w tomie poświęconym Wzgórzom Strzelińskim i Przedgórzu Paczkowskiemu.
Zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu z prośbą o weryfikację przytaczanych na naszych łamach przypuszczeń. - W sprawie tzw. stołu sędziowskiego informuję, że kwerenda archiwalna sprawozdań z badań archeologicznych i archeologiczno-architektonicznych przeprowadzanych w reliktach ratusza strzelińskiego nie przyniosła pozytywnych rezultatów; w żadnym sprawozdaniu nie pojawia się wzmianka o odkryciu przedmiotu, który mógłby być płytą drugiego stołu sędziowskiego. Nie możemy więc zweryfikować pozytywnie, cytowanej w Pana mailu, wypowiedzi Pana Szymona Wrzesińskiego z publikacji w 2009 roku, w której autor przytacza fakt takiego odkrycia. Proszę zauważyć także, że autor wypowiada się w trybie przypuszczającym, więc bez oceny badaczy nie kwalifikowałbym automatycznie każdej płyty granitowej jako stołu sędziowskiego, tym bardziej że oznaczałoby to np. mało prawdopodobny przypadek istnienia dwóch sądów w Strzelinie. Zadane przez Pana pytanie: „Gdzie się podział oryginalny stół sędziowski” nie znajduje oparcia w faktach i jest kwestią postawioną na wyrost – oryginalny stół sędziowski, zaopatrzony w datę (prawdopodobnie renowacji), posadowiony jest do dziś po południowej stronie wieży ratuszowej; drugi stół, a właściwie płyta, określona tak przez P. S. Wrzesińskiego i poszukiwana przez Pana, pozostaje jedynie w sferze domniemań – odpisał nam Daniel Gibski, Zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W przesłanej odpowiedzi zwróciło naszą uwagę zdanie: „bez oceny badaczy nie kwalifikowałbym automatycznie każdej płyty granitowej jako stołu sędziowskiego, tym bardziej że oznaczałoby to np. mało prawdopodobny przypadek istnienia dwóch sądów w Strzelinie”. Spróbujmy więc odszukać płytę widoczną na zdjęciu obok, a być może, po weryfikacji odkrycia przez archeologów, okaże się ona drugim strzelińskim stołem sędziowskim. Daniel Gibski nie wyklucza przecież takiej możliwości.
Każda informacja może pomóc odnaleźć artefakt i ustalić, czy jest to rzeczywiście stół sędziowski. Prosimy dzwonić do autora artykułu pod numer 509 18 36 39.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
...
RE: Nie do sprawdzenia?
Ze starej płyty chodnikowej problem robią lol
0
Gravatar
spajker
RE: Nie do sprawdzenia?
okrutnie dużo kosztują rozważania o tym czy stół sędziowski jest oryginalny czy też nie i rozważania o tym , w którym roku powstał.proponuję zrobić nowy stół ze szlifowanego granitu, łądny , nowoczesny, po co komu orzeczenia instytutu ds staroci?miłośnikom staroci proponuję nawiązanie kontaktu z domem uciech, w którym średnia wieku pracowników wynosi 350 lat.
0

Przeczytaj również