Polonez to reprezentacyjny taniec narodowy, dawniej dworski. Pierwowzorem poloneza był taniec pieszy pochodzenia ludowego, tańczony najpierw wśród ludu, zwany w swym pierwowzorze chmielowym, a potem jako chodzony. Z czasem przyjął się na dworach magnackich. Na dworach królów polskich stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczony był na rozpoczęcie balów, będąc paradą szlachty przed monarchą. Obecnie inauguruje niektóre imprezy dla podkreślenia ich uroczystego charakteru.
Tak stało się w środę, 21 marca, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzelinie, gdzie odbyła się impreza taneczna pn. „Polonez – nasz taniec narodowy”, zorganizowana w ramach gminnego projektu edukacyjno-patriotycznego „Droga do niepodległości”. Rozpoczęcie tej patriotycznej imprezy uświetnili uczniowie szkół podstawowych z gminy Strzelin. Licznie zgromadzili się też ich rodzice i najbliżsi, przez co w sali gimnastycznej pojawiło się około 500 osób.
Poloneza wspólnie zatańczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego „Kolorowa Kraina”, uczniowie PSP nr 4 w Strzelinie, PSP w Białym Kościele, PSP nr 5 w Strzelinie, PSP w Kuropatniku i PSP nr 3 w Strzelinie. Poprowadziły go burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk i dyrektorki lokalnych placówek.
Następnie zgromadzonych gości powitały dyrektor PSP nr 3 Teresa Okołotowicz, koordynatorka projektu Krystyna Pieńkos i burmistrz Pawnuk. Szefowa gminy przypomniała, że w 2018 r. obchodzona jest 100. rocznica odzyskania niepodległości, a spotkanie rozpoczyna cykl imprez patriotycznych towarzyszących temu wydarzeniu. - Piękna rocznica, bo, jak wiemy, naszej Polski przez 123 lata nie było na mapach świata. Była tylko w sercach Polaków. Pięknie tańczycie i pięknie wyglądacie – powiedziała do najmłodszych, dziękując jednocześnie nauczycielom za ich przygotowanie.
Później tańce narodowe zaprezentowali uczniowie z poszczególnych szkół, a występy podziwiała się zgromadzona publiczność.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.