ZNAJDŹ NA STRONIE

Marek Charowski, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Strzelinie, przybliżył zebranym dramatyczną historię Sybiraków
W czwartek, 17 września, obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka oraz 81. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. W uroczystościach, które odbyły się pod pomnikiem Zesłańców Sybiru, udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji, Sybiracy i ich rodziny.

Oficjalne obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Zesłańców Sybiru, gdzie odśpiewano hymn Sybiraków, pod przewodnictwem księdza Stanisława Włodarskiego odmówiono modlitwę w intencji zmarłych Sybiraków. Następnie głos zabrał Marek Charowski, prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków. Na początku przywitał przybyłych gości: burmistrz Strzelina, Dorotę Panwnuk, kapelana Sybiraków, księdza Stanisława Włodarskiego, przedstawicieli Rady Miejskiej Strzelina, z jej przewodniczącym Ireneuszem Szałajko na czele, przedstawiciela Zarządu Stowarzyszenia Huta Pieniacka i Związku Kombatantów, Ryszarda Kobylańskiego, delegacje Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej. W obchodach udział wzięli również dyrektorzy szkół ziemi strzelińskiej oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych. Prezes Charowski serdecznie przywitał Sybiraków. – Wasza obecność raduje nasze serca – przyznał. – Spotykamy się dzisiaj przy obelisku Zesłańców Sybiru, aby dać dowód pamięci o naszych bliskich, których los doświadczył w jakże okrutny sposób. Pamiętamy i będziemy o nich pamiętać, bo jest to dla nas sprawa honoru – mówił. Po jego przemówieniu głos zabrała burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. Następnie pod pomnikiem Zesłańców Sybiru uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wśród gości byli także lokalni samorządowcy oraz kapelan Sybiraków, ksiądz Stanisław Włodarski
Tekst ukazał się w 37 (1026) wydaniu "Słowa Regionu".




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Uczcili pamięć Sybiraków
w dniu 17 września 1939 1 400 000 Polaków co to do synagogi chodzili witali armię czerwoną kwiatami. młodzież żydowska założyła czerwone opaski i wskazywała czerwonoarmistów kto wojskowy kto nauczyciel kto urzędnik czyli pomagała sortować kto pod mur kto do Kazachstanu kto do Kozielska a kto na Sybir. Żydzi już w 1919 roku głośno sprzeciwiali się powstaniu państwa polskiego i domagali się włączenia Polski do ZSRR. za swoją lojalność w czasach PRL dostali władzę w Polsce. ciekawe co na to prezydent stolzman vel Kwaśniewski i potomkowie PZPR.
0

Przeczytaj również