ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości pytali o koszty organizacji

Z budżetu gminy Strzelin na organizację tegorocznych dożynek i święta miasta wydano ponad pół miliona złotych. O koszty imprez pytali radni Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawili oni także projekt uchwały w sprawie bonifikat, który nie spodobał się radnym. 

 

W ostatnim wydaniu Słowa Regionu przedstawiliśmy relację z pierwszej części ostatniej sesji Rady Miejskiej Strzelina. Pisaliśmy wówczas o informacjach, które podała burmistrz Dorota Pawnuk. Teraz skupimy się na części uchwałodawczej. Jednym z punktów, który wywołał żywą dyskusję był ten dotyczący zmiany regulaminu korzystania z cmentarzy komunalnych oraz cmentarzy parafialnych, będących w użytkowaniu gminy Strzelin.

Dyskusja była długa i ożywiona, więc postaramy się oddać jej treść w skróconej formie. Z grubsza chodziło o to, że radni klubu Prawa i Sprawiedliwości obawiali się, że wykreślenie pewnych zapisów umożliwi likwidację grobu bez uprzedzenia o tym fakcie jego opiekuna. Radny Kazimierz Kubisz zapowiedział, że radni PiS nie poprą tego projektu. Jego wątpliwości próbowała rozwiać burmistrz Dorota Pawnuk, kierownik CUKiT-u Katarzyna Jachowicz oraz mecenas Barbara Kowalczyk. Szefowa gminy podkreśliła, że wykreślenie wspomnianych zapisów następuje z przyczyn formalnych.

Radna Magdalena Stępińska argumentowała, że w regulaminie powinny istnieć zapisy, regulujące zasady likwidacji grobów i odpowiedniego poinformowania bliskich zmarłego o tym fakcie. – Tego typu regulacje powinny znaleźć się w wewnętrznych ustaleniach. Rada Miejska nie jest upoważniana do umieszczania tego w regulaminie uchwałą. To zapisy, które powinny znaleźć się w umowach z mieszkańcami – tłumaczyła burmistrz Pawnuk.

Kierownik Jachowicz dodała, że informacje, dotyczące zamiaru likwidacji grobu są wywieszane z 6-miesięcznym wyprzedzeniem i ta praktyka będzie nadal kontynuowana. – Tak jest najlepiej dla mieszkańców i tylko w taki sposób możemy czasami zlokalizować opiekuna grobu – podkreśliła pani kierownik. – Czyli to, co jest w regulaminie, to się dzieje, te dwa punkty, które wypadły, dobrze by było, żeby to było formalnie załatwione pomiędzy właścicielem a administratorem. Może nie w regulaminie, ale żeby zarządca był zobligowany – zaznaczyła radna Stępińska.

– Praktyka się nie zmieni, ten zapis zniknie z regulaminu, ale nie znaczy to, że CUKiT zmieni swoją praktykę. Nikt nie będzie likwidował grobów, nie trzymając się dotychczasowych zasad. To jest dla wszystkich oczywiste – dodała burmistrz Pawnuk.

Niepełnosprawni nie chcą stałych bonifikat?

Inną uchwałą, której towarzyszyła ożywiona dyskusja, była uchwała autorstwa radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie określenia bonifikat od ceny nieruchomości sprzedawanych w drodze bezprzetargowej na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych. Przedstawił ją radny Kazimierz Kubisz, a uchwała zakładała m.in. udzielenie bonifikaty w konkretnej, z góry ustalonej, wysokości dla osób niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych. Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Gminy projekt uchwały zaopiniowała negatywnie.

– Klub PiS będzie głosował za, ponieważ zarzucane nam przez radnych, że dyskryminujemy mieszkańców miasta i gminy Strzelin jest zarzutem bezpodstawnym. W momencie opiniowania nie usłyszałem od radcy prawnego, że w jakikolwiek sposób będziemy dyskryminowali mieszkańców – podkreślił radny Kazimierz Kubisz.

 Możemy przerzucać się argumentami zarówno za, jak i przeciw – zauważył radny Łukasz Sikora. – Od lat pracuję z osobami niepełnosprawnymi i zadałem im proste pytanie: czy chcielibyście, żeby uchwała w takiej formie obowiązywała. Zadałem kolejne pytanie, czy w ogóle chcielibyście, aby uchwała bez względu na stawki, była wiążąca kiedykolwiek w naszej gminie. Otrzymałem odpowiedź od osób niepełnosprawnych, że nie chcą takiej uchwały, nie chcą tej zaproponowanej, ani nie chcą, żeby uchwała dotycząca bonifikat co do nieruchomości przyległych weszła kiedykolwiek w życie – dodał, argumentując, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, Zauważył, że mogą się zdarzyć sytuacje, że osoba niepełnosprawna będzie w potrzebie i będzie chciała wnioskować o wyższą bonifikatę niż zaproponowane w uchwale 60% wartości nieruchomości.

 

Cały artykuł zamieściliśmy w 48 (1236) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
nie ma osób zdrowych . są tylko chorzy i nieprzebadani. bonifikata należy się zatem każdemu. dawanie zasiłków i bonusów inwalidom tylko podkreśla inwalidztwo którzy oni starają się ukryć. ja jestem osobą uzależnioną od seksu a zatem niech gmina da mi przydział na unimile tak aby wszyscy się dowiedzieli o mojej przypadłości którą ja skrywam.
no a imprezy gminne?
no a koszty dożynek 500 000? to zaledwie 13 400 zeta za sekundę odsłuchu zespołu disco z pola z karszowa śpiewającego umps umps umps, blondynka zamówiłą. był smolasty był pierzasty był pederasty boys band jako sceneria dla pokazu małości włądcy regionu.
małe kluby we wrocławiu zamawiają a to zespół budgie a to pendragon a to blood brothers czyli kopie iron maiden czy też clan of xymox. koncerty biletowane pożądane i niedeficytowe. no ale pycha i prymitywizm gminy powoduje że w strzelinie od lat tylko droga chałtura o estetyce takiej jak władcy. włądcy strzelina zapisali strzelin do związku gmin wiejskich i liczę na kontynuację. kobiety na traktory. kobiety precz od koryta. szanujmy kobiety i dajmy im realizować się w kuchni.

1

Przeczytaj również