W piątek, 18 listopada, w Zakładzie Karnym w Strzelinie odbyła się konferencja dotycząca projektu pn. „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”. Realizowany jest przez służbę więzienną w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, a jego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 111 460 109 zł.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i pracodawcy z powiatu strzelińskiego. Najważniejszym celem projektu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. W ciągu pięciu lat w 130 zakładach karnych i aresztach śledczych zostanie przeszkolonych 46 000 więźniów. Projekt jest odpowiedzią na lokalne potrzeby rynku pracy oraz występujących tam deficytów zawodowych.
Kursy pod potrzeby rynku
Wsparciem w pierwszej kolejności będą objęci skazani bez żadnego wykształcenia lub mający przerwę w wykonywaniu wyuczonego zawodu. Zaniedbania w wykształceniu, długoletnie bezrobocie i długoterminowe wyroki powodują u osadzonych odrealnienie na rynku pracy.
- Projekt w głównej mierze opiera się na tym, żeby skazanego przygotować do wyjścia na wolność. Podstawowym elementem jest praca. Większość ludzi w naszym zakładzie to osoby nisko wykształcone, które nigdy nie pracowały, albo z różnych powodów nie chciały znaleźć pracy. Musimy mieć świadomość, że kiedy wyjdą na wolność i my nic nie zrobimy, to będą klientami urzędu pracy albo wrócą do przestępstw – mówił dyrektor ZK Zdzisław Rataj.
Projekt zakłada, aby skazany, który przebywa w zakładzie, jednocześnie podnosił swoje kwalifikacje i pracował. Jak dodał dyrektor, obecnie skazanych chętnie zatrudniają samorządy, instytucje charytatywne oraz przedsiębiorcy. – Nasza rola jest taka, aby te kursy robić pod potrzeby rynku. Jeżeli skazany znajdzie pracę po wyjściu na zewnątrz, to jest szansa, że już nie wróci do zakładu karnego – kontynuował dyrektor.
W projekcie wsparcie otrzymają skazani, którzy dobrowolnie zechcą w nim uczestniczyć. Muszą jednak mieć nieodległy termin końca odbywania kary pozbawienia wolności (nie więcej niż 2 lata) i pozytywną opinię właściwej komisji penitencjarnej w zakresie możliwości udziału w projekcie.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Podniosą kwalifikacje zawodowe więźniów
spajker powiedziała : Gdyby twoji rodzice mieli taki pogląd na te sprawy jak ty, to dziś nie musielibyśmy czytać twoich żerujących komentarzyRE: Podniosą kwalifikacje zawodowe więźniów
Mx powiedziała : patologia rodzi patologię. zakaz aborcji czyli dopuszczenie do powielania patrologii niszczy rodzaj ludzki. brzmi to okrutnie ale abortowanie patologii w dresie i patologii w białych kołnierzykach może gatunek ludzki uchronić przed degradacją. urodzeni pakierzy ich potomstwo i im podobni winni podlegać przymusowej sterylizacji a nie sanatorium z 3 posiłkami dziennie, które rzadko mają ludzie pracujący,Abort ują swoje dzieci "wybitni członkowie społeczeństwa" nastawieni na kariere i wygode.O jakim ratunku mówisz.Czujesz się bardziej wartościowym człowiekiem tylko dlatego że się urodziłeś? Miałeś szczęście że nikomu nie przyszłodo głowy że będziesz patolem, albo przeszkodzisz w wygodnym życiu i karierze.PATOLOGIA to jest użalanie się nad szczeniakami i kotami podczas gdy popiera się aborcje i eutanazje człowieka.Nie mam nic do zwierząt ale jeśli dany osobnik chroni zwierzęta a jednocześnie jest za zabijaniem dzieci to jest PATOLOGIA.To mentalność proaborcyjna prowadzi do degradacji społeczeństwa.Rosną zastępy ludzi nieszanujących życia - słabych, chorych, cierpiących.Tych NIENARODZONYCH się abortuje a STARYCH poddaje eutanazji poprzez zaniechanie leczenia nawet gdy można poprawić stan zdrowia chorego. HITLEROWSKA MENTALNOŚĆ EUGENICZNA.RE: Podniosą kwalifikacje zawodowe więźniów
Mx powiedziała : Mx powiedziała : patologia rodzi patologię. zakaz aborcji czyli dopuszczenie do powielania patrologii niszczy rodzaj ludzki. brzmi to okrutnie ale abortowanie patologii w dresie i patologii w białych kołnierzykach może gatunek ludzki uchronić przed degradacją. urodzeni pakierzy ich potomstwo i im podobni winni podlegać przymusowej sterylizacji a nie sanatorium z 3 posiłkami dziennie, które rzadko mają ludzie pracujący,,
I tak większość wróci do przestępstw albo nic nierobienia. Bo po co skoro nie będzie żył gorzej niż człowiek pracujący. Najlepiej wymyślać programy i wkładać w to kolejne nasze pieniądze, żeby patologie zaprosić do tanga(czyt. pracy). Znam te środowiska, 10% zasługuje na pomoc od państwa, jakąkolwiek 500+ czy podobne. Reszta jak się nie nauczyła być uczciwym to się nie nauczy.Trochę więcej wiedzy
Kazimierzu, mówisz błędnie. Pieniądze, które osadzony zarobi w więzieniu są jego pieniędzmi- do odebrania po odbyciu kary. W żaden sposób nie są one wykorzystywane do tego, aby utrzymać osadzonego w więzieniu- to BYŁO, JEST i BĘDZIE w obowiązku Państwa, a raczej PRACOWITEGO PODATNIKA !RE: Podniosą kwalifikacje zawodowe więźniów
konferencje, procedowanie, programy, dotacje unijne, progreamy unijne. już za czasów prl bez procedowania i ibez programów więzienie zbudowano obok kamieniołomu aby prości ludzie mogli tłuc prostą kostke kamienną. przyszło nowe. kostki kamiennej brak ale nowe programy przerobią chodzące białko w logistyka portu lotniczego.proponuje wrócić do pomysłu tłuczenia kostki, jak ktoś będzie lepszy to kształcimy go dalej.Praca
Głównie chodzi o to żeby własną pracą zarabiali na własne utrzymanie w czasie pobytu w więzieniu.Znalezienie pracy po odbyciu kary oczywiście też jest ważne.