– Nigdy nie wiadomo, jaki projekt wyda się interesujący i wystarczająco nowatorski - mówiła Magdalena Krupa, dyrektor wiązowskiej bibliotekiGminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie otrzyma prawie 30 000 zł na promocję czytelnictwa. Jak udało się to osiągnąć? Nowatorski program obejmuje m.in. „Sztukę konwersacji”, „Żywe audiobooki” czy „Warsztaty książki tunelowej”.
W ostatnim czasie w ramach partnerstwa publiczno - społecznego powstał specjalny projekt. Jego liderem była Fundacja Atena, natomiast Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie jest partnerem wykonawczym. Projekt nosi nazwę „Wyprawy do głębi biblioteki” – aktywizacja społeczności przez działalność kulturotwórczą. Został skierowany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rozpatrzony przez Instytut Książki.
Jak poinformowała dyrektor wiązowskiej biblioteki Magdalena Krupa, projekt został zaopiniowany pozytywnie. Warto podkreślić, że znalazł się na 3 miejscu spośród 80 zgłoszeń. Przyznana kwota na działania to 29 985 zł. Obejmą one promocję czytelnictwa na terenie gminy Wiązów. – Już niedługo, 24 kwietnia, odbędzie się dzień otwarty biblioteki. Planujemy także spotkania ze współpracownikami tego projektu, a więc dyrektorami szkół, kołami gospodyń wiejskich, sołtysami i innymi osobami, które nam przy nim pomogą. Projekt będzie realizowany na poziomie sześciu punktów - powiedziała Krupa.
Ponadto dyrektor zaznaczyła, że każdy autor projektu jest przekonany o jego wartości, ponieważ wkłada w niego wiele energii i zaangażowania. Dodała, że Instytut Książki musiał ocenić go wysoko ze względów merytorycznych. – Nigdy nie wiadomo, jaki projekt wyda się interesujący i wystarczająco nowatorski. Kryteria są bardzo płynne. Szukaliśmy ciekawych działań, które mają pojawić się w bibliotece, bo bardzo nam na tym zależy. Musi to być określona półka książek, ponieważ mamy czytelników, którzy preferują określony rodzaj czytelnictwa – mówiła dyrektor.

Przygody z książką
Pierwszym zaplanowanym działaniem będzie „Pod okładką”, czyli spotkania z autorami, tłumaczami, ilustratorami i wydawcami. Będzie to impreza cykliczna organizowana raz w miesiącu, przez pięć miesięcy. Dwa spotkania odbędą się w bibliotece, trzy kolejne w świetlicach wiejskich (Jutrzyna, Witowice, Wyszonowice).
Kolejne działanie to poznawanie biografii czytelniczych mieszkańców gminy Wiązów czyli „Sztuka konwersacji”. W tym zadaniu wykazać będzie się mogła młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, której misją będzie wyszukanie w swoim środowisku starszych osób chętnych do refleksji na temat osobistej przygody z książką. Celem działania będzie ukazanie młodym ludziom żywych historii czytelniczych i unaocznienie często trudnej drogi do książki.
Innym cyklem będą „Bliskie spotkania z poezją”, zaplanowane w czterech odcinkach. Na kameralne spotkania w blasku świec zapraszani będą miejscowi poeci, którzy zaprezentują swoją twórczość.
Następna akcja to „Żywe audiobooki”. Tym razem wolontariusze w różnym wieku co dwa tygodnie wyruszą z książką do różnych instytucji, aby nieść żywe słowo, umilać czas i promować czytelnictwo. Przewidziano osiem spotkań. Planowane są również flash moby, dwie spontaniczne akcje, podczas których wolontariusze zbierają się w wiązowskim rynku, by wspólnie uczestniczyć w kilkuminutowym głośnym czytaniu.
Zaplanowano także „Klub wolnej książki”, który obejmie udostępnienie regału w wiązowskiej bibliotece, na którym czytelnicy będą zostawiali przeczytane książki wraz z załączoną recenzją. Regał stanie również w rynku przed budynkiem biblioteki.
Ostatnie z działań to „Warsztaty książki tunelowej”. Pierwsze zajęcia poprowadzi pomysłodawca i ilustrator książek dla dzieci Robert Romanowicz. Tunelowa książka jest inspirowana scenografią teatralną, gdzie ustawione ozdoby tworzą perspektywę. Celem warsztatów będzie m.in. rozbudzenie wyobraźni i kreatywności.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Wtórny
RE: Regał z książkami w wiązowskim rynku
Kup Pan książkę ,a po co ,,,,telefoniczn ą w domu już mam .
0

Przeczytaj także