Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Uczniowie zdecydowali. Młodzieżową Radę Gminy Strzelin na najbliższe dwa lata utworzyło szesnaście osób. Teraz młodzi radni będą pośredniczyć między szkołami a gminą Strzelin. Jacy są nowi radni? Dlaczego zdecydowali się kandydować?
Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Strzelin I kadencji na lata szkolne 2019/2020 oraz 2020/2021 już za nami. Startować mogli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych gminy Strzelin lub młodzi mieszkańcy, którym zależy na tym, by młodzieży żyło się lepiej w społeczności lokalnej. Program wyborczy przygotowali kandydaci, którzy chcieli, by skuteczność działań prowadzonych przez władze gminy na rzecz młodych ludzi była większa, a ich problemy i potrzeby bardziej zrozumiałe.
Rada działa na podstawie statutu nadanego przez Radę Miejską Strzelina. W szczególności opiniuje gminne projekty aktów prawnych dotyczących młodzieży i wyraża poglądy w sprawach uczniów. Pośredniczy także między szkołami a gminą Strzelin.
Wybrani przedstawiciele będą współpracować z samorządami uczniowskimi
Walka była zacięta
Jak tłumaczy opiekun MRG Strzelin Agnieszka Sucharska, celem powołania rady jest przede wszystkim włączenie młodzieży w procesy podejmowania decyzji dotyczących młodych osób. W ten sposób zapoznają się też z działalnością samorządu terytorialnego. Młodzi radni mogą przekazywać do konsultacji uchwały dotyczące młodzieży, dzięki czemu uchwały mogą być modyfikowane.
Okazuje się, że chętnych kandydatów zgłosiło się bardzo dużo, a więc walka była zacięta. Według naszej rozmówczyni, to kwestia predyspozycji osobowych. Zgłosiły się osoby, które czuły, że mogą się odnaleźć w młodzieżowej radzie.
- Patrząc na poprzednią radę i a obecną, widzę ogromną różnicę między uczniami. Są przedsiębiorczy, odważni, otwarci, kontaktowi, chętni do współpracy i nie boją się wypowiedzieć własnego zdania. Jestem pełna nadziei i optymizmu. Młodzieżowa rada będzie funkcjonować typowo na wzór Rady Miejskiej. Na pewno pierwsze chwile podczas inauguracji były emocjonujące i stresujące – powiedziała Agnieszka Sucharska.
Szczególne podziękowania skierowała do nauczycieli szkół, którzy są też koordynatorami i opiekują się młodymi radnymi. - Mam nadzieję, że uda mi się godnie reprezentować szkołę – powiedziała radna Julia Wilińska
- Uważam, że młodzi radni powinni interesować się polityką i życiem społecznym - mówił przewodniczący Kacper Matuszewski
Lepszy start
W ubiegłym tygodniu, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin odbyło się inauguracyjne posiedzenie MRG Strzelin. W sesji wzięło udział 16 radnych ze szkół gminy Strzelin, którzy otrzymali zaświadczenia potwierdzające wybór. Otworzyła je burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk, która przybliżyła zasady funkcjonowania MRG Strzelin. Obecni byli też nauczyciele szkół.Chciałabym, żeby dzieci z całej gminy miały więcej do powiedzenia - mówiła radna Katarzyna Musiałowska
Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni złożyli uroczyste ślubowanie: „Ślubuję uroczyście jako radny pracować dla dobra i pomyślności młodzieży gminy Strzelin, działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami młodzieży, godnie, rzetelnie reprezentować młodzież gminy Strzelin”.
Katarzyna Musiałowska postanowiła kandydować na radną, aby mieć lepszy start w życiu. Dzięki temu będzie miała też szansę poznać lokalną politykę. - Zaskoczyło mnie, że zostałam wybrana. Przekonywałam uczniów, że jako radna mogę zmienić poglądy naszej szkoły na wiele spraw. Chciałabym, żeby dzieci z całej gminy miały większy głos i interesowały się tym, co nas później czeka – mówiła Kasia. Młoda radna nie denerwowała się inauguracją, bo podobnie postępuje w sporcie, którym od lat się interesuje.

Konkretne inicjatywy
Jak przyznała Julia Wilińska, cała inauguracja przekroczyła jej oczekiwania. Pomimo lekkiego stresu, było bardzo fajnie, a uczniom udało się zintegrować. Julia zdecydowała się kandydować na radną, bo wierzy, że będzie miała wpływ na zmiany w mieście związane z młodzieżą.
Najpierw konieczne było zebranie jak największej liczby podpisów. - Podczas kampanii miałam oryginalny pomysł na plakaty. Uczniowie musieli napisać na kartce i wrzucić do skrzynki swoje oczekiwania względem mnie, jako radnej. Rozdawałam też babeczki i cukierki, które rozeszły się bardzo szybko. Myślę, że miało to wpływ na wynik. Uczniowie na pewno są przekonani, że może dam radę coś zmienić. Mam nadzieję, że uda mi się godnie reprezentować szkołę – powiedziała.
Na sesji w głosowaniu tajnym wybrano przewodniczącego młodzieżowej rady. Został nim Kacper Matuszewski. Prezydium utworzyli Lena Kącka, Julia Wilińska, Jan Stykowski i Barbara Satyła.
Jak tłumaczy Kacper, jako że są to początki Młodzieżowej Rady, chcieliby się skupić na promocji, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o istnieniu rady. Z tym wiążą się konkretne inicjatywy, których mają już kilka w planach.Szesnaścioro radnych Młodzieżowej Rady Gminy Strzelin spotkało się na sesji inauguracyjnej. Towarzyszyli im nauczyciele i przedstawiciele lokalnych władz
- Priorytetem jest dla nas również zaciśnięcie współpracy z Radą Miejską w celu uzyskania udanego dialogu między młodzieżą a dorosłymi samorządowcami. Uważam, że młodzi radni powinni interesować się polityką i życiem społecznym, ponieważ jest to obszar naszego działania. Co więcej, te kwestie powinny interesować całą młodzież, dlatego mamy w planach organizację kolejnych warsztatów młodzieżowych, tak jak to miało miejsce w ostatnim czasie - mówił przewodniczący MRG.

***
Radni Młodzieżowej Rady Gminy
Strzelin I kadencji na lata szkolne 2019/2020 oraz 2020/2021


1. Rataj Nina Antonina - okręg wyborczy nr 1
(PSP nr 3 w Strzelinie)
2. Wilińska Julia Marta - o.w. nr 2
(PSP nr 4 w Strzelinie)
3. Kęcka Lena - o.w. nr 2 (PSP nr 4 w Strzelinie)
4. Wojewoda Maciej Wojciech - o.w. nr 2
(PSP nr 4 w Strzelinie)
5. Dobrowolska Izabela - o.w. nr 3
(PSP nr 5 w Strzelinie)
6. Kuriata Martyna - o.w. nr 3 (PSP nr 5 w Strzelinie)
7. Musiałowska Katarzyna - o.w. nr 3
(PSP nr 5 w Strzelinie)
8. Tomaszewski Jan Jakub - o.w. nr 4
(PSP w Białym Kościele)
9. Łątka Natalia - o.w. nr 5 (PSP w Kuropatniku)
10. Satyła Barbara - o.w. nr 6 (LO w Strzelinie)
11. Stykowski Jan Stanisław - o.w. nr 6
(LO w Strzelinie)
12. Kubas Kinga - o.w. nr 7 (Technikum w Strzelinie)
13. Popadowski Krystian - o.w. nr 7
(Technikum w Strzelinie)
14. Dobrowolski Łukasz Marian - o.w. nr 8
(CKZiU w Ludowie Polskim, LO „Slavia”
w Strzelinie i ZPO w Strzelinie)
15. Grzybowska Sylwia Anna - o.w. nr 8
(CKZiU w Ludowie Polskim, LO „Slavia”
w Strzelinie i ZPO w Strzelinie)
16. Matuszewski Kacper Krzysztof - o.w. nr 9
(uczniowie zamieszkali na terenie gminy Strzelin,
uczący się w szkołach poza jej terenem).
Dodaj komentarz