– Jad ptasznika trynidadzkiego zawiera psalmotoksyny. Jest on wykorzystywany do produkcji leków dla ludzi po udarach – mówi Oskar Fornalczyk, opiekun wystawy pająków, którą przez tydzień można było zwiedzać w Strzelińskim Ośrodku Kultury.
Trzydzieści pięć terrariów, a w nich okazy ptaszników. Zapewne wielu zwiedzających, przyglądając się tym stworzeniom, mówiło sobie w myślach: dobrze, że są za szkłem. Imponujących rozmiarów pająki robiły wrażenie. Ogromne odwłoki i odnóża, często pokryte włoskami, ciekawe ubarwienie.
I oczywiście jad. Można się było przestraszyć, bo przecież wielu ludzi po prostu boi się pająków. Sympatyczne stworzenie, prawda?
Zauważa to Oskar Fornalczyk, który oprowadza po wystawie. - Bardzo często wchodzą tutaj z pewnym lękiem – mówi. - A ja próbuję wyjaśnić, że tych stworzeń nie trzeba się bać. Przecież są pożyteczne. Na przykład zwalczają owady. A, co najważniejsze, jad niektórych pająków jest wykorzystywany w medycynie.
Okazuje się, że niektórzy zwiedzający pokonują swój lęk i ich pobyt na wystawie kończy się sesją zdjęciową z ogromnym ptasznikiem na dłoni. - Typowej arachnofobii nie jesteśmy w stanie tutaj wyleczyć, bo do tego potrzebni są specjaliści od fobii. Jednak ze zwykłymi lękami czasami dajemy sobie radę – mówi z uśmiechem pan Oskar. - Na początku zwiedzania mało kto chce wziąć pająka na rękę, ale później są już chętni.
3. Trzydzieści pięć terrariów z ptasznikami i skorpionami wyeksponowano w sali SOK na pierwszym piętrze. Wśród zwiedzających nie zabrakło dzieci i dorosłych
Co z tym jadem?
Nasz rozmówca podkreśla, że każdy pająk jest jadowity. Jednak nie oznacza to, że jest groźny dla człowieka. U prezentowanych na wystawie w Strzelinie ptaszników jad określany jest w skali od 1 do 4. Jedynka oznacza najsłabszy, porównywalny do jadu pszczoły. Z tą różnicą, że ten pajęczy nie uczula. Natomiast czwórka nie zabije człowieka, jednak może go wysłać na tygodniowe zwolnienie lekarskie. - Po ugryzieniu mogą pojawić się zawroty głowy i gorączka – informuje Oskar Fornalczyk. Dodaje, że żaden gatunek ptasznika nie ma tak silnego jadu, aby uśmiercić człowieka.
Na ten temat pisaliśmy w 41 (1129) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.