Norbert Raba, dyrektor PZLA w Strzelinie
Brak oddziałów chirurgicznego i pediatrycznego w „strzelińskiej lokalizacji USK” odbija się na pracy przychodni. A to znaczy, że szpital w Strzelinie jest bardzo, bardzo potrzebny.
Informowaliśmy na naszych łamach o krokach podjętych przez strzeliński samorząd w sprawie strzelińskiej lokalizacji USK we Wrocławiu. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o gotowości przejęcia, pod pewnymi warunkami, strzelińskiego szpitala. Projekt przedłożyła radzie burmistrz Dorota Pawnuk. Obok piszemy o stanowisku w tej sprawie Ireneusza Szałajko, przewodniczącego rady. Zwróciliśmy się do Norberta Raby, dyrektora PZLA, z prośbą o przedstawienie jego oczekiwań w związku z przyjętą uchwałą intencyjną.

Panie Dyrektorze, czy z punktu widzenia PZLA ważne jest, żeby w Strzelinie działał szpital?
- Sprawą funkcjonowania strzelińskiego szpitala, czyli tzw. strzelińskiej lokalizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, interesuję się mniej więcej od roku. Ograniczanie działalności medycznej w strzelińskim szpitalu przez USK ma wpływ na funkcjonowanie naszej przychodni. Zamknięcie oddziałów chirurgicznego, pediatrycznego, a także ograniczenie innych usług medycznych świadczonych wcześniej w szpitalu, spowodowało wzrost liczby pacjentów w PZLA. Zarówno jeżeli chodzi o wizyty w przychodni, jak i wyjazdy lekarzy i pielęgniarek środowiskowych na wizyty domowe. Wzięło się to stąd, że coraz częściej pacjenci z gminy Strzelin szukający pomocy w USK na ul. Borowskiej we Wrocławiu są odsyłani do szpitala w Oławie. Natomiast w oławskim szpitalu słyszą, że bliżej mają na ul. Borowską i niech tam szukają pomocy. Kończy się to tak, że następnego dnia ci pacjenci rejestrują się w naszej przychodni na ul. Mickiewicza w Strzelinie.

Jak przyjął Pan podjęcie przez strzelińskich radnych uchwały intencyjnej w sprawie przejęcia szpitala?
- Była to odważna decyzja i gratuluję im determinacji w dążeniu do przejęcia szpitala. Uważam, że zapis (uchwały – red.), który mówi o bezkosztowym przejęciu szpitala jest jedyną z możliwych ścieżek postępowania. Podobnie jak wybór prowadzenia szpitala w formule spółki samorządowej. Jest to najszybsza i najprostsza droga powołania do życia podmiotu świadczącego usługi medyczne. Poza tym każdy samorząd, strzeliński również, nie będzie tak skory do ograniczania zakresu świadczonych usług, jak to obserwujemy w przypadku USK. Dodam, że uczestniczyłem w posiedzeniach komisji strzelińskiej rady, na których przedstawiałem swój punkt widzenia w sprawie przejęcia szpitala.

Jakie usługi medyczne powinien oferować strzeliński szpital po przejęciu go przez samorząd i powołaniu spółki?
- To w dużej mierze zależy od stanowiska NFZ i przyznanego spółce kontraktu. Uczestniczyłem w kilku spotkaniach w NFZ, gdzie słyszałem deklaracje cesji kontraktu tych usług medycznych, które w tej chwili są wykonywane w strzelińskim szpitalu. W spotkaniach uczestniczyły również m.in. burmistrz Dorota Pawnuk, starosta Anna Horodyska. Mówiono wtedy o „nowym podmiocie medycznym”, nie precyzując czy będzie to spółka gminy Strzelin, czy jakaś inna.
Na ten temat pisaliśmy w 12 (1150) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
{jcomments off}

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Lucjan
RE: PZLA musi ratować sytuację
Z artykułu wynika, że kiedy ktoś zwichnie sobie nogę to próbuje ją leczyć we Wrocławiu. We Wrocławiu odsyłają go do Oławy. W Oławie zawracają delikwenta do Wrocławia. I nikt, we Wrocławiu i Oławie, nie zasugeruje pacjentowi, żeby udał się do doktora Raby na ulicę Mickiewicza w Strzelinie. A doktor Raba przecież bardzo troszczy się o pacjentów, czego przejawem jest jego poparcie dla funkcjonowania szpitala w Strzelinie. Kto wie, czy kiedy doktorowi Rabie skończy się kontrakt w PZLA, to nie przeniesie się do szpitala w Strzelinie, gdzie niczym doktor House z przenikliwością detektywa będzie dokonywał niezwykłych odkryć, ratując życie swoim pacjentom.
0
Gravatar
Czes
RE: PZLA musi ratować sytuację
Poseł Raba z zawodu dyrektor lol
0
Gravatar
spajker.
RE: PZLA musi ratować sytuację
uuuu a gdzie mój wpis????
0

Przeczytaj również