– Nie mogło mnie tutaj zabraknąć. To święto dla miłośników książek, a ja do nich należę – mówi pan Mariusz, mieszkaniec gminy Strzelin. W sobotę, 2 września, Strzeliński Ośrodek Kultury na kilka godzin zamienił się w świątynię dobrej literatury.

Były spotkania autorskie, stoiska z książkami sprzedawanymi po promocyjnych cenach, sesje autografów i pamiątkowych zdjęć z ulubionymi pisarzami oraz atrakcje dla najmłodszych. A to wszystko w ramach 6. Strzelińskiego Festiwalu Literatury, który z powodzeniem od lat jest organizowany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie na czele z Tomaszem Duszyńskim, dyrektorem placówki, pisarzem i pomysłodawcą imprezy.
W tym roku zaproszenie przyjął między innymi Marek Kamiński – podróżnik, zdobywca dwóch biegunów Ziemi, autor książek. Podczas spotkania można było posłuchać opowieści o trudach i przeciwnościach, jakie pojawiały się w czasie wypraw pana Marka. Uczestnicy spotkania otrzymali także zaproszenie do wyjątkowych podróży – tych w głąb siebie. Kamiński, z wykształcenia filozof, przekonywał o ich ważności i wyjątkowości. Mówił też o pokonywaniu słabości i zdobywaniu własnych życiowych biegunów. Pamiątkowe zdjęcie z Sylwią Winnik, autorką książek o Tymku i Czarnym Kocie
Gościem festiwalu był również Jaroslav Rudiś, czeski prozaik, scenarzysta i dramatopisarz, autor bijącej rekordy popularności powieści pt. „Ostatnia podróż Winterberga”, w której pojawia się motyw wyjątkowej podróży pociągiem po współczesnej i historycznej Europie.
O Sudetach w różnych aspektach i wymiarach opowiadali kolejni goście festiwalowi – Marta Kucharska i Zbigniew Piotrowicz. Natomiast o kondycji polskiego współczesnego kryminału rozmawiali Mieczysław Gorzka i Tomasz Duszyński.
Na spotkanie z czytelnikami do Strzelina przybyły również Nadia Szagdaj, Ida Żmiejewska, Małgorzata Starosta i Milena Wójtowicz.
Natomiast najmłodsi miłośnicy literatury mieli okazję porozmawiać z Sylwią Winnik, autorką książek o przygodach Tymka i Czarnego Kota oraz Martą Kisiel, która napisała kilka tomów opowieści o Bożku i Małym Licho. Obu spotkaniom towarzyszyły konkursy plastyczne z nagrodami.

***

To już szósta edycja festiwalu. Cieszę się, że udało nam się kolejny rok z rzędu stworzyć w ramach działań Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej wydarzenie, które jak widać wpisało się na stałe w kalendarz kulturalnych imprez nie tylko Strzelina, ale i Dolnego Śląska. Gościmy czołówkę polskich pisarzy, a w tym roku także zagranicznego gościa. Cieszy mnie reakcja czytelników naszego miasta, którzy przychodzą na festiwal całymi rodzinami i coraz liczniej odwiedzający festiwal czytelnicy z całej Polski. To znak, że literackie święto w naszym mieście jest doceniane i potrzebne – mówi Tomasz Duszyński, pomysłodawca Strzelińskiego Festiwalu Literatury.
Na ten temat pisaliśmy w 35 (1173) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.