ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Stoisko księgarskie z ofertą dobrych tytułów w dobrej cenie
– Nie mogło mnie tutaj zabraknąć. To święto dla miłośników książek, a ja do nich należę – mówi pan Mariusz, mieszkaniec gminy Strzelin. W sobotę, 2 września, Strzeliński Ośrodek Kultury na kilka godzin zamienił się w świątynię dobrej literatury.

Były spotkania autorskie, stoiska z książkami sprzedawanymi po promocyjnych cenach, sesje autografów i pamiątkowych zdjęć z ulubionymi pisarzami oraz atrakcje dla najmłodszych. A to wszystko w ramach 6. Strzelińskiego Festiwalu Literatury, który z powodzeniem od lat jest organizowany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie na czele z Tomaszem Duszyńskim, dyrektorem placówki, pisarzem i pomysłodawcą imprezy.
W tym roku zaproszenie przyjął między innymi Marek Kamiński – podróżnik, zdobywca dwóch biegunów Ziemi, autor książek. Podczas spotkania można było posłuchać opowieści o trudach i przeciwnościach, jakie pojawiały się w czasie wypraw pana Marka. Uczestnicy spotkania otrzymali także zaproszenie do wyjątkowych podróży – tych w głąb siebie. Kamiński, z wykształcenia filozof, przekonywał o ich ważności i wyjątkowości. Mówił też o pokonywaniu słabości i zdobywaniu własnych życiowych biegunów. Pamiątkowe zdjęcie z Sylwią Winnik, autorką książek o Tymku i Czarnym Kocie
Gościem festiwalu był również Jaroslav Rudiś, czeski prozaik, scenarzysta i dramatopisarz, autor bijącej rekordy popularności powieści pt. „Ostatnia podróż Winterberga”, w której pojawia się motyw wyjątkowej podróży pociągiem po współczesnej i historycznej Europie.
O Sudetach w różnych aspektach i wymiarach opowiadali kolejni goście festiwalowi – Marta Kucharska i Zbigniew Piotrowicz. Natomiast o kondycji polskiego współczesnego kryminału rozmawiali Mieczysław Gorzka i Tomasz Duszyński.
Na spotkanie z czytelnikami do Strzelina przybyły również Nadia Szagdaj, Ida Żmiejewska, Małgorzata Starosta i Milena Wójtowicz.
Natomiast najmłodsi miłośnicy literatury mieli okazję porozmawiać z Sylwią Winnik, autorką książek o przygodach Tymka i Czarnego Kota oraz Martą Kisiel, która napisała kilka tomów opowieści o Bożku i Małym Licho. Obu spotkaniom towarzyszyły konkursy plastyczne z nagrodami.

***

To już szósta edycja festiwalu. Cieszę się, że udało nam się kolejny rok z rzędu stworzyć w ramach działań Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej wydarzenie, które jak widać wpisało się na stałe w kalendarz kulturalnych imprez nie tylko Strzelina, ale i Dolnego Śląska. Gościmy czołówkę polskich pisarzy, a w tym roku także zagranicznego gościa. Cieszy mnie reakcja czytelników naszego miasta, którzy przychodzą na festiwal całymi rodzinami i coraz liczniej odwiedzający festiwal czytelnicy z całej Polski. To znak, że literackie święto w naszym mieście jest doceniane i potrzebne – mówi Tomasz Duszyński, pomysłodawca Strzelińskiego Festiwalu Literatury.
Na ten temat pisaliśmy w 35 (1173) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również