Ubezpieczenie AC to obok standardowego OC jedna z najpopularniejszych polis w Polsce. W tym tekście dowiesz się więcej o tym, czym właściwie jest AC i na jaką ochronę, możesz liczyć wykupując tego typu polisę.

Najlepsze AC znajdziesz podobnie jak OC w Internecie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów lub porównywarek ubezpieczeń, by w szybki i pozbawiony zbędnych formalności sposób znaleźć ofertę, która w 100% będzie spełniać Twoje oczekiwania. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/

Czym jest autocasco?

Ubezpieczenie AC, co najważniejsze, jest całkowicie dobrowolne i gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy:
Samochód zostanie uszkodzony,
  • Samochód zostanie skradziony,
  • Samochód padnie ofiarą aktów wandalizmu lub destrukcyjnego działania osób trzecich.
  • W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, zakres ochrony AC nie jest regulowany ustawą. Oznacza to, że każda firma może swobodnie kształtować formę swojego ubezpieczenia. Świadomość tego faktu jest bardzo ważna przy zakupie nowego ubezpieczenia i wyborze najkorzystniejszej opcji.
Co wpływa na cenę AC?
Najważniejsze czynniki, które wpływają na ostateczny koszt ubezpieczenia AC to przede wszystkim:

Dane dotyczące pojazdu – wartość, wiek, przebieg, zamontowane urządzenia antykradzieżowe, miejsce parkowania.
Dane dotyczące kierowcy – zniżki za bezszkodową jazdę, wiek, miejsce zamieszkania.
Wybrany zakres ochrony – sposób likwidacji szkody, wysokość udziału własnego, zniesienia amortyzacji części.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Sposób naprawy pojazdu – najlepszą opcją jest wybór bezgotówkowej likwidacji szkody w ASO. Oznacza to, że samochód zostanie naprawiony w autoryzowanym warsztacie, a koszty naprawy będą rozliczone bezpośrednio pomiędzy serwisem a ubezpieczycielem. Możesz również wybrać likwidację szkody w warsztacie partnerskim, który współpracuje z towarzystwem.
Części użyte do naprawy – to, jakie części będą użyte do naprawy pojazdu jest, determinowane rodzajem likwidacji szkody. W przypadku autoryzowanego serwisu wykorzystywane są oryginalne części od producenta. Z kolei podzespoły nieoryginalne to domena warsztatów partnerskich.
Udział własny – przed podpisaniem umowy, sprawdź, czy przewiduje ona udział własny. Oznacza to, że Twoje odszkodowanie zostanie pomniejszone o ustaloną kwotę. Najczęściej jest to 10%, ale każdy ubezpieczyciel może stosować różną kwotę w zależności od swojej polityki.
Amortyzacja części – Twoje odszkodowanie może zostać pomniejszone, w związku z naturalnym zużyciem części. Zgodnie z tym im starszy samochód, tym potrącenie okaże się większe, a ty otrzymasz mniejsze odszkodowanie.

Ważne fakty o AC, o których powinieneś wiedzieć

1. Jeśli możesz skorzystać z likwidacji szkody bezgotówkowo, zrób to. Ominie Cię szukanie warsztatu i zajmowanie się rozliczaniem kosztów.
2. Ubezpieczyciel może zaproponować Ci likwidację szkody metodą kosztorysową. Zdecyduj się na nią tylko, jeśli wycena naprawy jest dla Ciebie korzystna. Jeśli to zrobisz, będziesz mógł samodzielnie wybrać zaufany warsztat.
3. Nie wszystkie usterki muszą być zgłaszane do AC, ponieważ bardzo często ubezpieczyciele oferują dodatkowe pakiety w postaci ochrony szyb, opon, kluczyków itp. Jeśli z nich skorzystasz, unikniesz utraty zniżek na następną polisę AC.
4. Z AC możesz skorzystać również, gdy do kolizji doszło nie z Twojej winy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę i zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wszystkich poniesionych przez siebie kosztów.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.