Po badaniu doradca żywieniowy Emanuela Czujowska wskaże, jakie kroki podjąć, by polepszyć stan zdrowiaW związku z przeprowadzonym w Urzędzie Miasta i Gminy Wiązów badaniem żywej kropli krwi spotkałam się z prowadzącą badania specjalistką Emanuelą Czujowską, przyjmującą na co dzień w prywatnym gabinecie Zielone Słońce w Cieplicach i zadałam kilka pytań.

Dlaczego w nazwie badania, kropla krwi określona jest jako żywa?
- Krew w badaniu mikroskopowym jest świeża i poddana diagnozie zachowuje swoją żywotność. W ciągu 20 minut od pobrania możemy obserwować jej naturalne, niezmienione środowisko. W klasycznym badaniu laboratoryjnym krwi wykonuje się rozmaz, krew jest suszona i barwiona. Tak przygotowana krew nie może być oceniana pod kątem żywotności krwinek, ich ewentualnej tendencji do agregacji oraz aktywności leukocytów. Żywa krew pozwala ocenić zmiany po uszkodzeniach wolnorodnikowych i określić siłę układu immunologicznego.

Czy to badanie jest gorsze, czy lepsze od tradycyjnego?
- To zupełnie inny rodzaj badania. W badanej próbce żywej krwi można na bieżąco przyjrzeć się procesom zachodzącym w naszym organizmie, świadczącym o stanie naszego zdrowia, ocenić zdolność organizmu do utrzymywania równowagi środowiska wewnętrznego krwi zwanej homeostazą. Na podstawie diagnozy z obrazu i krótkiego wywiadu z pacjentem udzielam porad dietetycznych i często sugeruję zmianę dotychczasowego trybu życia. W zależności od stwierdzonych nieprawidłowości kieruję osobę na badania specjalistyczne lub konsultacje do lekarzy specjalistów. Oczywiście z badań świeżej kropli krwi nie odczytamy precyzyjnie wielu parametrów, dlatego badanie żywej kropli krwi nie zwalnia z badań analitycznych zaleconych przez lekarza. Jest to jednak metoda bardzo wiarygodna i przejrzysta dla pacjenta.

Dla kogo w takim razie jest to badanie?
- Dla wszystkich dbających o swoje zdrowie. Kontrolnie dla tych, którzy czują się zdrowo, ale również dla tych, którzy obserwują u siebie wiele niepokojących objawów. O zaburzeniach funkcji naszego organizmu może świadczyć zwykłe osłabienie czy ból głowy, zmęczenie lub rozdrażnienie.
Dla wszystkich, którzy mają problemy z zasypianiem, nadwagą czy trawieniem i tych, którzy nie potrafią określić przyczyn swojego złego samopoczucia, to podstawowe i proste badanie.

Jak zachęciłaby Pani do poddania się badaniu żywej kropli krwi?
- Przede wszystkim zachęciłabym do bycia zdrowym. Bo pierwszy krok do zdrowia to przekonanie, że naprawdę mamy na nie wpływ. Zachęcam wszystkich do poznawania siebie i swojego organizmu, do czytania, badania, obserwowania. Do bycia świadomym własnego zdrowia i życia.

Jak nabyła Pani uprawnienia do wykonywania swojego zawodu?
- Szkolenie i praktykę w specjalizacji mikroskopowego badania żywej kropli krwi odbyłam w firmie Vigor. Ukończyłam również kurs dietetyczny. Na co dzień przyjmuję w Cieplicach koło Jeleniej Góry, w prywatnym gabinecie dietetyki i żywienia Zielone Słońce.


Z Emanuelą Czujowską, doradcą żywieniowym i specjalistą mikroskopowego badania kropli krwi, rozmawiała Anna Chamuczyńska
Po badaniu doradca żywieniowy Emanuela Czujowska wskaże, jakie kroki podjąć, by polepszyć stan zdrowia

 

Komentarze   

nen Permalink3 +9 nen
RE: Warto zadbać o swoje zdrowie
Cytuję knobloch:
Powinni kroplę krwi burmistrza zachować dla potomności w szklanej gablocie w izbie pamięci. I pokazywać gawiedzi - ten człowiek pchnął Wiązów na nowe tory rozwoju!!!

...a że były to ślepe tory to już trudno
2015-02-17 17:03 Cytować Zgłoś administratorowi
knobloch Permalink2 +3 knobloch
RE: Warto zadbać o swoje zdrowie
Powinni kroplę krwi burmistrza zachować dla potomności w szklanej gablocie w izbie pamięci. I pokazywać gawiedzi - ten człowiek pchnął Wiązów na nowe tory rozwoju!!!
2015-02-17 07:11 Cytować Zgłoś administratorowi
hehe Permalink1 +7 hehe
RE: Warto zadbać o swoje zdrowie
A ile trzeba było za to zapłacić i jaki lekarz te badanie wykorzysta?
2015-02-16 20:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.