Ks. Waldemar Cwynar przy grobie jednego z przedwojennych proboszczów
Ks. Waldemar Cwynar przy grobie jednego z przedwojennych proboszczów
Ponownie odwiedziliśmy Kucharzowice. Poprzednio, w rozmowie z sołtysem Czesławem Marajem, przybliżyliśmy czytelnikom sołectwo. Dzisiaj naszym przewodnikiem będzie ks. proboszcz Waldemar Cwynar.
- Nasza parafia jest pod pewnym względem wyjątkowa na Dolnym Śląsku - poinformował nas ksiądz proboszcz. Rzeczywiście, niewiele jest takich parafii, gdzie tworzące ją miejscowości leżą w różnych województwach, powiatach i gminach. A w tym przypadku tak właśnie jest. - Choć wioski Bąków i Kucharzowice tworzące parafię dzieli odległość zaledwie 3 km, to Kucharzowice z kościołem pw. św. Andrzeja Apostoła leżą na Dolnym Śląsku a Bąków, z kościołem filialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Opolszczyźnie. Nasza parafia jest jedną z mniejszych w Archidiecezji Wrocławskiej i liczy 810 mieszkańców i większość aktywnie uczestniczy w życiu religijnym naszej wspólnoty - powiedział nasz rozmówca.Apoteoza św. Andrzeja zdobi główny ołtarz w kucharzowickiej świątyni
Kościół, który obecnie można podziwiać w Kucharzowicach, powstał na początku XVI w. Ale pierwsza pisana wzmianka o świątyni pochodzi z 1335 r. Znane jest również nazwisko pierwszego proboszcza. Był nim Petrus Plebanus (w latach ok. 1400-18), a jego czasy pamięta średniowieczna chrzcielnica stojąca teraz przed kościołem. Historia nie oszczędzała Śląska, co dotknęło również Kucharzowice. Wojna trzydziestoletnia, czyli lata 1618-48, przyniosły świątyni grabieże i podpalenia. Po nastaniu pokoju mieszkańcy przystąpili do odbudowy swojego kościoła. Potwierdzają to źródła historyczne z lat 1651-52 i 1666-67.
- Kucharzowicki kościół swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w roku 1803. Rok wcześniej świątynię strawił kolejny pożar. Odbudową kierował Joseph Kummer, ówczesny proboszcz. Pod koniec XIX w. na placu kościelnym, po stronie południowej, ustawiono krzyż upamiętniający ofiary wojny francusko-pruskiej. Już w XX w. kościół otrzymał fisharmonię i dzwon nazwany św. Anna. Fisharmonia zachowała się do naszych czasów, ale nie jest używana. Wierni w czasie nabożeństw, słuchają dzięków współczesnych organów zakupionych na początku XXI w. Organistą jest Stanisław Szumny.
Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że po II wojnie światowej wielowiekową tradycję kucharzowickiej parafii przywrócono w 1968 r., kiedy to ks. bp Paweł Latusek erygował Rzymskokatolicką Parafię pw. Św. Andrzeja Apostoła. W całej swojej historii świątynia była kościołem katolickim.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
xyz
błąd
Nie istnieje coś takiego jak "opolszczyzna" lub - co gorsza "Śląsk Opolski".Województwo opolskie znajduje się na terenie dwóch krain: Dolnego i Górnego Śląska, których naturalną granicą jest rzeka Nysa Kłodzka.Bąków jest wioską, która znajduje się na Dolnym Śląsku w województwie opolskim, nie na jakiejś "opolszczyźnie".
0

Przeczytaj także