O tym jaka jest rola innowacji w branży surowcowej oraz jakie korzyści niesie współpraca międzyregionalna dyskutowano dziś podczas Międzynarodowej Konferencji Górniczej Projektu REMIX w budynku KGHM CUPRUM NOVUM przy ul. Sikorskiego 2-8 we Wrocławiu. Konferencję otworzył Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „ REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE" realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w Programie Interreg Europa 2014-2020  wspólnie z partnerami międzynarodowymi, reprezentującymi zarówno regiony, jak i środowiska akademickie zaangażowane w rozwój górnictwa i branży surowcowej z Austrii, Czech, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Portugalii i Wielkiej Brytanii.
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób zainteresowanych problematyką górniczą i surowcową, m.in. reprezentanci administracji samorządowej i branżowej, instytucji odpowiedzialnych za rozwój regionalny, przedstawicieli środowisk naukowo-badawczych oraz przedsiębiorstw wydobywczych i przetwórczych. Zadaniem projektu jest rozwijanie współpracy pomiędzy wybranymi europejskimi regionami górniczymi poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, prowadzącą do wprowadzenia zmian w Regionalnej Strategii Innowacji w zakresie Inteligentnej Specjalizacji surowce naturalne i wtórne, które przyczynią się do jej lepszego oddziaływania na rozwój województwa dolnośląskiego. Konferencja była okazją do podsumowania efektów projektu REMIX.
 Nawiązanie i umacnianie kontaktów w ramach powstałej dzięki udziałowi w projekcie grupy regionów UE zaangażowanych w politykę surowcową umożliwi w przyszłości podejmowanie wspólnych działań, np. na rzecz realizacji zrównoważonego i efektywnego wydobycia zasobów
w Europie, lepszego przełożenia potrzeb przemysłu na planowanie regionalne, strategie oraz podejmowanie decyzji, co wpłynie na poprawę otoczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze innowacji
−tłumaczy wicemarszałek Marcin Gwóźdź.
Realizacja projektu REMIX przyczyni się również m.in. do poprawy wdrażania regionalnych strategii i programów, które wspierają rozwój innowacyjności i inteligentnych specjalizacji w dziedzinie górnictwa oraz branż pokrewnych, a także rozwoju dialogu pomiędzy różnymi środowiskami oraz pomiędzy polityką regionalną i branżową w kontekście europejskim.

PARTNERZY PROJEKTU REMIX:
 - Regionalna Rada Laponii, Finlandia – Partner Wiodący
- Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Polska
- Instytut Konkurencyjności Biznesu Kastylii i Leon, Hiszpania
- BUSINESS JOENSUU, Finlandia
- Uniwersytet Górniczy w Leoben, Austria
- Wydział Nauk Ścisłych i Technologii, Uniwersytet NOVA w Lizbonie, Portugalia
- Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Czechy
- Uniwersytet w Exeter, Wielka Brytania
- Państwowy Uniwersytet Techniczny NTUA w Atenach, Grecja
- Centrum Geokompetencji we Freibergu, Niemcy (Partner Doradczy)

Więcej informacji o projekcie:
http://www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/remix-inteligentne-i-zielone-regiony-gornicze-ue/
 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Dolny Śląsk współpracuje z europejskimi regionami górniczymi
polskę przerobiono na afrykę.około 40% wieprzowiny jest do polski importowanaokoł o 40% węgla kamiennego jest do polski importowane.jeszcze 20 lat temu polska była dużym eksporteterm wieprzowiny i węgla.rolnicy i górnicy mają ciężką pracę. chodzą smętni, węgla nie opłaca się wydobywać, hodowla trzody jest nieopłacalna, a żywo reagują tylko na słowo dotacja.polska importuje warzywa z hiszpanii czyli z kraju na wpół pustynnego, tamci jakoś dają radę z suszą i ich pomarańcze są u nas po 4,90 za kg. polska pietrzuszka jest u nas po 22 złote za kg. ziemniaki polska importuje z grecji, polska , podobno gigant w produkcji ziemniaka.polską specjalnością jest przytulanie dotacji, nic innego się nie opłaca, tak jak w afryce. aha, tylko konferencje wybory narady i procedowanie dobrze wychodzą.
0
Gravatar
echo
RE: Dolny Śląsk współpracuje z europejskimi regionami górniczymi
Brakuje mi tutaj przedstawicieli górnictwa z Donbasu. Przecież są największym eksporterem węgla do Polski.
0

Przeczytaj także