Od marca żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizują zadania, których celem jest wsparcie m.in. placówek pomagającym osobom ubogim. Podobnie jest w przypadku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W punkcie przy ul. Słowiańskiej we Wrocławiu, codziennie wydawanych jest ponad 600 posiłków. Odbiorcami są nie tylko ubodzy ludzie ale też bezdomni i chorzy.
Często też pojawiają się opiekunowie osób starszych, którzy z różnych powodów nie mogą opuszczać swoich mieszkań.  Każdy otrzymuje ciepłą zupę, czasem dwie, pieczywo i inne  potrawy. Dla wielu osób jest to jedyny ciepły posiłek, jaki  zjedzą danego dnia. 
 Niestety pogarszające się warunki atmosferyczne, a także walka z pandemią powodują, że coraz więcej osób korzysta z darmowych posiłków. Pomoc żołnierzy jest wręcz niezbędna.
- Dla nas jest to bezcenna pomoc – mówi o współpracy z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.  – Nasza misja niesienia pomocy najbardziej wykluczonym nie mogłaby się obyć bez nich. W kryzysowych sytuacjach dzięki żołnierzom możemy zachować ciągłość pracy naszych placówek. Wielką wdzięczność kierujemy w stronę dowódcy brygady, pana pułkownika Artura Barańskiego za życzliwość i mądrą współpracę.   – dodaje dyrektor.
 Każdego dnia do pomocy kierowanych jest kilku żołnierzy 16 DBOT.  Każdy z nich dba o to, aby osoby starsze, samotne, ubogie i bezdomni czuli się dobrze w tak trudnej dla nich sytuacji. 
Cyt. "Czujemy, że mamy do wykonania bardzo odpowiedzialne zadanie, bo sytuacja ludzi proszących o darmowe jedzenie jest skrajnie trudna, a dla nas to nauka życia, pokory i szacunku " mówią żołnierze stojący na posterunku w punkcie Caritas Wrocław przy ul. Słowiańskiej. 
Powody korzystania z darmowego posiłku są bowiem różne, czasem jest to utrata stałego zatrudnienia, czasem samotność i bezradność.
– Obecnie żołnierze zaangażowani są w zabezpieczenie wydawania posiłków przed jadłodajnią we Wrocławiu, z której korzysta codziennie kilkuset seniorów oraz osób żyjących w skrajnej nędzy – opowiada Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. - Nasi podopieczni otrzymują gorącą zupę, trochę pieczywa oraz różne dary w zależności od tego co trafi do nas z Banku żywności lub od darczyńców. Ostatnio żołnierze pomagali w wydawaniu żeli i mydeł antybakteryjnych dla seniorów. Troszczą się również o zabezpieczenie kolejki, tak aby stojący w niej zachowywali dystans społeczny i zakrywali usta i nos. Obecnie, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, posiłki wydawane są przed budynkiem jadłodajni. Sprawne rozdanie pojemników z gorącą zupą nie mogłoby się odbyć bez pomocy Wojsk Obrony Terytorialnej – podkreśla rzecznik.
Podczas wydawania posiłków, żołnierze poświęcają też chwilę na rozmowę z osobami przychodzącymi po jedzenie. Dużo pytań zadają najczęściej Seniorzy. Są to osoby żyjące często samotnie, które najbardziej  potrzebują  poczucia, że nie są wykluczeni, że jest ktoś, kto o nich pamięta.
  "Dbamy o to, aby nasi żołnierze potrafili odnaleźć się w każdej sytuacji i byli do tego dobrze przygotowani. Muszą wiedzieć jak ważne jest profesjonalne wykonanie każdego zadania, bez względu na to, czy będzie to pomoc Policji,  pomoc osobom ubogim, czy działania w szpitalach. Temu właśnie służą wielogodzinne szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i nieustanne podnoszenie kwalifikacji każdego żołnierza służącego w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej"- podsumowuje Dowódca Brygady płk Artur Barański.
Codziennie na Dolnym Śląsku, m in. w szpitalach, placówkach służby zdrowia, czy w organizacjach pomocowych służy ponad 350 żołnierzy 16 DBOT.   
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.