Od marca żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizują zadania, których celem jest wsparcie m.in. placówek pomagającym osobom ubogim. Podobnie jest w przypadku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W punkcie przy ul. Słowiańskiej we Wrocławiu, codziennie wydawanych jest ponad 600 posiłków. Odbiorcami są nie tylko ubodzy ludzie ale też bezdomni i chorzy.
Często też pojawiają się opiekunowie osób starszych, którzy z różnych powodów nie mogą opuszczać swoich mieszkań.  Każdy otrzymuje ciepłą zupę, czasem dwie, pieczywo i inne  potrawy. Dla wielu osób jest to jedyny ciepły posiłek, jaki  zjedzą danego dnia. 
 Niestety pogarszające się warunki atmosferyczne, a także walka z pandemią powodują, że coraz więcej osób korzysta z darmowych posiłków. Pomoc żołnierzy jest wręcz niezbędna.
- Dla nas jest to bezcenna pomoc – mówi o współpracy z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.  – Nasza misja niesienia pomocy najbardziej wykluczonym nie mogłaby się obyć bez nich. W kryzysowych sytuacjach dzięki żołnierzom możemy zachować ciągłość pracy naszych placówek. Wielką wdzięczność kierujemy w stronę dowódcy brygady, pana pułkownika Artura Barańskiego za życzliwość i mądrą współpracę.   – dodaje dyrektor.
 Każdego dnia do pomocy kierowanych jest kilku żołnierzy 16 DBOT.  Każdy z nich dba o to, aby osoby starsze, samotne, ubogie i bezdomni czuli się dobrze w tak trudnej dla nich sytuacji. 
Cyt. "Czujemy, że mamy do wykonania bardzo odpowiedzialne zadanie, bo sytuacja ludzi proszących o darmowe jedzenie jest skrajnie trudna, a dla nas to nauka życia, pokory i szacunku " mówią żołnierze stojący na posterunku w punkcie Caritas Wrocław przy ul. Słowiańskiej. 
Powody korzystania z darmowego posiłku są bowiem różne, czasem jest to utrata stałego zatrudnienia, czasem samotność i bezradność.
– Obecnie żołnierze zaangażowani są w zabezpieczenie wydawania posiłków przed jadłodajnią we Wrocławiu, z której korzysta codziennie kilkuset seniorów oraz osób żyjących w skrajnej nędzy – opowiada Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. - Nasi podopieczni otrzymują gorącą zupę, trochę pieczywa oraz różne dary w zależności od tego co trafi do nas z Banku żywności lub od darczyńców. Ostatnio żołnierze pomagali w wydawaniu żeli i mydeł antybakteryjnych dla seniorów. Troszczą się również o zabezpieczenie kolejki, tak aby stojący w niej zachowywali dystans społeczny i zakrywali usta i nos. Obecnie, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, posiłki wydawane są przed budynkiem jadłodajni. Sprawne rozdanie pojemników z gorącą zupą nie mogłoby się odbyć bez pomocy Wojsk Obrony Terytorialnej – podkreśla rzecznik.
Podczas wydawania posiłków, żołnierze poświęcają też chwilę na rozmowę z osobami przychodzącymi po jedzenie. Dużo pytań zadają najczęściej Seniorzy. Są to osoby żyjące często samotnie, które najbardziej  potrzebują  poczucia, że nie są wykluczeni, że jest ktoś, kto o nich pamięta.
  "Dbamy o to, aby nasi żołnierze potrafili odnaleźć się w każdej sytuacji i byli do tego dobrze przygotowani. Muszą wiedzieć jak ważne jest profesjonalne wykonanie każdego zadania, bez względu na to, czy będzie to pomoc Policji,  pomoc osobom ubogim, czy działania w szpitalach. Temu właśnie służą wielogodzinne szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i nieustanne podnoszenie kwalifikacji każdego żołnierza służącego w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej"- podsumowuje Dowódca Brygady płk Artur Barański.
Codziennie na Dolnym Śląsku, m in. w szpitalach, placówkach służby zdrowia, czy w organizacjach pomocowych służy ponad 350 żołnierzy 16 DBOT.   

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także