Radni Rady Gminy Kondratowice przyzwyczaili nas już do żywiołowych obrad. Na sesji 21 marca było spokojniej, ale ważkich tematów nie zabrakło.

Radni przyjęli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności.

Zwrócono w nim uwagę na wiele aspektów, w tym na sprawę wolno żyjących kotów. Nie można ich wyłapywać ani wywozić, ale należy o nie dbać. W gminie, po złożeniu wniosku, można otrzymać dla nich karmę. W budżecie zabezpieczono na ten cel 1000 zł. Decyzją radnych w Kondratowicach od strony Karczyna powstały dwie nowe ulice - Różana i Makowa.

 

Janowiczki w Żelowicach

Rada podjęła też uchwałę o okręgach wyborczych. Zgodnie z nowelizacją ustawy rady gmin w Polsce muszą zrobić to do końca marca. Nie muszą wprowadzać żadnych zmian. Okręgi podlegają odtąd jednak nadzorowi komisarza wyborczego i to do niego w ciągu 5 dni trafiają ustalenia rady. Może się on z nimi nie zgodzić i wezwać do poprawek. A jeśli rada nie będzie chciała ich nanieść, sam ustali nowe okręgi. - Kontaktowaliśmy się z komisarzem, który wstępnie miał kilka zastrzeżeń - mówił wójt. - Zwrócił nam też uwagę, że miejscowość Kondratowice może mieć nawet 3 radnych, bo tak wynika z normy przedstawicielstwa, którą przelicza się w oparciu o liczbę mieszkańców - wyjaśniał. Wątpliwości komisarz nie przedstawił na piśmie, dlatego wójt sugerował, żeby na razie nie wprowadzać zmian do okręgów. - A ja proponuję, żeby połączyć Kowalskie z Janowiczkami, a w kolejnym okręgu umieścić Żelowice, Wójcin, Błotnicę i Strachów - mówił radny Wiesław Kasprzyszak. Po jego słowach musiano przeliczyć normę przedstawicielstwa. Zarządzono więc przerwę. Ostatecznie, po chwilach wątpliwości i wyjaśnieniach, za zmianami zagłosowało siedmiu radnych. Przeciw było czterech, a dwóch się wstrzymało. Samą uchwałę poparło już dziewięciu radnych, a wstrzymało się czterech.

Radni ustalili też, gdzie będą lokale wyborcze. Tu nie chciano wprowadzać wielu zmian, gdyż wyborcy są przyzwyczajeni do swoich obwodów. Ustalono tylko, że Janowiczki będą odtąd głosować w Żelowicach. - Gmina musi też dostosować jeszcze jeden lokal dla osób niepełnosprawnych - mówił wójt. Sugerował, żeby był to właśnie lokal w Żelowicach. Sołtys Agata Giemza proponowała, by została nim świetlica w Gołostowicach. Ostatecznej decyzji nie podjęto.

Co bardzo ważne, mieszkańcy, min. 15 osób, mogą nie zgodzić się z wyglądem okręgów i kształtem i w ciągu 5 dni od ich ogłoszenia wnieść skargę do komisarza.

 

Skandaliczna sytuacja

W dalszej części sesji Halina Bukowska z Księginic Wielkich skarżyła się na poważny problem z kanalizacją. - Może ktoś jest z niej zadowolony, ale ja nie. Od tygodnia nie działa u mnie pompa. Jest to druga albo trzecia, nie licząc napraw. Beczkowóz wprawdzie przyjeżdża, ale co drugi dzień i dla mnie jest to za mało - mówiła. - Resztki wypływają mi do wanny. Wciąż patrzę czy gdzieś nie wybiło, czy bezpieczniki nie wywaliły. Jak długo to będzie trwało? Jestem niewolnikiem własnej kanalizacji. I podejrzewam, że...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

macio Permalink5 +1 macio
PO PRZY WŁADZY
TAKIE RZĄDY PO
2018-06-07 23:49 Cytować Zgłoś administratorowi
13 Permalink4 +3 13
zmiany
W ramach dostępu dp inf. Publicznej proszę o wykonanie krótkiej statystyki ilości wybić szamb w tej gminie. Pewnie tylko w tej kwestii jako gmina będziemy 1 w Polsce
2018-05-12 20:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Karol Marks Permalink3 +4 Karol Marks
rura wylotowa
Pani Halino popieram w 100%. Ciekawe czy u xlodarzy też wybija czy tam inne pompy heh :D
2018-05-08 10:12 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink2 +13 dst
Wójtek budowniczy!
Pytania proszę do Wójtka, teraz ręce umywa, podjął decyzje o wybudowaniu tego bubla. ,,tania'' inwestycja, najdroższe utrzymanie.
2018-04-13 08:37 Cytować Zgłoś administratorowi
Zawiedziony Permalink1 +10 Zawiedziony
Kanalizacja
Kanalizacja-na kazdym kroku smrod i nic wiecej.
2018-04-13 07:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.