Najważniejszą uchwałą na ostatniej sesji gminnej rady w Kondratowicach było ustalenie stawek za wywóz nieczystości. Ile zapłacą mieszkańcy za śmieci? Jedna z radnych skrytykowała przewodniczącego oraz byłego wiceprzewodniczącego rady.
W sali obrad Urzędu Gminy Kondratowice odbyła się VI sesja gminnej rady. Na początku przewodniczący Henryk Muszyński złożył zgromadzonym życzenia wielkanocne, a następnie, wraz z wiceprzewodniczącą Martą Famulską, obdarował gości symbolicznymi pisankami. To zdecydowanie był najmilszy moment obrad.
Jako, że sesja trwała prawie pięć godzin, nie sposób opisać wszystkich poruszanych na niej tematów. Skupimy się więc na najistotniejszych, naszym zdaniem, wątkach. Takim było na pewno wprowadzenie zmian w gminnym budżecie. Uchwałę przedstawiła skarbnik Emila Dziurdź. Projekt zakładał m. in. zwiększenie dochodów o prawie 500 tys. zł z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej należytego wykonania umowy (chodziło o głośną sprawę z firmą CARBOTECH - red.). Jeżeli chodzi o wydatki, to znalazły się tam przesunięcia na programy, w których gmina brała udział (m.in. dotyczące przedszkola w Kondratowicach i wyposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczej w szkole w Prusach - red.) oraz zakup kotła w do świetlicy w Górce Sobockiej (10 542 zł - red.). Sporo pytań w sprawie uchwały zadawali radni Wiesław Skorupski i Czesław Krawczyszyn. Skarbnik uściślała więc swoje wcześniejsze wypowiedzi. Przewodniczący rady Henryk Muszyński obawiał się, że dochód z tytułu gwarancji jest wirtualny. Prawnik obsługująca obrady odparła, iż jest szansa, że pieniądze w wyniku postępowania sądowego wpłyną do gminy. - Dyskutujemy o czymś o czym większość państwa radnych wie. Tak samo (jak dochody z gwarancji - red.) do budżetu są wprowadzone dochody ze sprzedaży mieszkań czy sprzedaży działek - tłumaczył radny Marcin Szczurowski. Uchwała budżetowa przeszła 9 głosami za, przy 4 wstrzymujących się.
Czy moje moralne prawo zostało nadszarpnięte? Chyba nie - odparł przewodniczący rady Henryk MuszyńskiRadna Agata Giemza nie szczędziła słów krytyki pod adresem przewodniczącego rady
Czy system zbilansuje się?
Kolejną istotną uchwałą było przyjęcie stawek za wywóz nieczystości. Wójt powiedział, że obecne stawki obowiązują od kilku lat. - Proponowana podwyżka wynika ze stawek stacji odbierania odpadów, a taką mamy w Bielawie. (…) Obecna umowa obowiązuje do końca maja tego roku. Zaproponowane nowe stawki (17 zł od osoby za odpady segregowane i 23 zł za niesegregowane - red.) pozwolą nam zbilansować kwotę zapłaty firmie po przetargu. (…) W tej chwili mamy zadeklarowanych 1762 mieszkańców, jeśli chodzi o selektywną zbiórkę i 1687 mieszkańców, jeśli chodzi o nieselektywną - stwierdził wójt Gracz. Dodał, że gmina powinna zyskać ok. 100 tys. zł oszczędności na likwidacji tzw. gniazd. Czesław Krawczyszyn zapytał, czy będą zniżki dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Projekt takich zniżek nie zakładał. Radna Małgorzata Krzesińska odparła, że funkcjonuje program Rodzina 500 Plus, więc brak zniżki nie uderzy w jego beneficjentów. Radna Ewa Kobosko wspomniała, iż mieszkańcy wspólnot nie widzą likwidacji gniazd. Obecna na sesji pracownica urzędu stwierdziła, że analizowane są różne możliwości, m.in. wprowadzenie tzw. małych gniazd. Wiesław Skorupski zaproponował stawkę 15 zł na segregowane i 23 zł za niesegregowane. Powstałą różnicę, jego zdaniem, mogłoby pokryć uszczelnienie deklaracji. Krzesińska apelowała, aby nie generować w ten sposób kolejnych długów, bowiem system nie zbilansuje się. W końcu 6 radnych opowiedziało się za poprawką Skorupskiego, 4 było przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu. Tym samym zaakceptowano postulat radnego - Jeśli po przetargu okaże się, że środki są nie zbilansują się, będę proponował „zdjęcie” zadań bieżących. Ewentualnie będziemy raz jeszcze procedować zwiększenie stawek - odparł wójt.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Zepp Permalink8 0 Zepp
RE: Ceny śmieci idą w górę
Radni mają NAS Gdzieś!!!!!!.Przychodza na sesje aby się kawy napić i pogadać. Niestety takie są REALIA naszej Gminy.
2019-08-05 18:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Permalink7 +4 Mieszkaniec
Ceny śmieci idą w gore
To jest śmieszne aby płacić tyle za śmieci ,może zróbcie coś dla ludzi bo co niektórzy na chleb i leki nie mają a już nie wpomni się o cenie za wywóz odpadów .gmina przez to się nie wzbogaci
2019-05-09 15:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Permalink6 -1 Mieszkaniec
RE: Ceny śmieci idą w górę
Cytuję Logika:
Cytuję Mieszkaniec:
A później znów będzie na minusie i później znów pow że to wina poprzedniego wójta..


Brak Ci dolności logicznego myśleniaLogicznie myśleć nie trzeba.. wystrczy wl Youtube i zobaczyć rady gminy.. gdzie tam logika? Siedzi jeden z 2 koło 20 lat w radzie i nagle wszystko wina byłego wójta.. a gdzie on był? Kto zatwerdzal decyzję? Wójt robi tylko to co jest zatwierdzone przez radę gminy.
2019-04-29 10:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Logika Permalink5 -3 Logika
...
Cytuję Mieszkaniec:
A później znów będzie na minusie i później znów pow że to wina poprzedniego wójta..


Brak Ci dolności logicznego myślenia
2019-04-28 11:06 Cytować Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec. Permalink4 -8 Mieszkaniec.
RE: Ceny śmieci idą w górę
Cytuję Obatel:
Ciekawe czy ta pani w środku to nowa dyrektor szkoły. O zgrozo.

Ta Pani w środku ma nazwisko... po 2 jeśli ma kwalifikacje to gdzie widzisz problem? ? Zainteresuj się wogole ile nauczycieli może startować w konkursie a trochę się zdziwisz że ich prawie nie ma .. po 3A kto zna dobrze szkole jak nie osoba ucząca w niej?
2019-04-25 21:15 Cytować Zgłoś administratorowi
Obatel Permalink3 +5 Obatel
RE: Ceny śmieci idą w górę
Ciekawe czy ta pani w środku to nowa dyrektor szkoły. O zgrozo.
2019-04-25 18:18 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink2 +18 dst
proponuje odbiór śmieci raz w roku będzie taniej
Odbiór śmieci powinien być co 2 tyg a nie raz w miesiącu, w tym miesiącu śmieci zabrane po prawie 1,5 miesiącu, co za inteligent ustala do przetargu takie zasady odbioru śmieci? Panie Skorupski co w tym temacie, bić piane to każdy potrafi ale myślenie chyba nie boli? w jaki sposób wyliczył Pan koszty odbioru śmieci? firma śmieciowa dostarczyła Panu swoje wyliczenia? czy księgowa z GS-u ? jeszcze zamierzacie likwidować kontenery na plastiki? kasa poszła na wybrukowanie placów pod kontenerami na plastiki a teraz ich nie będzie? a może zapłacicie za swoja głupotę ze swojego portfela.
Drugi temat: Przedszkole zostało wybudowane ale w koło syf, dziury grysem zasypane, chwasty w koło, hałda ziemi itd. tak wyglądają inwestycje w tej Gminie, jak to mówią jaki Pan taki kram!
2019-04-25 09:03 Cytować Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Permalink1 +14 Mieszkaniec
RE: Ceny śmieci idą w górę
A później znów będzie na minusie i później znów pow że to wina poprzedniego wójta..
2019-04-24 22:43 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.