Od 1 sierpnia mieszkańców gminy Kondratowice będą obowiązywały nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych. Są one dużo wyższe niż te, które płacili dotychczas. Z czego to wynika? Na temat gospodarki odpadami rozmawialiśmy z wójtem Tomaszem Graczem.
Do tej pory mieszkańcy gminy płacili 15 zł miesięcznie za osobę segregującą śmieci w gospodarstwie domowym. Pan proponował zwiększyć tę stawkę do 30 zł miesięcznie. Z czego wynika aż tak drastyczna podwyżka?
- Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2019 roku, zmieniły się kryteria obliczania kwot, które wpływają na ostateczną cenę za wywóz odpadów komunalnych. Zapisy ustawy mówią jednoznacznie, iż wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami muszą się bilansować z poziomem wydatków. Do chwili obecnej gmina zorganizowała dwa przetargi. Po otwarciu drugiego, najniższa oferta nie pozwala wójtowi na podpisanie umowy, ponieważ środki przeznaczone na ten cel w budżecie są niewystarczające. Zaproponowana radzie gminy stawka w wysokości 30 zł od mieszkańca (3432 zadeklarowanych) pozwala na podpisanie umowy z operatorem na sześć miesięcy, tj. do końca roku 2020. Podczas kontroli przez Regionalną Izbę Obrachunkową zwrócono również uwagę, że stawki opłat za odpady powinny pokrywać koszty odbioru, transportu, unieszkodliwiania odpadów, prowadzenia PSZOK-u i obsługi administracyjnej. Inspektorzy wyliczyli również, że przez ostatnie lata nie były podnoszone stawki, co powodowało duże straty w budżecie.
Radni z klubu „Nasza Gmina, Nasz Dom” zwracali uwagę podczas sesji, iż zaproponowane stawki są wyższe, niż w sąsiednich gminach. Jest to prawda, ale stawki ustalone w tych gminach były wynikiem przetargów jeszcze z roku 2019. To nie jest mój wymysł. Z całego kraju słychać w mediach o znaczących podwyżkach za odbiór nieczystości. Podwyżki związane są ściśle z polityką rządu. Gminy natomiast muszą dostosowywać się do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.

Radny Wiesław Skorupski mówił na sesji, że ok. 800 zameldowanych mieszkańców nie uiszcza opłaty śmieciowej. Sugerował, że gmina powinna poprawić ściągalność tych opłat i stawki byłyby niższe. Co Pan sądzi o tym pomyśle?
- Nie chcę być złośliwy, ale pan radny Skorupski nie do końca rozumie złożoność zagadnienia. Opłaty pobierane są od osób zamieszkałych, a nie od zameldowanych. To jest znacząca różnica. Są przypadki, iż wielu mieszkańców gminy jest zameldowanych, ale nie zamieszkują z powodu wyjazdu do pracy za granicą. Do tego mamy młodzież uczącą się i studiującą poza gminą. Są też inne przyczyny zmiany zamieszkania bez wymeldowania się.
Właściciel każdego gospodarstwa składa pod odpowiedzialnością karną deklarację o ilości osób zamieszkujących. Jest to podstawowe i jedyne kryterium naliczenia opłat. Gmina nie posiada żadnych innych instrumentów weryfikacji ilości osób zamieszkałych. Może jedynie w przypadku stwierdzenia nieprawdziwych informacji w deklaracji złożyć do odpowiednich organów zawiadomienie o złożeniu nieprawdziwych oświadczeń.
Jeżeli pan radny uważa, iż pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę odpadami niewłaściwie wykonują swoje obowiązki, może zainicjować kontrolę, którą może przeprowadzić komisja rewizyjna.
Idąc tokiem myślenia radnego Skorupskiego należało by przyjąć, iż w naszym ośrodku zdrowia w Prusach powinno być zaopcjonowanych tylu mieszkańców, co zameldowanych (ok. 4300). Tak, niestety, nie jest. Czy zaopcjonowana ilość ok. 3100 mieszkańców oznacza, że pozostali się nie leczą? Uważam, że korzystają ze służby zdrowia tam, gdzie faktycznie zamieszkują.
Tekst ukazał się w 24 (1014) wydaniu "Słowa Regionu". Cały wywiad przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

RE: Wójt tłumaczy podwyżkę za śmieci
Cytuję dst:
Odnoszę wrażenie że narzekacze chcieliby żyć na poziomie starych krajów Unii Europejskiej na zasadach wschodnich!


Problem jest taki że musimy żyć na zasadach zachodnich, na poziomie krajów wschodnich, za cenę o wiele większą niż na zachodzie, przy zarobkach wschodnich.
wiadomosci.wp.pl/.../
2020-07-08 14:30 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink11 -4 dst
Więcej śmieci to i koszty wyższe
Dla narzekających na ekologię: najlepiej śmieci wyrzucić do rowu/lasu albo spalić w śmieciuchu do tego szambo bez dna i jest tanio? W zimie fajnie się oddycha? Ile rocznie umiera ludzi w Polsce w wyniku zatrutego powietrza? Produkujemy duże ilości śmieci z którymi należy zrobić porządek, dla narzekających na koszty ich utylizacji, nikt nikomu nie zabrania założenia firmy zajmującej się ich odbiorem, będziecie zarabiać (życzę udanego biznesu i to szczerze) będzie większa konkurencja to i ceny będą niższe. Odnoszę wrażenie że narzekacze chcieliby żyć na poziomie starych krajów Unii Europejskiej na zasadach wschodnich! Polska po wejściu do UE miała wynegocjowane okresy przejściowe również w dziedzinie ekologii i co ?
2020-07-08 13:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink10 +5 Gość
Więcej zabrali niż dali
Prawda jest bolesna dla Polski i Polaków. Tak to wszystko ułożyli, że liczące się na rynku zakłady poszły w ręce cudzoziemców za grosze, ludzi wywalono na marne zasiłki, nazwy zakładów pozostały nadal polskie, więc ludzie nie mają pojęcia czyje to jest. Poszło prawie wszystko banki, handel, huty, cementownie i inne zakłady przemysłowe, nawet połacie ziemi wydzierżawili w różnej formie cudzoziemcom zamiast polskim rolnikom.
Teraz bulimy za wymyślony pakiet klimatyczny.
Nikt do tej pory nie przeliczył tego jak jest na prawdę ( inna rzecz, że podskakiwać żaden rząd za bardzo nie może, bo pętlę szybko zacisną i pat - zadłużenie wielkie, zakłady w obcych rękach, atutów prawie zero).
2020-07-08 10:47 Cytować Zgłoś administratorowi
. Permalink9 +3 .
RE: Wójt tłumaczy podwyżkę za śmieci
Cytuję Hamernia:
Są to wytyczne uni Europejskiej, która narzuciła czlonkom swych państw nowe dyrektywy o ekologi. Ponieważ unia chce być liderem tak więc nie tylko śmieci pójdą w górę i trzeba się zastanowić kto forsuje te ustawy? Moi drodzy nie ma nic za darmo wszyscy biorą dotacje od Unii to teraz zwykły Kowalski płaci na próżno myśleć że 500plus temu winne i szczuć naród!!! Bowiem dla polepszenia koniunktury i napędzenia gospodarki wprowadzono ten ekonomiczny chwyt ale udez w stół a nożyce się odezwą może więc obniżmy VAT, podatki bo sąsiedzi na siebie gnojem rzucają!!! portalkomunalny.pl/.../


Unia (Stara) dba o swoje interesy, terroryzując "ekologią" kraje rozwijające się, takie jak np. Polska.
Dziwne że Niemcy, Francja, Holandia mają swoje śmierdzące zakłady produkcyjne w Chinach, Indiach, czy na Tajwanie, tam problemu szeroko pojętej ekologi nie widzą, u siebie w kraju, mają tylko magazyny, oraz centra badawcze i są 101% eko.

Uwielbiam też jak ludzi piszą że Unia nam coś każe, my musimy coś zrobić i oczywiście wszystko potem jest droższe.
Unia, jak już to przesyła zalecenia i pewne ramy, a w Polsce pod przykrywką "nakazu z Uni", pisze się ustawy tak, żeby mogły zarabiać na tym prywatne firmy i to te największe, często z kapitałem zagranicznym.
2020-07-08 09:16 Cytować Zgłoś administratorowi
Hamernia Permalink7 +3 Hamernia
?????
Są to wytyczne uni Europejskiej, która narzuciła czlonkom swych państw nowe dyrektywy o ekologi. Ponieważ unia chce być liderem tak więc nie tylko śmieci pójdą w górę i trzeba się zastanowić kto forsuje te ustawy? Moi drodzy nie ma nic za darmo wszyscy biorą dotacje od Unii to teraz zwykły Kowalski płaci na próżno myśleć że 500plus temu winne i szczuć naród!!! Bowiem dla polepszenia koniunktury i napędzenia gospodarki wprowadzono ten ekonomiczny chwyt ale udez w stół a nożyce się odezwą może więc obniżmy VAT, podatki bo sąsiedzi na siebie gnojem rzucają!!! portalkomunalny.pl/.../
2020-07-08 08:53 Cytować Zgłoś administratorowi
? Permalink6 -6 ?
?
Brawo panie Wójcie
2020-07-07 22:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Taki Permalink5 +2 Taki
RE: Wójt tłumaczy podwyżkę za śmieci
A to wszystko zafundowane przez obecna wladze. Macie 500 ale oddajcie 800
2020-07-07 17:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Pff Permalink4 +9 Pff
Oplaty
Przecież wójt dokładnie wie kto nie płaci za śmieci ma wgląd do dokumentów więc może jakieś podejmie środki. (Sa mieszkańcy co więcej płacą za ta durna kanalizację i za śmieci niż za prad)
2020-07-07 10:37 Cytować Zgłoś administratorowi
Tragedia Permalink3 +9 Tragedia
RE: Wójt tłumaczy podwyżkę za śmieci
Cytat:
Inspektorzy wyliczyli również, że przez ostatnie lata nie były podnoszone stawki, co powodowało duże straty w budżecie.
Taa Było 12 zł następnie 15 zł. Podnieście na 50 zł albo na 100 zł i ścieki też po m3 za 30 zł i może wtedy będzie lepiej... :/
2020-07-07 09:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.