„Złotokłose” za stołem, który zdobył nagrodę „Złotej Łyżki”Zespół ,,Złotokłose” z Kondratowic osiągnął niespodziewany sukces. Panie zdobyły nagrodę ,,Złotej Łyżki” w przeglądzie bożonarodzeniowym organizowanym przez GOKiP w Ciepłowodach.
W niedzielę, 13 grudnia, w Ciepłowodach odbył się Przegląd Tradycji i Zwyczajów Bożonarodzeniowych „Przy Wigilijnym Stole”, który został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Ciepłowodach. Po raz pierwszy w swojej trzyletniej historii udział w przeglądzie wziął Gminny Zespół Folklorystyczny ,,Złotokłose” z Kondratowic. Zespoły i koła gospodyń rywalizowały o nagrody w trzech kategoriach: tradycyjny stół bożonarodzeniowy, tradycyjna choinka oraz tradycyjna polska kolęda. Ku zaskoczeniu samych zainteresowanych, ,,Złotokłose” zdobyły nagrodę „Złotej Łyżki” za wystawienie stołu wigilijnego. O przygotowaniach zespołu do przeglądu rozmawialiśmy z jedną z jego założycielek, Teresą Białkowską. - Dostałam zaproszenie na przegląd od GOKiP-u w Ciepłowodach. Do udziału udało mi się zachęcić kilka osób z zespołu oraz parę pań zaprzyjaźnionych z nami. Oprócz mnie do Ciepłowód pojechały Józefa Bochnak, Maria Wysocka, Irena Jędrzejewska, Helena Szczepańska i Bożena Krzesaj jako ,,Złotokłose” oraz Wanda Miłek, Jadwiga Keller, Janina Piestrak, Zofia Biłas i Krystyna Jasion. Generalnie nasze przygotowania wyglądały bardzo spontanicznie. Choinkę dekorowałyśmy własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Tak się złożyło, że pochodzimy z różnych stron Polski, zatem ustaliłyśmy, że każda z nas przygotuje na stół potrawę typową dla regionu, z którego pochodzi. Rozmawiałam z wójtem Kondratowic, który zgodził się, aby gmina sponsorowała nam produkty. Podejrzewam, że wrażenie na komisji zrobiła różnorodność naszych dań na stole. Każde pochodziło z innego zakątka kraju. Nie zapomniałyśmy również o sianku, opłatku i Biblii, co nie pojawiło się na żadnym ze stołów, a dla nas to był bardzo ważny element. Do całego turnieju podeszłyśmy z sercem – opowiadała pani Teresa.
Redakcja Słowa Regionu gratuluje paniom sukcesu i życzy dalszego zapału w kultywowaniu tradycji. Działalność zespołu można śledzić poprzez profil facebookowy ,,Złotokłose”. Znajduje się tam sporo zdjęć z różnych inicjatyw, w których bierze udział ta grupa.

Komentarze   

ANN Permalink1 +7 ANN
RE: Ich stół okazał się najlepszy
Piękna inicjatywa ! Dumna jestem że te panie biorą sprawę w swoje rece i nie tylko wkładają swój czas i pracę aby się rozerwać , ale jeszcze pokazują nam młodszym ,że samo narzekanie , że u nas się nic nie dzieje nie wystarczy ! Drogie psnie brawo ! Brawo pani Teteso , wiem że to pani inicjatywa , czekam na następny występ !
2016-02-03 19:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.