- Matki spacerują z wózkami. Po obu stronach mamy rowy. Gdzie te panie mają uciec, jeżeli z naprzeciwka jedzie tir i mija się z dużym ciągnikiem? - pytał sołtys
Mają tego samego sołtysa już od trzech dekad. W samej wsi zmieniło się przez ten czas bardzo dużo. Mimo tego, jest jeszcze wiele do zrobienia. Jakie są priorytety dla mieszkańców Czerwieńca? Co jeszcze wyróżnia tę miejscowość spośród innych?
Czerwieniec leży w gminie Kondratowice i jest niewielką wsią, gdyż liczy 109 mieszkańców. Funkcję sołtysa sprawuje tam nieprzerwanie od połowy lat osiemdziesiątych Ludwik Białkowski. W tym czasie w samej miejscowości naprawdę sporo się zmieniło. - Na pewno bardzo pozytywnie zmienił się wygląd zewnętrzny. Nastały takie czasy, że ludzie dbają o rowy przy swoich posesjach, często je kosząc. Również starają się utrzymywać w dobrym stanie swoje obejścia. Jestem zadowolony z faktu, że dużo rzeczy w Czerwieńcu udało nam się zrobić w ramach czynu społecznego – mówił sołtys. Dodał także, że na terenie zakrzaczonego rumowiska lokalna społeczność urządziła we własnym zakresie plac zabaw. - Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych wspólnie z miejscowymi rolnikami nawieźliśmy około 50 przyczep ziemi z pobliskiego kamieniołomu. Następnie rozplantowaliśmy ją i posialiśmy trawę. Potem przyszedł czas na dostawienie ogrodzenia. Niedawno poprawiliśmy je za pomocą środków z funduszu sołeckiego. Staramy się na bieżąco rozwijać niewielką bazę, którą dysponujemy. Udało nam się w tamtym miejscu urządzić również boisko do koszykówki. Niestety był problem z odbijaniem piłki na ówczesnej nawierzchni. Wspólnie z radą sołecką doszliśmy do wniosku, żeby położyć tam puzzle. Stanowią one także miejsce do tańca podczas festynów. Dzięki funduszowi sołeckiemu udało się też postawić wiatę przystankową dla dzieci. Wcześniej stanowiło to problem, bowiem na zatoczce dzieci czekały na autobus pod gołym niebem – stwierdził Białkowski. Stodoła koło placu zabaw w Czerwieńcu grozi zawaleniem
Ważnym budynkiem w Czerwieńcu jest także wiejska świetlica. - Walczyłem o nią przez wiele lat. Kiedyś doszło nawet do takiej sytuacji, że zawalił się tam sufit i było widać niebo. Budynek stał nieczynny. Powoli i sukcesywnie zaczęliśmy go remontować. Został naprawiony dach i wymienione wszystkie okna, a cztery lata temu dokonał się remont pomieszczeń. Są tam pewne mankamenty, ale generalnie wnętrze jest bardzo ładne – tłumaczył sołtys. Zajęcia z dziećmi w świetlicy prowadzi Teresa Białkowska, która jest przewodniczącą rady sołeckiej, a prywatnie żoną pana Ludwika. - Zakres zajęć jest różny i rozmaity. Trzeba jakoś organizować czas najmłodszym. Obchodzimy dzień babci i dziadka. Dzieci przygotowywały wierszyki i wystąpienia. Dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kondratowicach organizujemy konkursy z nagrodami w okresie ferii zimowych. Przedsięwzięć było sporo. Znalazły się wśród nich dzień dziecka, zajęcia plastyczne, mikołajki czy wycieczki do ZOO. Świetlica jest otwarta trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych – mówiła pani Teresa.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutajKomentarze   

Nikoś Permalink2 0 Nikoś
RE: Ludzie u nas się kochają...
Najlepiej to na tym zdjeciu wyszła ta dziura..
2017-05-09 15:46 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +7 spajker
RE: Ludzie u nas się kochają...
ciekawa sprawa. solidna ceglana niemiecka stodoła wali się dopiero po 100 latach eksploatacji bez remontów. polski wkład w czerwieniec to kilka plastikowych huśtawek i brak troski o solidną stodołę - środek produkcji rolnej. czy mieszkańcy czerwieńca są ciemnoskórzy? mieszkańcy afryki "też się kochają" czyli rozmnażają. żywność przywiezie im samolot z onz. postkolonialne budynki uległy rozpadowi. mieszkańcy czerwieńca czekają na fundusz sołecki tak jak afrykanie na samolot z onz. mieszkańcom afryki dasz lizaka i gwizdek i on się cieszy.mieszkaniec czerwieńca dostanie kolorową plastikową huśtawkę i też się cieszy.
poniemiecka rozpadająca się stodoła i polskie importowane z chin huśtawki. wkład niemiec w pkb unii to 21%,wkład polski w unijne pkb to2,9%. wstyd.
2017-04-11 15:15 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.