O sytuacji na rynku pracy w powiecie strzelińskim mówiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwona Engel. Okazuje się, że liczba bezrobotnych spada. Jak wygląda w poszczególnych gminach? Radnych powiatowych interesował też publiczny transport zbiorowy i sytuacja Strzelińskiego Centrum Medycznego.
Obrady XI sesji Rady Powiatu Strzelińskiego odbyły się w czwartek, 29 sierpnia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Strzelinie. Przed rozpoczęciem posiedzenia starosta Marek Czerwiński podziękował Halinie Horodyskiej, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która przeszła na emeryturę. Na stanowisku zastąpiła ją Alicja Ostrowska.
W imieniu swoim i Rady Powiatu Strzelińskiego dziękował za trud i wysiłek włożony w kierowanie PCPR. Podkreślił, że współpraca zawsze była rzeczowa i konkretna. Życzył także zdrowia i realizacji planów. Halina Horodyska podziękowała radnym i byłym starostom, z którymi współpracowała w poprzednich kadencjach.

Spadło bezrobocieSprawozdanie z działalności między sesjami wywołało sporo pytań, na które odpowiadali starosta Marek Czerwiński (w środku) i wicestarosta Aleksander Ziółkowski
Aktualną sytuację na rynku pracy w powiecie strzelińskim i porównanie z latami ubiegłymi oraz z sytuacją w województwie dolnośląskim przedstawiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie Iwona Engel. Do czerwca 2019 r. liczba bezrobotnych w powiecie wynosiła 1408, w 2018 r. - 1564, w 2017 r. - 1790, a w 2016 r. - 1970.
- Rynek pracy w powiecie strzelińskim charakteryzował się dużą dynamiką w ostatnich latach. Było to widoczne poprzez spadek liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP, jak i duży spadek stopy bezrobocia i aktywność pracodawców. Na przestrzeni ostatnich czterech lat liczba osób bezrobotnych spadła o około 30%, a stopa bezrobocia do 9,5%. To najniższy wskaźnik od lat 90-tych – powiedziała dyrektor.
Struktura bezrobocia w poszczególnych gminach powiatu jest zróżnicowana. Największy odsetek bezrobotnych kobiet zanotowano w gminie Borów (60%), a najmniejszy w gminie Strzelin (53%). Osoby długotrwale bezrobotne stanowią największą grupę w gminie Borów (58%), natomiast najmniejszą w gminie Wiązów (51%).
W grupie wiekowej do 30. roku życia najmniej osób zarejestrowanych jest w gminie Strzelin (18%) i niemal dwukrotnie więcej w gminie Borów (35%). Równie duży odsetek stanowią mieszkańcy gminy Przeworno (32%). W przypadku grupy wiekowej bezrobotnych powyżej 50 .roku życia, najmniejszy odsetek zarejestrowanych jest w gminie Borów (21%), a największy w gminie Przeworno i Strzelin (32%).
Jak dodała Engel, na przestrzeni ostatnich czterech lat spadek bezrobotnych zanotowały wszystkie gminy powiatu. Największy spadek nastąpił w gminie Przeworno (33,6%). Bezrobocie spadło najmniej w gminach miejsko-wiejskich, w Strzelinie (o 27,3%) i Wiązówie o (27,8%).

Co z publicznym transportem?
Następnie przedstawiono projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu strzelińskiego od 1 września br. Większością głosów uchwałę podjęto.
Kolejny punkt dotyczył sprawozdania starosty strzelińskiego z wykonania uchwał RPS i działalności zarządu powiatu między sesjami. Radny Marian Grabas pytał o możliwość przywrócenia połączeń komunikacyjnych w ramach publicznego transportu zbiorowego. Starosta Marek Czerwiński wyjaśnił, że będzie starał się, aby transport był przywracany.
- Zarząd dyskutował na ten temat i skupiał się na rozwiązaniach doraźnych, aby przywrócić te najbardziej pilne kursy. Chcemy się spotkać z firmą, która może nam pomóc w skonstruowaniu takiej sieci. Liczymy też na gminy, które wstępnie wyraziły chęć współpracy. Zależy nam na wszystkich, ale najbardziej chodzi o młodzież, aby zatrzymać ją w naszych szkołach średnich – powiedział.
Radną Annę Horodyską interesowało pismo zarządu Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie informujące o naborze wniosków w ramach programu pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, którego celem jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez utworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.
- Wydaje nam się, że program jest bardzo ciekawy i chcielibyśmy w niego wejść, ale mamy też inne pomysły. Pierwsza poważna dyskusja na ten temat przed nami – wyjaśnił starosta.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

spajker Permalink1 +5 spajker
RE: Najniższy wynik od lat 90-tych
urząd pracy to lokomotywa polskiej gospodarki. urząd w sile 70ciu osób policzył że w roku 20017 bezrobotnych było x% a w roku 2018 bezrobotnych było y%. to najniższy wynik w historii. w borowie zaledwie 60% kobiet nie pracuje a w strzelinie zaledwie 53% kobiet żyje a nie pracuje.
po jaki poseł ziemi strzelińskiej jest urząd, który nikomu nigdy poza sobą pracy nie załatwił?
po jaki poseł 70 pracowników urzędu ma zliczać niepracujące kobiety, które dostając tysiące złotych zasiłków i będące na utrzymaniu mężów-katów nie chcą pracować?
najniższe bezrpbocie w strzelinie było za adolfa 0% i za komuny 0,5%
pracowników importuje się już z ukraini 3 miliony sztuk, z białorusi 0,5 miliona sztuk, z bangladeszu p[akistanu z ini z niemiec jakoś 1 milion sztuk. polaków chętnych do pracy brakuje.
żona bogatego męża co jeździ suvem w słoneczny dzień na solarium w pracy nigdy nie była i nie będie podobnie jak płodna locha z konopnickiej z tłustym kokiem i z 6ciorgiem bękartów , z których każdy z innej lufy leciał. po żmudnych obliczeniach 70 pracowników PUP w cenie 4 000 na mc każdy ogłosi że trend się zmienia. było 1917 sztul bezrobotnych wcześniej a teraz jest 1805 sztuk bezrobotnych.
w PUP meldują się ludzie pracujący na czarno w tym celu aby mieć ubezpieczenie zdrowotne za free. {PUP udaje że tego nie wie. wulkanem intelektu PUP jest pani choradeska.
nazwisko choradeska przewija się zresztą przez wiele stanowisk publicznych w strzelinie a jaki strzelin jest każdy widzi.
proponuję w wyborach zaznaczyć krzyżyk na właściwym nazwisku aby polska rosła w siłę a ludiom żyło się dostatniej.
2019-09-23 13:50 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz bez hejtu! Redakcja Słowa Regionu jest przeciwna zamieszczaniu wulgarnych, przesyconych nienawiścią komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem użyj opcji - zgłoś administratorowi.