Mieszkańcy gminy Przeworno oddawali głosy na swoich reprezentantów do Izby RolniczejPod koniec maja społeczność wybierała swoich reprezentantów do Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Wyjaśniamy czym zajmuje się wspomniana instytucja oraz prezentujemy szczegółowe wyniki wyborów w gminach powiatu strzelińskiego.

W poprzednim numerze „Słowa” pisaliśmy o wyborach do Dolnośląskiej Izby Rolniczej, które odbyły się 31 maja. Teraz postaramy się przybliżyć czytelnikom, czym zajmuje się wspomniana jednostka.
Izba rolnicza jest instytucją samorządu gospodarczego, który reprezentuje interesy rolników i osób prowadzących gospodarstwa rolne. Izby występują też w imieniu producentów rolnych. Kto jest uprawniony do kandydowania i udziału w głosowaniu? Tę kwestię precyzuje Ustawa o izbach rolniczych z 14 grudnia 1995 roku. Zgodnie z nią czynne i bierne prawo wyborcze posiadają: osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.
Jedynym organem, który jest odpowiedzialny za sporządzenie spisu członków uprawnionych do głosowania w wyborach do izby rolniczej jest gmina, która decyduje kto powinien znaleźć się na liście osób mających czynne prawo wyborcze. Wszelkie uwagi dotyczące wspomnianego spisu trzeba kierować do właściwego urzędu gminy.
W niedzielnych wyborach z każdej gminy dostało się po dwóch członków. Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki. Gratulujemy wszystkim wybranym reprezentantom. Pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy nazwiska osób, które otrzymały mandat.

Gmina BorówW gminie Przeworno oddano 135 głosów ważnych
1. Chaberski Krzysztof - 23 głosy
2. Sobotkiewicz Paweł - 17 głosów

Gmina Kondratowice
1. Brosiło Marek - 28 głosów
2. Ossowski Tomasz - 21 głosów

Gmina Przeworno
1. Błażejewski Tomasz - 36 głosy
2. Czerniak Grzegorz - 58 głosów
3. Czerwiński Marek - 41 głosów

Gmina Strzelin
1. Janda Tadeusz - 60 głosów
2. Koziński Mariusz - 89 głosów
3. Tracz Edward - 103 głosy

Gmina Wiązów
1. Kowalewski Eugeniusz - 49 głosów
2. Lis Grzegorz - 43 głosy

3. Staroń Ryszard - 41 głosów

 

Komisja wyborcza w Urzędzie Gminy w Przewornie

Komentarze   

Tomek Permalink1 -3 Tomek
RE: Kto mógł wybierać i być wybieranym?
Brawo my
2015-06-16 20:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.