10 marca br. Zakład Usług Komunalnych w Przewornie zakupił samochód do wywozu nieczystości płynnych marki Man Wuko. Dlatego mieszkańcy gminy nie powinni mieć już trudności z opróżnianiem szamb i mogą zaoszczędzić na wywozie ścieków. Głównie ze względu na krótszy dojazd wozu asenizacyjnego
Pracownicy Urzędu Gminy w Przewornie kontrolują gospodarstwa domowe. Sprawdzają częstotliwość wywozu ścieków z szamb. Chcą też wiedzieć, czy właściciele gospodarstw zawarli umowy z firmami mającymi na to zezwolenie. Zdarza się, że niektórzy mieszkańcy nie chcą wpuścić urzędników na posesje, a inni idą w zaparte... Jakie kary grożą za utrudnianie kontroli, niewywożenie ścieków i brak umów?
Od początku roku pracownicy Referatu Rolnictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego z Urzędu Gminy w Przewornie zdążyli już skontrolować wiele gospodarstw w Cierpicach i Dzierzkowej. Zdarza się, że niektóre posesje w ogóle nie mają szamb. Takie sytuacje miały miejsce m.in. w Cierpicach. - Wzywamy wówczas właścicieli nieruchomości do wybudowania zbiorników lub przydomowych oczyszczalni – mówi Anna Psiurska, kierownik Referatu Rolnictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego. - Robimy to również pisemnie. Podczas kontroli sprawdzane są faktury za wywóz nieczystości oraz umowy z firmami mającymi zezwolenia na prowadzenie takiej działalności... Poza tym wiele osób jest nieobecnych w domach. Kontrole przeprowadzamy w godzinach pracy, więc jest to zrozumiałe. Takie osoby będą wzywane do stawienia się w urzędzie. Wówczas możliwe będzie sporządzenie protokołu w biurze, jeśli właściciel posesji przyniesie wymagane dokumenty.

Nie wpuszczają urzędników
Co grozi właścicielom gospodarstw, jeśli nie mają faktur i umów na wywożenie ścieków? Na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za ich brak grozi mandat 500 zł. - Na razie podczas kontroli nie stosujemy żadnych kar – tłumaczy kierownik Anna Psiurska. - Będziemy obserwować, czy mieszkańcy wywiązują się z obowiązków i zaleceń pokontrolnych. Jeśli na danej posesji nie ma zbiornika, to właściciel będzie miał określony termin na jego budowę. Zazwyczaj dajemy na to 3 miesiące, ale to wszystko zależy od różnych okoliczności, np. pory roku.
Zdarza się, że właściciel gospodarstwa nie chcą wpuścić urzędników na swoją posesję. - W takich sytuacjach będziemy zmuszeni przeprowadzić kontrolę z asystą policji – wyjaśnia kierownik Referatu Rolnictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego.
Dodajmy, że za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym kontroli również grożą kary. A jeżeli w takich sytuacjach sprawa zostaje skierowana do sądu rejonowego, można otrzymać grzywnę do 5000 zł.
Na ten temat pisaliśmy w 12 (1150) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Czes
RE: Jakie kary grożą za niewywożenie ścieków i utrudnianie kontroli?
Szambo powiedziała :
Szambo macie w urzędzie. Weźcie się za budowę kanalizacji. Inflacja ,ludzie ledwo wiążą koniec z końcem , to jeszcze im dokręcanie śrubę.
Przecież w TVP dezinfo mówią że jesteśmy światową potęgą gospodarczą lol

0
Gravatar
Spolegliwy
RE: Jakie kary grożą za niewywożenie ścieków i utrudnianie kontroli?
spajker. powiedziała :
Zdarza się, że właściciel gospodarstwa nie chcą wpuścić urzędników na swoją posesję. - W takich sytuacjach będziemy zmuszeni przeprowadzić kontrolę z asystą policji – wyjaśnia kierownik Referatu Rolnictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego.Dodajmy, że za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym kontroli również grożą kary. A jeżeli w takich sytuacjach sprawa zostaje skierowana do sądu rejonowego, można otrzymać grzywnę do 5000 zł.mam na podwórku dwa psy. mnie nie ma w domu. psy wykonują swoją pracę i pilnują domostwa. może przyjść urzędnik z policją i ze strażą miejską a psy i tak będa broniły wejścia. co wtedy? czy ja jako człowiek doświadczony przez złodziei mam zrezygnować z ochrony swojego majątku? czy ja utrudniam kontrole czy też pilnuje swojego majątku?
Jak ci animalsy psy kiełbasą gwoździkowej poczęstują to ani nie piśniesz a urzędniki ci szambo skontrolują.

0
Gravatar
Z Przeworna
Tytuł
Ale się na Wójt trafił - kontrole będzie robił szkoda że jak był tyle lat radnym to nie zrobił kanalizacji !!!
0
Gravatar
spajker.
RE: Jakie kary grożą za niewywożenie ścieków i utrudnianie kontroli?
Zdarza się, że właściciel gospodarstwa nie chcą wpuścić urzędników na swoją posesję. - W takich sytuacjach będziemy zmuszeni przeprowadzić kontrolę z asystą policji – wyjaśnia kierownik Referatu Rolnictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego.Dodajmy, że za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym kontroli również grożą kary. A jeżeli w takich sytuacjach sprawa zostaje skierowana do sądu rejonowego, można otrzymać grzywnę do 5000 zł.mam na podwórku dwa psy. mnie nie ma w domu. psy wykonują swoją pracę i pilnują domostwa. może przyjść urzędnik z policją i ze strażą miejską a psy i tak będa broniły wejścia. co wtedy? czy ja jako człowiek doświadczony przez złodziei mam zrezygnować z ochrony swojego majątku? czy ja utrudniam kontrole czy też pilnuje swojego majątku?
0
Gravatar
Szambo
RE: Jakie kary grożą za niewywożenie ścieków i utrudnianie kontroli?
Szambo macie w urzędzie. Weźcie się za budowę kanalizacji. Inflacja ,ludzie ledwo wiążą koniec z końcem , to jeszcze im dokręcanie śrubę.
0

Przeczytaj także