Po przerwie na Rajd Śląska do historycznej rywalizacji wracają Adam Kacprzyk i Maciej Tworski w Lancii Delta HF Integrale (fot. Grzegorz Rybarski)
Rajd Świdnicki-Krause (2-3 października) przyciągnął najliczniejszą stawkę w tym sezonie Motul HRSMP. Do rywalizacji na kultowych asfaltowych oesach w Górach Sowich przystąpi 40 zawodników w 20 rajdówkach sprzed lat. W tym gronie są też szybcy kierowcy, którzy po przerwie wracają do rywalizacji w Motul HRSMP.

49. już edycja klasyka miała stanowić przedostatnią rundę Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Po zmianach w kalendarzu związanych z przełożeniem Rajdu Wisły na 22-23 października, Rajd Świdnicki-Krause będzie czwartą w tym roku okazją do walki o punkty do klasyfikacji historycznego czempionatu.

Zagraj to jeszcze raz, Sam
Rajd Świdnicki-Krause to prawdopodobnie najlepiej znana zawodnikom runda Motul HRSMP. Zawody są częścią kalendarza historycznych mistrzostw nieprzerwanie od 2017 roku.
Także i w tym roku doświadczenie z poprzednich edycji będzie można wykorzystać. Trasa odcinków specjalnych w dużej mierze pokrywa się z ich ubiegłorocznymi wariantami.
Największą zmianę przeszła otwierająca zmagania próba na ulicach Świdnicy (2,75 km). Skrócony oes nie będzie zapętlony, a zawodnicy nie pokonają m.in. widowiskowego szutrowego fragmentu na skraju Parku Centralnego. Oba przejazdy tego odcinka zaplanowano na sobotni wieczór (od 17:30 i 20:30). Pomiędzy nimi załogi czeka ściganie na blisko 15-kilometrowej trasie z Walimia do Michałkowej Dolnej.
Na niedzielę, 3 października, przewidziano trzy próby, każdą pokonywaną dwukrotnie. Pętle tworzą odcinki Olszyniec-Zagórze (10,95 km, od 10:15 i 14:00), Sierpnica-Kamionki (16,6 km, od 10:50 i 14:35) oraz Rościszów-Michałkowa Górna (16,85 km, od 11:45 i 15:30). Ostatnia, najdłuższa w rajdzie próba, będzie rozegrana jako Power Stage, na którym gra toczy się o dodatkowe punkty dla najszybszych duetów.
Paweł Hoffman i Marcin Barłoga (Saab 96 V4 Rally) nie mieli do tej pory szczęścia w Rajdzie Świdnickim-Krause. Czy w tym roku dotrą do mety tych zawodów (fot. Grzegorz Rybarski)
Czwarta runda, trzecia okazja na punkty
Uczestnicy Motul HRSMP mają za sobą już trzy rundy sezonu 2021, ale tylko w dwóch przyznano punkty. Ostatnie zawody – Rajd Śląska – zostały przedwcześnie zakończone, a stawka historycznego czempionatu nie zdążyła przejechać minimalnej liczby kilometrów wymaganych do przyznania choćby części punktów.
W roli liderów Historycznej Klasyfikacji Generalnej Motul HRSMP do Świdnicy przyjadą Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski w Porsche 911 SC. Po dwóch rundach, na ich koncie widnieje 60 pkt. Cztery „oczka” mniej mają Marek Suder i Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4x4). Z kolei urzędujący mistrzowie – Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy 4WD), aby wyprzedzić Zaleskiego i Szadkowskiego musza w Górach Sowich wywalczyć 15 punktów więcej niż rywale.
Marek Suder i Marcin Kowalik pojadą w Rajdzie Świdnickim-Krause repliką rajdówki, którą jeździł Marian Bublewicz - pięciokrotny triumfator i rekordzista tych zawodów (fot. Jakub Rozmus)
Mocne auta, mocna klasa
Najliczniej obsadzoną kategorią będzie FIA 4/J2 przeznaczona dla rajdówek z lat 1986-90. Z sześciu załóg aż cztery dysponują samochodami z napędem na cztery koła. Oprócz wspomnianych Lutego i Celińskiego oraz Sudera z Kowalikiem, w tym gronie są również duety Grzelewski/Niedbała (Ford Sierra Cosworth 4x4), Kacprzyk/Tworski (Lancia Delta HF Integrale). Ambicję włączenia się do rywalizacji załóg w „czterołapach”, jak zwykle będą chcieli potwierdzić Grzegorz Olchawski i Łukasz Wroński w kipiącym mocą Audi Quattro. Wysokiego tempa należy się także spodziewać po załodze Goździewicz/Madej-Smolarek (BMW 318is), dla której będzie to pierwszy start w Motul HRSMP od Rajdu Dolnośląskiego 2019.

Łącznie w Świdnicy zobaczymy 20 historycznych rajdówek, z czego trzy pojadą bez pomiaru czasu.

- Bardzo się cieszę, że będziemy mieli sporo załóg, najwięcej jak do tej pory w tym sezonie. Chciałbym jednak zdradzić, że to nie jest nasze ostatnie słowo. Już wiem, że do startów i powrotów szykują się kolejni zawodnicy. Od Rajdu Koszyc będziemy też mieli gości z zagranicy – utytułowaną estońską załogę Alar Hermanson/Andre Vare w pięknym BMW 2020 ti. Tym samym odradzamy się po trudnym pandemicznym sezonie 2020. Przed nami Rajd Świdnicki-Krause – kultowa i wymagająca runda, czyli taka, jakie lubimy. Szczególnie jeśli dodamy do tego jesienną aurę. Im trudniejsze warunki, tym lepszy rajd i ściganie – mówi przed Rajdem Świdnickim-Krause Mirosław Miernik – koordynator cyklu Motul HRSMP.

[PDF] Lista zgłoszeń do 49. Rajdu Świdnickiego-KRAUSE – 4. rundy Motul HRSMP 2021.

Historyczna Klasyfikacja Generalna Motul HRSMP 2021 przed 49. Rajdem Świdnickim-Krause:

1. Zaleski/Szadkowski 60 pkt
2. Suder/Kowalik 56 pkt
3. Luty/Celiński 45 pkt
4. Łusiak/Zaborowska 41
5. Andrzej Zienkiewicz 40 pkt
6. Kacprzyk/Tworski 28 pkt
7. Miernik/Baryła 27 pkt
8. Hoffman/Barłoga 22 pkt
9. Wodziński/Kaczmarek 11 pkt
10. Stawowczyk/Stawowczyk 7 pkt

Informacje o cyklu
Motul Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (HRSMP), to cykl rozgrywany pod egidą Polskiego Związku Motorowego w którym kierowcy i piloci rywalizują samochodami, które swoje największe triumfy święciły przed paroma dekadami. Są one historią rajdów, która od 2016 roku ożywa na polskich odcinkach specjalnych. W sezonie 2017 cykl ten uzyskał prestiżowe miano Mistrzostw Polski będące efektem profesjonalnej organizacji i nieustannie rosnącego zainteresowania ze strony zawodników. Rok 2018 przyniósł kolejne nowości – pięć z siedmiu rund będzie przeprowadzonych wraz z zawodami zaliczanymi do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tym samym zawodnicy w rajdówkach sprzed lat pokonają te same odcinki specjalne, o takiej samej długości, co ich koledzy we współczesnych konstrukcjach. Dzięki temu zgromadzeni przy trasie kibice będą mogli poczuć atmosferę rajdów z lat 60., 70., 80. czy 90. W sezonie 2021 zaplanowano sześć asfaltowych rund: Rajd Nadwiślański (16-17 lipca), 30. Rajd Rzeszowski (5-7 sierpnia), Rajd Śląska (9-11 września), 66. Rajd Wisły (24-26 września), 49. Rajd Świdnicki KRAUSE (01-03 października) i 46. Rajd Koszyc (Słowacja, 15-17 października).

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również