ZNAJDŹ NA STRONIE

Na początku przyszłego roku wszyscy zainteresowani przebudową przestarzałych instalacji elektrycznych i cieplnych będą mogli sięgnąć po unijne dotacje na unowocześnienie tego procesu. Do podziału jest ponad 33 mln zł.
– Oszczędzanie energii to nie tylko nasza powinność, ale i konieczność. Musimy chronić istniejące zasoby surowców i zmniejszać zanieczyszczenie środowiska naturalnego – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Stąd tak ważne jest efektywne wytwarzanie ciepła czy energii elektrycznej. Pozwala to skutecznie obniżyć koszty związane z ich produkcją, a co najważniejsze – wytwarzać je w sposób przyjazny dla otoczenia.
Technologie produkcji energii w układzie kogeneracji (równoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła użytecznego) i trigeneracji (dodatkowo wytwarzany jest chłód) mają same zalety i gwarantują szereg korzyści ekologicznych oraz ekonomicznych. Efektywność energetyczna układu skojarzonego w kogeneracji jest aż o 40 proc. wyższa niż układu rozdzielonego, co zapewnia o 30 proc. Mniejsze zużycie paliwa do wyprodukowania takiej samej ilości energii elektrycznej i ciepła.

Prąd, ciepło, chłód
Dla Dolnego Śląska ważne są inwestycje zarówno w najbardziej wydajne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, czy dodatkowo chłodu w jednym procesie technologicznym, jak i inwestycje związane z rozbudową lub modernizacją sieci ciepłowniczych. Stąd też te przedsięwzięcia mogą liczyć na dofinansowanie unijne.
15 grudnia Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosi konkurs na modernizację sieci ciepłowniczych, budowę lub przebudowę systemów produkujących energię elektryczną oraz cieplną w wysokosprawnej kogeneracji i trigeneracji.
– W projektach istotne jest, aby produkcja ciepła i energii elektrycznej była na tyle sprawna, by ograniczyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Równocześnie wszelka przebudowa i modernizacja już istniejących instalacji ma wpływać na poprawę czystości powietrza, a tym samym na poprawę jakości życia mieszkańców Dolnego Śląska – wyjaśnia Renata Granowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Dla kogo dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. samorządy, przedsiębiorstwa energetyczne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki naukowe, uczelnie, Lasy Państwowe, kościoły i związki wyznaniowe, podmioty lecznicze oraz ich konsorcja, a także przedsiębiorstwa.– Preferowane będą projekty, które zakładają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i które spowodują redukcję emisji CO₂ o więcej niż 30 proc. Na dofinansowanie projektów przeznaczyliśmy ponad 33 mln zł – dodaje Renata Granowska.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 16 stycznia 2018 roku.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Jak cię stać
A kto bogatemu zabroni
Kazik powiedziała :
Dofinansuje się do tej pory piece na eko groszek a jak ktoś chce ogrzewać dom pompa ciepła i taką inwestycje zrobi to gmina złotówki nie swinansuje. Więc gdzie tu logika?
Bo jak cię stać na pompę to po co dofinansowywać. To jakby dofinansowywać tych którzy kupują mercedesy, a nie tych którzy jeżdżą pks, pkp albo wymieniają 20 letnie złomy na przysłowiowe ''maluchy''.

0
Gravatar
Kazik
RE: Pieniądze z Unii na oszczędzanie energii
Dofinansuje się do tej pory piece na eko groszek a jak ktoś chce ogrzewać dom pompa ciepła i taką inwestycje zrobi to gmina złotówki nie swinansuje. Więc gdzie tu logika?
0

Przeczytaj także