Akcja usuwania niebezpiecznego dla zdrowia azbestu
Pieniądze z Funduszu - w formie do 85 procent dotacji - zostaną wpłacone zainteresowanym samorządom, które następnie rozdysponują te środki wśród mieszkańców. - Za te pieniądze będzie można pokryć koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest - wylicza Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. To ważna wiadomość dla mieszkańców naszego regionu, w których otoczeniu są na przykład dachy albo ocieplania budynków wykonane z eternitowych płyt. Musimy pamiętać, ze włókna azbestowe to podstępny przeciwnik dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Niewidoczne, mikroskopijne włókna wdychane z powietrzem gromadzą się w organizmie i nie są z niego wydalane. Mogą powodować m.in. choroby opłucnej lub osierdzia, nowotwory złośliwe: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej. Warto pamiętać, że azbest po około 30 latach od czasu jego zamontowania na budynku zaczyna ulegać erozji, podczas której może wydzielać się szkodliwy pył. Eksperci przestrzegają właścicieli budynków, do budowy których użyto azbest przed próbami samodzielnego usuwania tego materiału. To zadanie należy powierzyć specjalistycznym firmom, które w bezpieczny sposób zdemontują i przewiozą odpady na składowiska.
W ubiegłym roku w akcji azbestowej wzięło udział 111 samorządów, które usunęły 6 tysięcy ton tego odpadu. Łączna wartość dotacji wypłaconych w 2017 r. przez WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 2,3 miliona złotych. Liderem ubiegłorocznej akcji została gmina wiejska Bolesławiec, która zebrała około 460 ton odpadów. Akcja jest wspiera finansowo już od 7 lat i w jej efekcie usunięto w naszym regionie ponad 21 tysięcy ton niebezpiecznego materiału. Na te działania wypłacono beneficjentom już prawie 10 mln złotych. Pieniądze pochodziły z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu.
Warunkiem przystąpienia do konkursu dla samorządów jest wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Gminy muszą także przedstawić aktualny program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez Radę Gminy. W naszym regionie - zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych. Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione.
Wnioski w programie azbestowym należy składać w sekretariatach Biura i w oddziałach Funduszu:
· 53-148 Wrocław, ul. Jastrzębia 24
· 58-310 Szczawno-Zdrój, ul. Kolejowa 8
· 59-220 Legnica, ul. Okrzei 16
· 58-500 Jelenia Góra, pl. Ratuszowy 31/32
w terminie od dnia 02 stycznia 2018 r. do dnia 16 lutego 2018 r. do godziny 15.30.
Robert Borkacki
WFOŚiGW
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Akcja usuwania niebezpiecznego dla zdrowia azbestu
xx powiedziała : to jest kadr z filmu star wars 8. dzielni ziemianie dają odpór obcej cywilizacji. ziemska cywilizacja wygra za to wybory w 2018.RE: Akcja usuwania niebezpiecznego dla zdrowia azbestu
Leon Kanapa powiedziała : A co to są patafiany?RE: Akcja usuwania niebezpiecznego dla zdrowia azbestu
xx powiedziała : Ja widziałem pracowników w takich strojach jak usuwali azbest w Księginicach Wielkich. U normalnych ludzi taki widok wywołuje śmiech a u patafianów grozę :D :D :D?
Nie wiem od kogo jest zdjęcie ilustrujące artykuł (z WFOSiGW czy z SR) ale na 100% nie przedstawia osób likwidujących azbest. Raczej hutników lub ratowników działających w przypadkach pożarów o b. dużych temperaturach. Pewnie miało wzbudzać grozę i inne określone emocje a wskazuje na brak profesjonalizmu ..Ps. Czy to tzw. rzetelność?