Staże zagraniczne w OHP
Główne cele wyjazdów stażowych to: zdobycie kompetencji wymaganych na rynku pracy, uzyskanie doświadczenia zawodowego pożądanego przez pracodawców oraz lepsze zrozumienie kultury gospodarczo-społecznej danego kraju. Działania te stanowią integralną część nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Projektom tego typu towarzyszą przygotowania językowe, kulturowe i pedagogiczne. Umiejętności nabyte zagranicą potwierdzane są uznawanym na terenie Unii Europejskiej certyfikatem Europass Mobility, dzięki któremu dużo łatwiej znaleźć pracę w całej Europie.
Do najpopularniejszych kierunków zagranicznych praktyk i staży zawodowych należą Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja i Niemcy. Właśnie dobiegły końca staże zawodowe w Niemczech, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.
WŁOCHY
Na początku czerwca z Rimini wrócili do Polski uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Jędrzejowie. W ramach projektu ,,Praktyki zagraniczne skrzydłami w wejściu na rynek pracy” we Włoszech szkolili się młodzi fryzjerzy, cukiernicy, sprzedawcy, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych i elektromechanicy.
NIEMCY
Do wschodnioniemieckiego Brandenburga w ramach projektu „Czas na europejski staż” udała się jedenastoosobowa grupa stażystów z Hufca Pracy Koszalin. Początkujący mechanicy samochodowi uzupełniali w Niemczech wiedzę teoretyczną na temat mechaniki pojazdów. Uczyli się m.in. instalowania obwodów hydraulicznych, regulowania zaworów, budowy układów wtryskowych i technologii silników. Oprócz tego poznawali tradycje i historię Niemiec.
Uczestnicy Hufców Pracy z Łomży i Kolna brali udział w projekcie „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech”. Projekt zakładał m.in. poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz naukę języka niemieckiego. Polska młodzież miała też okazję zwiedzić Berlin, Drezno i Lipsk.
GRECJA
II edycja staży zawodowych przygotowanych przez Hufiec Pracy w Krakowie pt. "Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy" odbyła się w Grecji. Młodzież kształcąca się w zawodach kucharz i fryzjer zdobywała doświadczenie zawodowe w Salonikach. Stażyści mieli wiele okazji do ćwiczenia umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, a także do nawiązania nowych znajomości, spacerów nad morzem i zwiedzania miasta.
HISZPANIA
Dziewięciu podopiecznych braniewskiego OHP miało możliwość odbycia stażu w hiszpańskiej Ubedzie. Projekt „Inwestycja w przyszłość – Zawodowy Start-Up” przewidywał szkolenie kucharzy, sprzedawców, mechaników samochodowych i murarzy-tynkarzy.
W pięknej Sewilli odbywają się miesięczne staże zawodowe z udziałem młodych osób uczestniczących w projekcie "Z europejskimi kompetencjami na rynek pracy". Młodzież z jednostek terenowych OHP woj. opolskiego od kwietnia do lipca kształcić się będzie w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz oraz fryzjer. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia urokami Sewilli cieszyć się będą uczestnicy OHP z Mazowsza, którzy wezmą udział w akredytowanym projekcie pt. „Praktyka czyni mistrza”. Miesięczne staże u hiszpańskich pracodawców odbędą młodzi fryzjerzy, kucharze, mechanicy i cukiernicy. Głębsze poznanie kultury i języka hiszpańskiego zapewni kurs językowy, który odbędzie się w czasie stażu.
W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy już w marcu br. rozpoczął się kurs języka hiszpańskiego. W sierpniu, po opanowaniu specjalistycznej terminologii, piętnastoosobowa grupa przyszłych kucharzy, cukierników, mechaników pojazdów samochodowych, monterów zabudowy i robót wykończeniowych, sprzedawców, fryzjerów oraz monterów sieci i instalacji sanitarnych, wyjedzie wraz z kadrą wychowawczą na dwutygodniowy staż zawodowy do hiszpańskiej Malagi.
Projekty Erasmus+ o profilu zawodowym realizowane u zagranicznych pracodawców umożliwiają polskiej młodzieży podnoszenie kwalifikacji zawodowych, kontakty z rówieśnikami z innych krajów, a także poznawanie innych kultur i języków. Tego rodzaju przedsięwzięcia dają również sposobność propagowania wiedzy o Polsce, pomagają przezwyciężać stereotypy i wspomagają tworzenie świadomych, obywatelskich postaw.
Agata Aleksander
Główny Specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Staże zagraniczne w OHP
cześ powiedziała : tak wychodzi taniej , na koszt budżetu masz all inclusive za free. w mediach mówisz że leciałeś na spotkanie z wyborcami. czy ukrainki z burdelu to wyborcy nict nie chciał sprawdzać. . kolesia z konkurencyjnego burdelu co to za dużo wie aresztuje sie i przewozi do aresztu do warszawy. ten wysportowany cygan wcale nie chce się powiesić, on chce zeznawać no ale którejś nocy zmienił zdanie i się powiesił. co za pech.RE: Staże zagraniczne w OHP
spajker. powiedziała : co do korzystania z usług prostytutek to nie widzę nic złego, ale żeby tam od razu rządowym samolotem lecieć?????RE: Staże zagraniczne w OHP
a także do nawiązania nowych znajomości, spacerów nad morzem i zwiedzania miasta.dobrze że organizują takie szkolenia bo bez szkoleń młodzi nie potrafiliby spacerować nad morzem. oczywiście w ciągu 4ech tygodni można nabrać sprawności w posługiwania się językiem obcym i nauczyć się naprawy samochodów.kiedyś nazywało się to kolonie letnie. dzisiaj tani wypoczynek nazywa sie ersmus+proponuj ę wysłać rządowy samolot z ważnymi politykami do burdeli do rzeszowa w ramach programu orgasmus+