ZNAJDŹ NA STRONIE

Tradycją obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego jest uroczysta sesja Sejmiku Województwa
To szczególny dzień dla całego regionu, a także okazja do integracji mieszkańców Dolnego Śląska i wyróżnienia osób działających na rzecz jego rozwoju. Za sprawą dolnośląskich instytucji kultury tegoroczne świętowanie potrwa aż do końca października, a chętni będą mogli wziąć udział w wielu spektaklach, wystawach czy koncertach.

Święto Województwa Dolnośląskiego zostało ustanowione w 2010 roku i obchodzimy je w dniu św. Jadwigi, patronki regionu.
- Symbolika tego wyjątkowego święta łączy wszystkich mieszkańców województwa. Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem i razem mamy wpływ na jego dynamiczne tempo rozwoju. Ostatni rok był niezaprzeczalnie trudny zarówno dla mieszkańców, przedsiębiorców, a także samorządów. Obostrzenia związane z pandemią, a później rosyjska agresja na Ukrainę. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. O sile Dolnego Śląska świadczy otwartość i życzliwość mieszkańców naszego regionu oraz fakt, że z każdego kryzysu wychodzimy z podniesioną głową i odnosimy kolejne sukcesy, które w ogromnej mierze wynikają z pracowitości i kreatywności Dolnoślązaków oraz współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami, środowiskami naukowymi, organizacjami pozarządowymi oraz z rządem – mówiCezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Jak co roku, w ramach obchodów święta, władze regionu spotkają się podczas uroczystej sesji sejmiku województwa, która tym razem odbędzie się w Auli Politechniki Wrocławskiej.
- Dzięki uprzejmości i gościnie rektora Politechniki Wrocławskiej, profesora Arkadiusza Wójsa, 14 października od godziny 12 zgromadzimy się w Auli tej uczelni, by uhonorować zasłużonych dla naszego regionu twórców kultury, nauki i sztuki. Co roku nadajemy Tytuł Civi Honorario osobie, która swoją postawą i działaniem, przyczynia się do promocji Ziemi Dolnośląskiej i kształtowania tożsamości regionalnej w kraju i za granicą. Wręczone zostaną także Dolnośląskie Nagrody Kulturalne SILESIA – mówi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.Atrakcje, wystawy i koncerty związane ze Świętem Województwa przygotowały dolnośląskie instytucje kultury. Będzie można m.in. lepiej poznać życie Wandy Rutkiewicz
Tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO przyznawany jest przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego od 2004 roku osobom, które swoją postawą i pracą, w szczególności na polu gospodarczym, społecznym i kulturalnym wniosły wkład do rozwoju i podnoszenia konkurencyjności Dolnego Śląska, promocji regionu w Polsce i za granicą oraz przyczyniły się do kształtowania tożsamości regionalnej. Na tegorocznej uroczystej sesji sejmiku województwa tym tytułem uhonorowany zostanie Antoni Lenkiewicz polski historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny w okresie PRL-u, samorządowiec, Kawaler Orderu Orła Białego.
Kolejnym bardzo ważnym wyróżnieniem przyznawanym podczas uroczystej sesji sejmiku jest Nagroda Kulturalna SILESIA wręczana od 2006 roku twórcom dzieła artystycznego, wydarzenia lub projektu kulturalnego, którzy w sposób szczególny wnoszą wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska, promując region w Polsce i poza granicami kraju, a także przyczyniają się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej. W tym roku nagrodę tę dla osoby indywidualnej otrzymają Marek Krajewski i Marek Stanielewicz, a dla instytucji Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” i Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”.
Każdego roku podczas uroczystej sesji sejmiku województwa wręczane są także złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za szczególne osiągnięcia dla regionu”.
Obchody Święta Województwa Dolnośląskiego potrwają do końca października. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez jednostki kultury z regionu:
  • Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu:15.10 – Wrocławski Maraton Czytelniczy poświęcony Filipowi Zawadzie i jego najnowszej powieści „Weź z nią zatańcz”; 16.10 – specjalne pokazy filmów zrealizowanych na Dolnym Śląsku (pokazy też w kinach w regionie),

  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu: Wystawa pt. „Polka na szczytach świata – Wanda Rutkiewicz (1943-1992)”; 16.10 – uroczyste otwarcie, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, prelekcja,

  • Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze: 15.10 - Kuratorskie oprowadzanie po wystawie „XXII Biennale Fotografii Górskiej”, wystawach towarzyszących: „Wanda Rutkiewicz – fotografie”, „Atelier pod Śnieżką” oraz po autorskiej wystawi fotografii Tomasza Mielecha „Śladami Pamięci”; Rozdanie nagród uczestnikom konkursu „Mojego Ulubione zabytki na Dolnym Śląsku”; 16.10 - Dom Carla i Gerharta Hauptmannów o zaprasza na prelekcję Karoliny Matusewicz – Górniak, kustosza DCiGH w Szklarskiej Porębie „Połączeni… torami. 120 lat kolei w Szklarskiej Porębie”, Zamek Bolków zaprasza na warsztaty kowalskie, które odbędą się w zamkowej kuźni,

  • Opera Wrocławska:16.10 - spektakl „Łucja z Lammermooru”,

  • Narodowe Forum Muzyki:16.10 - będzie koncert Oumou Sangaré. Malijska piosenkarka gościć będzie w NFM w ramach cyklu Muzyka świata,

  • Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniewskiego w Wałbrzychu: 15.10 oraz 16.10 - spektakl „NARUTOWICZ powiedział: kula, która mnie trafi, niech będzie mądra”;

  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju: 15.10 - darmowe warsztaty zdobienia papierowych ramek. Hasło do rezerwacji: „Dolny Śląsk”;

  • Teatr Pantominy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu: 20-23.10 - spektakle premierowe „Ballady i romanse” będzie można zobaczyć w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA; 30.10 - Dzień Otwarty w Pantomimie, w ramach którego odbędą się warsztaty dla dzieci i ich opiekunów (10:00-12:00) oraz dla osób powyżej 16 roku życia w godzinach 12:00-13:00 raz 13:00-14:00,

  • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu: 16.10 – wstęp wolny na wszystkie wystawy,

  • Teatr Polski we Wrocławiu: 16.10 – odbędą się dwa spektakle: „Kasta La Vista” o godzinie 19:00, Scena Kameralna oraz „PANI Ka PATRZY NA MORZE” o godzinie 19:00, Scena na Świebodzkim.

16 października Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji 50-lecia pracy twórczej Zbigniewa Lewandowskiego. Wydarzenie będzie okazją do wręczenia muzykowi Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Towarzystwo im. Ferenca Liszta zaprasza natomiast na koncerty „Wieczory Lisztowskie”, które odbędą się 13.10 w Obornikach Śląskich, 14.10 w Trzebnicy i 17.10 we Wrocławiu.
Od lat do obchodów Święta Województwa przyłącza się także Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice. 15 października (w sobotę) w ramach jedenastego dnia wyścigowego w sezonie 2022 zorganizowany zostanie Crystal Cup – Dzień Województwa Dolnośląskiego.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także