Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym województwie jest tak zwana emisja niska, czyli pochodząca ze spalania paliw stałych. Stąd też przekroczenia norm notuje się głównie w sezonie grzewczym, kiedy smog „wisi” nisko nad zabudowaniami i wszyscy nim oddychamy. Ocieplając budynki, wymieniając piece i stosując paliwa wysokiej jakości dbamy więc o swoje zdrowie.

Z danych publikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że przez ostatnie 10 lat (2012-2021) jakość powietrza na Dolnym Śląsku nieco się poprawiła. Jest to efekt realizacji wielu programów wymiany pieców, termomodernizacji budynków, a także cieplejszych zim. Problem jednak cały czas pozostaje aktualny. W powietrzu, którym oddychamy, unosi się wciąż za dużo pyłów zawieszonych (PM10) i benzo(a)pirenu. Jest to istotny problem środowiskowy, zdrowotny i klimatyczny.

Znaczna część Dolnoślązaków oddycha zanieczyszczonym powietrzem
Benzo(a)piren to substancja powstająca w wyniku niepełnego spalania związków organicznych, w tym paliw stałych, drewna, odpadów, tworzyw sztucznych czy paliw samochodowych. Benzo(a)piren kumuluje się w organizmie, jest toksyczny i rakotwórczy.
Kolejnym szkodliwym zanieczyszczeniem powietrza, jakie występuje na znacznej części województwa, są pyły zawieszone PM10, czyli niezwykle małe cząstki m.in. kurzu, popiołu, a także startych opon czy tarcz i klocków hamulcowych. Często osiadają na nich także inne substancje np. metale ciężkie. Za powstanie niemal połowy pyłów zawieszonych PM10 odpowiadamy my sami – ponieważ pochodzą one ze spalania niewłaściwych paliw. Bardzo łatwo przenikają do płuc i mogą być toksyczne. Powodują kaszel, trudności w oddychaniu i zaostrzenie alergii.
- Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje szereg działań, które w efekcie poprawiają jakość powietrza w regionie. To wykorzystanie środków unijnych na  termomodernizacje budynków mieszkalnych, zakup niskoemisyjnych autobusów dla komunikacji miejskich czy nowoczesnych, ekologicznych pociągów elektrycznych. Naszym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza w całym województwie, co pozytywnie wpłynie na jakość życia i zdrowie mieszkańców  – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Normy jakości powietrza wciąż są przekraczane
W 2021 r. wszystkie stacje pomiarowe w województwie dolnośląskim wykazywały wyższe stężenia pyłu zawieszonego, natomiast przekroczenie norm stwierdzono w Nowej Rudzie, Legnicy, Kłodzku i Środzie Śląskiej. Równocześnie odnotowano wielokrotny wzrost stężenia B(a)P.
Niepokojące jest pojawianie się w miesiącach zimowych każdego roku epizodów bardzo wysokiego stężenia pyłów - powyżej 100 µg/m3, wymagającego informowania o zagrożeniu dla zdrowia ludzkiego. W samym 2021 r. poziom informowania zarejestrowano w wielu dolnośląskich miastach - w Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Kłodzku, Miliczu, Nowej Rudzie, Środzie Śląskiej, Szczawnie-Zdroju, Wałbrzychu oraz we Wrocławiu.

Wojna w Ukrainie – a dostawy surowców
Wydarzenia po 24 lutego 2022r. odkrywają i wzmagają niebezpieczeństwo energetyczne związane z geograficznym kierunkiem przesyłu surowców energetycznych do Polski i tym samym na Dolny Śląsk.
- Zaangażowanie podmiotów publicznych różnych szczebli w utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego staje się obok przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatu równoległym strategicznym wyzwaniem polityki rozwoju regionalnego – mówi dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
Niestabilna sytuacja geopolityczna wymusza działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii. Jednym z rozwiązań jest gruntowna modernizacja budynków. Zwłaszcza w przypadku budynków o najsłabszych parametrach energetycznych termomodernizacja odgrywa znaczącą rolę w obniżaniu kosztów eksploatacyjnych, poprawie jakości powietrza i stanu zdrowia społeczeństwa, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz poprawie bezpieczeństwa energetycznego.
Realne korzyści ekonomiczne wynikające z termomodernizacji budynku obrazują wyniki badania, przeprowadzonego przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, polegającego na porównaniu rocznych kosztów ciepła mieszkania przed i po termomodernizacji. Do badania wykorzystano nieocieplony budynek z wielkiej płyty. Modernizacja polegała na dociepleniu dachu i ścian oraz wymianie okien i instalacji grzewczej wewnętrznej (do standardu energetycznego wg WT2021). Okazało się, że koszty ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkania zmniejszyły się ponad dwukrotnie przy wykorzystywaniu: ogrzewania z ciepłowni, węgla, gazu ziemnego i oleju opałowego. W przypadku energii elektrycznej zużytej do zasilenia powietrznej lub gruntowej pompy ciepła oszczędność jest natomiast jeszcze wyższa i wynosi nawet 90 procent.

Wciąż można wnioskować o środki na modernizację oraz wymianę kopciuchów
Sztandarowym programem, skierowanym do mieszkańców domów jednorodzinnych, jest rządowy program Czyste Powietrze, obsługiwany przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w całej Polsce. Planuje się rozszerzenie beneficjentów programu również o właścicieli budynków wielorodzinnych. Środki na wymianę źródła ogrzewania i ciepłej wody użytkowej gwarantują swoim mieszkańcom również poszczególne samorządy gminne. O szczegóły należy pytać pracowników urzędu gminy.
W trwającym okresie finansowania (lata 2021-2027) na podejmowanie i wdrażanie działań związanych z obniżeniem zużycia energii, wpływem na środowisko i relatywnie mniejszymi kosztami utrzymaniaobiektówzagwarantowane są także środki unijne w ramach Funduszów Europejskich dla Dolnego Śląska. Samorząd Województwa Dolnośląskiego jako gospodarz regionu uznaje konieczność wspierania działań w obszarze bezpieczeństwa energetycznego dla zapewnienia właściwego długofalowego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Ocenia się, że tylko systematyczna zmiana struktury paliwowej z wysokoemisyjnej na niskoemisyjną będzie prowadzić do obniżenia cen energii i ciepła dla odbiorców.
- Rosnące ceny energii w szczególności gazu i węgla oraz postępująca inflacja często wstrzymują decyzje o wymianie źródła ciepła na mniej emisyjne. Wynika to ze zrozumiałych obaw o koszty ponoszone w przyszłości przez poszczególne gospodarstwa domowe. Jednak inwestycja w efektywność energetyczną naszych lokali mieszkalnych i domów poprzez termomodernizację będzie zawsze opłacalna ponieważ zmniejszy zużycie paliw, a przez to wpłynie na mniejszą emisję zanieczyszczeń i pozwoli zaoszczędzić środki na bieżące wydatki energetyczne- dodaje dr Maciej Zathey.
Warto przypomnieć, że w mocy pozostają, przyjęte 30 listopada2017 r. przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, uchwały antysmogowe, które wprowadzają ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Obowiązują trzy dokumenty: dla Gminy Wrocław, dolnośląskich uzdrowisk oraz pozostałej części województwa. Z ich treścią można się zapoznać między innymi na stronie internetowej Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Smog nad Dolnym Śląskiem. Wybierz „Czyste Zasady” i chroń swoje zdrowie
Olek powiedziała :
Jakim cudem smog jest problemem, jeśli od lat ludzie rezygnują z opalania węglem i większość ma piece gazowe albo "fotoazbest"?. Czy tragiczna jakość powietrza, nie jest przypadkiem spowodowana przez olbrzymią ilość pojazdów spalinowych?. Ludzie ogrzewają sezonowo, a miliony pojazdów spalinowych kopci 24/7 przez cały rok. Czemu tylko w sezonie zimowym sprawdza się jakość powietrza?, niech ustawią czujniki w środku lata przy drogach cwaniaki. Idąc chodnikiem w mieście, dostajemy taką tablicę Mendelejewa do płuc że można się przewrócić. Z lekcji fizyki wiadomo, że ciepło ucieka do góry. A co się dzieje, kiedy temperatura otoczenia wzrasta i gazy zaczynają wisieć w powietrzu. Pozdrawiam Wrocław, w lecie odwiedzać wasze miasto to gwarantowane zawroty głowy od spalin i tragiczne samopoczucie. Jakiś kozak się negatywnie odniesie do mojego wpisu?, czy z prawdą się zgadza?.
olek, jako kozak zgadzam się z tobą warunkowo. na wsi jest czyste powietrze pod warunkiem że okna pozamykają. we wrocławiu kopci jeden komin elektrociepłown i z filtrami działającymi w dzień i zasila całe miasto. w strzelinie i na wsi co mieszkanie, co pomieszczenie to piec, w którym lądują butelki pet śmieci i stare meble. golfy jedynki w dizelku jeżdżą tylko na prowincji i to często na oleju pofrytkowym. we wrocławiu pomykają tramwaje elektryczne i autobusy na skroplony gaz ziemny. wrocław ma większe proporcje terenów zabudowanych do terenów zielonych niz strzelin. obejrzyj kolorowe elewacje budynków wrocławia a później szare okopcone budynki strzelina i okolic a jak po wrocławiu masz bóle głowy to sztachnij się wyziewami cukrownianymi to ci przejdzie.

0
Gravatar
Olek
SMOG
Jakim cudem smog jest problemem, jeśli od lat ludzie rezygnują z opalania węglem i większość ma piece gazowe albo "fotoazbest"?. Czy tragiczna jakość powietrza, nie jest przypadkiem spowodowana przez olbrzymią ilość pojazdów spalinowych?. Ludzie ogrzewają sezonowo, a miliony pojazdów spalinowych kopci 24/7 przez cały rok. Czemu tylko w sezonie zimowym sprawdza się jakość powietrza?, niech ustawią czujniki w środku lata przy drogach cwaniaki. Idąc chodnikiem w mieście, dostajemy taką tablicę Mendelejewa do płuc że można się przewrócić. Z lekcji fizyki wiadomo, że ciepło ucieka do góry. A co się dzieje, kiedy temperatura otoczenia wzrasta i gazy zaczynają wisieć w powietrzu. Pozdrawiam Wrocław, w lecie odwiedzać wasze miasto to gwarantowane zawroty głowy od spalin i tragiczne samopoczucie. Jakiś kozak się negatywnie odniesie do mojego wpisu?, czy z prawdą się zgadza?.
0

Najnowsze artykuły

Mat-Part: nowoczesne rozwiązania ro…

Firma Mat-Part ze Strzelina na Dolnym Śląsku łączy sprzedaż maszyn rolniczych czołowych marek, takich jak OMARV, Mascar...

26-12-2024

Zapach świąt

Czy kiedy pachną pomarańcze i cynamon od razu widzisz choinkę? Czy zapach czerwonego barszczu zawsze przywołuje obraz ...

26-12-2024

Kronika policyjna- zdarzenia, które…

Ostatnie dni w powiecie strzelińskim były wyjątkowo intensywne dla policji. Kradzież sprzętu inwalidzkiego, oszustwa na ...

24-12-2024

Pijany rowerzysta wskoczył do rzeki…

W Wiązowie policjanci zatrzymali kompletnie pijanego rowerzystę, który zygzakiem jechał ulicą bez świateł. Na widok patr...

24-12-2024

Chrystus rodził się dwa razy

Zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni. W naszym najnowszym filmie przeniesiemy Was do świata lwowskich t...

23-12-2024

74-latek zawstydza nastolatków swo…

Poznajcie pana Jana Jakubowskiego, 74-letniego mistrza sprawności fizycznej ze Strzelina, który podbija TikToka. Jego gi...

21-12-2024

Strzeliński Jarmark Bożonarodzeniow…

W niedzielę, 15 grudnia, Strzeliński Rynek wypełnił świąteczny klimat. XI Strzeliński Jarmark Bożonarodzeniowy „Przedsma...

18-12-2024

Rywale wykorzystali szansę

W sobotę, 30 listopada, rozegrano kolejne mecze Dolnośląskiej Pierwszej Ligi Piłki Siatkowej Mężczyzn. Na parkiecie nie ...

17-12-2024

Sporo włamań na Facebooka

Samozapłon tekstyliów na autostradzie, kradzież przyczepy samochodowej w Górcu i niebezpieczny wyciek gazu w Strzelini...

17-12-2024

Ustalili nowe stawki podatku od nie…

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Borów radni ustalili nowe stawki podatku od nieruchomości i opłaty targowej. Wójt W...

17-12-2024

Wolna Wigilia kosztem niedziel

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. To dobra informacja dla dwóch milionów pracowników handlu. Za przyj...

17-12-2024

Rozpoczęto długo oczekiwany remont …

W Przewornie rozpoczęto długo oczekiwany remont ulicy Siemisławickiej, prowadzącej do cmentarza parafialnego. W drodze p...

16-12-2024

Tory na drodze

Samochody podskakują na drodze przy wjeździe do Strzelina od strony Wrocławia. Powód? W nawierzchni znajdują się reszt...

16-12-2024

Grali rywale

Rozegrano mecze 7. kolejki Dolnośląskiej Pierwszej Ligi Piłki Siatkowej mężczyzn. Tym razem pauzował zespół Tygrysów Str...

16-12-2024

Fałszywy policjant miał 16 lat

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali fałszywego policjanta ze Śląska. Nastolatek uczestniczył w kilku os...

16-12-2024

Stan Wojenny w Strzelinie - wspomni…

13 grudnia to data, która w polskiej historii budzi szczególne emocje. Dziś mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojenne...

13-12-2024

Szkolenie z ewakuacji w Strzeliński…

W poniedziałek, 25 listopada, w Strzelińskim Ośrodku Kultury odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu ewakuacji ze...

13-12-2024

Co zwycięstwo Donalda Trumpa oznacz…

W niedzielę, 17 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie w ramach Klubu Piastowskiego „Myśląc – Polska” oraz ...

13-12-2024

Nowe eksponaty w strzelińskim ratus…

Ekspozycja w strzelińskim ratuszu wzbogaciła się o kolejne interesujące artefakty. Marcin Suchara przekazał na wyst...

13-12-2024

Od ponad 40 lat ratuje i pomaga lud…

We wtorek, 19 listopada, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu wiązowianin, druh Jan Pąklak, został odznaczon...

13-12-2024

Dzień Pracownika Socjalnego w Strze…

21 listopada obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego – święto wszystkich osób zaangażowanych w pomoc najbardziej pot...

12-12-2024

Kiedy rachunki stają się koszmarem…

W Strzelinie, na Osiedlu Piastowskim, mieszkańcy zderzyli się z niespodziewanymi, astronomicznymi rachunkami, które wywo...

12-12-2024

Strzelińskie „złoto” sprzed 300 mil…

Wiele osób, przemierzając ziemię strzelińską, nie pamięta, albo nawet nie jest świadomych, jak cenny skarb kryje się t...

12-12-2024

Piknik Kukurydziany 2024 firmy Polt…

Już po raz drugi w stodole i na poletkach demonstracyjnych przy pałacu Konary odbył się 14 listopada Piknik Kukurydzia...

12-12-2024

Szkoła w Wawrzyszowie do likwidacji…

Wiele gorzkich słów padło ze strony rodziców pod adresem burmistrza Wiązowa i gminnych radnych. Powód? Zamiar likwidac...

12-12-2024

Sześć drużyn w lidze halowej

W niedzielę, 1 grudnia, po kilku latach przerwy, wystartowały rozgrywki Ligi Halowej Piłki Nożnej organizowane przez Str...

11-12-2024

Warsztaty adwentowe w Gminnym Ośrod…

We wtorek, 26 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie odbyły się warsztaty poświęcone tworzeniu wianków adwent...

11-12-2024

Nowy sekretarz gminy Przeworno o pl…

Rozmowa z nowym sekretarzem gminy Przeworno, Łukaszem Kundermanem. ...

11-12-2024

Tiry jeżdżą po polnej drodze

Przez Biedrzychów tiry robią sobie skrót do innych miejscowości. Odcinek o długości 1,5 kilometra jest utwardzoną drog...

11-12-2024

Grozili toporkiem, żądając pieniędz…

Sprawca przyłożył do szyi pokrzywdzonego toporek i zażądał danych do logowania w aplikacji bankowej. Funkcjonariusze Wyd...

09-12-2024

Dorośli judocy odnoszą sukcesy

Ostatnio informowaliśmy o sukcesach młodych judoków ze Strzelina. W klubie Judo Tigers trenują także dorośli, którzy z p...

09-12-2024

W Przewornie o drodze do niepodległ…

W środę, 20 listopada, w Szkole Podstawowej w Przewornie odbył się wykład dr. Piotra Gaglika zatytułowany „Refleksje...

09-12-2024

Militarny konwój przejechał przez S…

W sobotę, 7 grudnia, drogi w sołectwie Sarby stały się trasą wyjątkowego konwoju, który przyciągnął uwagę mieszkańców. K...

08-12-2024

Znaczenie wygranej Donalda Trumpa d…

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych a Polska – wykład dr Marka Stefana (Strategy & Future, Układ Sił), zorga...

06-12-2024

Strzelinianka z Mistrzostwem Jesien…

W dniach 23-24 listopada rozegrano ostatnie mecze rundy jesiennej w gr. IV klasy A. Mistrzostwo Jesieni wywalczyła Strze...

06-12-2024

Dzień życzliwości

Czy życzliwość się mnoży, gdy się ją dzieli? Czy małe społeczności to przestrzeń, gdzie łatwiej chorować? Czy muzyka...

06-12-2024

Poradnik kolejowy dla mniej doświad…

Ze stacji w Strzelinie i innych miejscowości mieszkańcy dojeżdżają pociągami do pracy, szkoły czy na uczelnię. Z roku ...

06-12-2024

Dworzec ma być lepiej pilnowany

Nasi Czytelnicy skarżą się na bałagan w toaletach i popsute zegary na strzelińskim dworcu PKP. – Na podłodze obok...

06-12-2024

Młodzicy grali w Grand Prix

W niedzielę, 17 listopada, w Sycowie odbyło się drugie Dolnośląskie Grand Prix Młodzików i Młodziczek w tenisie stołowym...

05-12-2024

Seniorzy świętowali

W piątek, 22 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach uroczyście obchodzono Gminny Dzień Senior...

05-12-2024

Przesłuchania w innym miejscu

Nikt nie odbiera telefonu w prokuraturze przy ulicy Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Powód? Budynek przechodzi grunt...

05-12-2024

W najnowszym wydaniu „Słowa Regionu…

W dzisiejszym, 46. numerze znajdziecie wiele interesujących artykułów, które poruszają ważne sprawy naszego re...

04-12-2024

Rozmowa z Bogusławem Szychowiakiem…

W piątek, 8 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie filii Strzelińskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Brzegowej w Strzeli...

04-12-2024

Licealiści nadal bez punktów

W niedzielę, 24 listopada, w hali sportowej strzelińskiego liceum rozegrano mecze 3. kolejki Strzelińskiej Ligi Siatkówk...

04-12-2024

Nowi strażacy ratownicy w szeregach…

24 listopada zakończyło się podstawowe szkolenie dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. 24 druhów pom...

04-12-2024

Biblioteka w Zarzycy znów otwarta

Po rocznej przerwie filia Biblioteki Gminnej w Zarzycy ponownie otworzyła swoje drzwi dla mieszkańców. W skromnej formie...

04-12-2024

Szkolna wystawa w innym miejscu

W połowie października w podziemiach strzelińskiego ratusza odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Śladami pierwszego sz...

03-12-2024

Walczyli w Poznaniu

W dniach 15-17 listopada w Poznaniu odbyły się XX Mistrzostwa Polski w jiu jitsu w kimonach. Do rywalizacji przystąpili ...

03-12-2024

O nazistowskich domach dla kobiet w…

Czym były domy Lebensborn? Czy mieściły się również w Polsce? Czy łatwo jest oceniać historię dziś? Czy fikcja li...

03-12-2024

Rolnicy muszą jeździć objazdem

75 mieszkańców podpisało się pod petycją do gminy Wiązów w sprawie usunięcia znaku zakazu przejazdu maszyn rolniczych...

03-12-2024

Najczęściej czytane

Edyta K. usłyszała zarzuty

Ponad rok trwało nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Strzelinie dochodzenie przeciwko 35-letniej mieszkance powiatu...

28-11-2024

Grozili toporkiem, żądając pieniędz…

Sprawca przyłożył do szyi pokrzywdzonego toporek i zażądał danych do logowania w aplikacji bankowej. Funkcjonariusze Wyd...

09-12-2024

Archeolodzy odkopali szczątki niemi…

Prawie 80 lat po II wojnie światowej w Wyszonowicach odkryto mogiły niemieckich żołnierzy. Jak i kiedy zginęli? Czy zn...

28-11-2024

Pijany rowerzysta wskoczył do rzeki…

W Wiązowie policjanci zatrzymali kompletnie pijanego rowerzystę, który zygzakiem jechał ulicą bez świateł. Na widok patr...

24-12-2024

Nowe pokolenie i zasłużeni policjan…

W Komendzie Powiatowej Policji w Strzelinie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której czterech nowych funkcjonariuszy...

28-11-2024

Siedziałem z łowcą skór

Maciej Majchrzyk odbywał karę za niepłacenie alimentów w strzelińskim więzieniu. Mężczyzna skarży się na fatalne warun...

27-11-2024

Poradnik kolejowy dla mniej doświad…

Ze stacji w Strzelinie i innych miejscowości mieszkańcy dojeżdżają pociągami do pracy, szkoły czy na uczelnię. Z roku ...

06-12-2024

Nowy rozkład jazdy na sezon 2024/20…

Więcej codziennych połączeń do Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Krakowa. Nowe połączenia w relacjach krajowych i mię...

03-12-2024

Szkoła w Wawrzyszowie do likwidacji…

Wiele gorzkich słów padło ze strony rodziców pod adresem burmistrza Wiązowa i gminnych radnych. Powód? Zamiar likwidac...

12-12-2024

Strzelińskie „złoto” sprzed 300 mil…

Wiele osób, przemierzając ziemię strzelińską, nie pamięta, albo nawet nie jest świadomych, jak cenny skarb kryje się t...

12-12-2024

Stan Wojenny w Strzelinie - wspomni…

13 grudnia to data, która w polskiej historii budzi szczególne emocje. Dziś mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojenne...

13-12-2024

Nowy sekretarz gminy Przeworno o pl…

Rozmowa z nowym sekretarzem gminy Przeworno, Łukaszem Kundermanem. ...

11-12-2024

Niektórzy brali ich za Niemców

Zakończona niedawno wystawa „Ślady pierwszego szkolnictwa Ziemi Strzelińskiej” cieszyła się wielkim powodzeniem. Zwied...

02-12-2024

Tiry jeżdżą po polnej drodze

Przez Biedrzychów tiry robią sobie skrót do innych miejscowości. Odcinek o długości 1,5 kilometra jest utwardzoną drog...

11-12-2024

Tajemniczy zegar na spichlerzu

Ubywa mieszkańców Żeleźnika w gminie Strzelin. W latach siedemdziesiątych zameldowanych było tu 200 osób. Obecnie mies...

29-11-2024

Dworzec ma być lepiej pilnowany

Nasi Czytelnicy skarżą się na bałagan w toaletach i popsute zegary na strzelińskim dworcu PKP. – Na podłodze obok...

06-12-2024

O nazistowskich domach dla kobiet w…

Czym były domy Lebensborn? Czy mieściły się również w Polsce? Czy łatwo jest oceniać historię dziś? Czy fikcja li...

03-12-2024

Rolnicy muszą jeździć objazdem

75 mieszkańców podpisało się pod petycją do gminy Wiązów w sprawie usunięcia znaku zakazu przejazdu maszyn rolniczych...

03-12-2024

W najnowszym wydaniu „Słowa Regionu…

W dzisiejszym, 46. numerze znajdziecie wiele interesujących artykułów, które poruszają ważne sprawy naszego re...

04-12-2024

Strzelinianka z Mistrzostwem Jesien…

W dniach 23-24 listopada rozegrano ostatnie mecze rundy jesiennej w gr. IV klasy A. Mistrzostwo Jesieni wywalczyła Strze...

06-12-2024

Taniec z ogniem na wiązowskim rynku…

Pokaz tańca z płonącymi przedmiotami, przedstawienie teatralne o cyrkowej tematyce i wyjątkowe warsztaty. To wszystko&...

27-11-2024

Sześć drużyn w lidze halowej

W niedzielę, 1 grudnia, po kilku latach przerwy, wystartowały rozgrywki Ligi Halowej Piłki Nożnej organizowane przez Str...

11-12-2024

Kolejne pieniądze dla gminnych spół…

Z czego wynika konieczność dokapitalizowania spółki Strzeliński Ratusz i na co zostanie przeznaczone aż 1,2 mln zł? 40...

02-12-2024

Fałszywy policjant miał 16 lat

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali fałszywego policjanta ze Śląska. Nastolatek uczestniczył w kilku os...

16-12-2024

Służą gminie, ale mają też coś dla …

Centrum Usług Komunalnych i Technicznych w Strzelinie to instytucja znana w gminie Strzelin od dekad. Pracowników tej ...

29-11-2024

CV - przykładowe sekcje, które zaci…

W tworzeniu CV kluczowe jest nie tylko to, co wpiszesz, ale również jak to zaprezentujesz. Dobrze zorganizowane i przemy...

02-12-2024

Rozmowa z Bogusławem Szychowiakiem…

W piątek, 8 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie filii Strzelińskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Brzegowej w Strzeli...

04-12-2024

Zmiana na stanowisku wojewody dolno…

Premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji odwołał Macieja Awiżenia z funkcji wojewody...

02-12-2024

Strzelinianka powiększa przewagę

W dniach 16-17 listopada rozegrano mecze 14. kolejki gr. IV klasy A. Ostatni mecz przed własną publicznością w roku 2024...

29-11-2024

Nadal nie ma chętnych na gminną inw…

Gmina Wiązów podejmuje kolejne kroki, których celem jest budowa instalacji fotowoltaicznych dla czterech stacji uzdatn...

29-11-2024

Współpraca na rzecz rodzin

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie zorganizowano spotkanie służb i instytucji pomocowych, którego celem b...

27-11-2024

Militarny konwój przejechał przez S…

W sobotę, 7 grudnia, drogi w sołectwie Sarby stały się trasą wyjątkowego konwoju, który przyciągnął uwagę mieszkańców. K...

08-12-2024

Licealiści nadal bez punktów

W niedzielę, 24 listopada, w hali sportowej strzelińskiego liceum rozegrano mecze 3. kolejki Strzelińskiej Ligi Siatkówk...

04-12-2024

Kiedy rachunki stają się koszmarem…

W Strzelinie, na Osiedlu Piastowskim, mieszkańcy zderzyli się z niespodziewanymi, astronomicznymi rachunkami, które wywo...

12-12-2024

Sporo włamań na Facebooka

Samozapłon tekstyliów na autostradzie, kradzież przyczepy samochodowej w Górcu i niebezpieczny wyciek gazu w Strzelini...

17-12-2024

Seniorzy świętowali

W piątek, 22 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach uroczyście obchodzono Gminny Dzień Senior...

05-12-2024

Walczyli w Poznaniu

W dniach 15-17 listopada w Poznaniu odbyły się XX Mistrzostwa Polski w jiu jitsu w kimonach. Do rywalizacji przystąpili ...

03-12-2024

Przesłuchania w innym miejscu

Nikt nie odbiera telefonu w prokuraturze przy ulicy Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Powód? Budynek przechodzi grunt...

05-12-2024

Dorośli judocy odnoszą sukcesy

Ostatnio informowaliśmy o sukcesach młodych judoków ze Strzelina. W klubie Judo Tigers trenują także dorośli, którzy z p...

09-12-2024

Kiedy rachunki stają się koszmarem…

W dzisiejszym 45 numerze Słowa przeczytacie między innymi o oburzeniu lokatorów spółdzielni, którzy nie zgadzają się z w...

28-11-2024

Sukcesy singlistów

Tenisiści stołowi Granitu Strzelin w ostatnim czasie zanotowali wiele sukcesów w turniejach singlowych. ...

27-11-2024

Rozpoczęto długo oczekiwany remont …

W Przewornie rozpoczęto długo oczekiwany remont ulicy Siemisławickiej, prowadzącej do cmentarza parafialnego. W drodze p...

16-12-2024

Nowe eksponaty w strzelińskim ratus…

Ekspozycja w strzelińskim ratuszu wzbogaciła się o kolejne interesujące artefakty. Marcin Suchara przekazał na wyst...

13-12-2024

Kronika policyjna- zdarzenia, które…

Ostatnie dni w powiecie strzelińskim były wyjątkowo intensywne dla policji. Kradzież sprzętu inwalidzkiego, oszustwa na ...

24-12-2024

Młodzicy grali w Grand Prix

W niedzielę, 17 listopada, w Sycowie odbyło się drugie Dolnośląskie Grand Prix Młodzików i Młodziczek w tenisie stołowym...

05-12-2024

Dzień Pracownika Socjalnego w Strze…

21 listopada obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego – święto wszystkich osób zaangażowanych w pomoc najbardziej pot...

12-12-2024

Ustalili nowe stawki podatku od nie…

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Borów radni ustalili nowe stawki podatku od nieruchomości i opłaty targowej. Wójt W...

17-12-2024

Nowi strażacy ratownicy w szeregach…

24 listopada zakończyło się podstawowe szkolenie dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. 24 druhów pom...

04-12-2024

Wolna Wigilia kosztem niedziel

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. To dobra informacja dla dwóch milionów pracowników handlu. Za przyj...

17-12-2024

Dzień życzliwości

Czy życzliwość się mnoży, gdy się ją dzieli? Czy małe społeczności to przestrzeń, gdzie łatwiej chorować? Czy muzyka...

06-12-2024

Ostatnie komentarze

Gravatar Wyborca
6 godz. 1 minuta

Naczelny Nikoś Wiązowa jak by chciał to by szkoły nie zamknął. Dla niego na pensje 280 tys brutto jest w budżecie ale ...

Gravatar spajker.
15 godz.

policjant miał szczęście że rowerzysta nie wskoczył do wyrobiska w strzelinie bo skok za rowerzystą mógłby być mocno ...

Gravatar spajker.
15 godz. 15 minut

to jest kostka rubika dla georga buscha juniora. on innej nie ułoży a i z tą będzie mu trudno.

Gravatar TruckdriverDST
17 godz. 10 minut

Uwierzył że w lodowatej wodzie wyparują procenty... hehe haha

Gravatar TruckdriverDST
3 dni 8 godz.

Kostka solidna,do obrony się nadaje .