Cezary Przybylski to najdłużej urzędujący marszałek województwa w 25-letniej historii Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Od 10 lat Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego jest nieprzerwanie Cezary Przybylski. To najdłużej urzędujący marszałek województwa w 25-letniej historii Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Ostatnie dziesięć lat to duży skok rozwojowy naszego regionu. Realizowane są ogromne inwestycje, a zadłużenie województwa w zakresie kredytów i pożyczek zmniejszono z 750 mln złotych do zera. Był to czas, w którym jak w soczewce skupiły się największe sukcesy, ale i wyzwania.

- Z jednej strony dobrze wykorzystaliśmy ogromne fundusze unijne, które umożliwiły nam realizację tysięcy inwestycji, tak potrzebnych w codziennym życiu mieszkańców Dolnego Śląska. Z drugiej zmagaliśmy się z trudnym czasem pandemii i wojną, które mocno wpłynęły na nasze codzienne życie, ale też kondycję gospodarczą regionu. Jedno jest pewne, wszystkie te wyzwania utwierdziły mnie w przekonaniu, że największą wartością jaką mamy, są mieszkańcy – Dolnoślązacy – mówi  Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

zdjęcie 2Dolnośląskie Centrum Sportu to inwestycja sportowa, jakiej na Dolnym Śląsku jeszcze nie było! Jest przeznaczona zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów

Sukcesów ostatniej dekady było wiele. Warto zauważyć, że samorząd województwa zamknął poprzednią perspektywę unijną wykorzystując wszystkie dostępne fundusze, co jednoznacznie świadczy o jego skuteczności. Obecnie, dzięki efektywnym negocjacjom m.in. marszałka Przybylskiego region ma do dyspozycji rekordowy budżet unijny w wysokości ponad 11 mld zł na lata 2021-2027. Dobrze układała się współpraca z kolejnymi rządami i stąd centralne wsparcie w ramach programów Kolej+, budowy dróg, Polskiego Ładu i wielu innych.

zdjęcie 3Koleje Dolnośląskie są najlepszą samorządową spółką kolejową w kraju. W 15 lat przewiozła ponad 100 mln pasażerów

- To była dekada ważnych zmian, które sprawiły, że Dolny Śląsk wypiękniał, zmienił się na lepsze i stał się najdynamiczniej rozwijającym się regionem już nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. To duży sukces, tym bardziej, że ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych. Pandemia czy wojna w Ukrainie, która ze względu na migrację bezpośrednio wpłynęła na życie Dolnoślązaków, to trudności, które marszałek Przybylski pokonał, dzięki umiejętności dialogu i łączenia ludzi. Stoi na straży interesów Dolnoślązaków jako jeden z najdłużej pracujących marszałków w kraju. Osiągnięć było sporo, m.in. rewolucja transportowa, w tym przejęcie 22 linii kolejowych, budowa obwodnic i nowych dróg wojewódzkich, otwarcie szpitala im. Marciniaka i rozpoczęcie budowy Nowego Szpitala Onkologicznego, inwestycje w sport, zdrowie i kulturę. Przez 10 lat mieszkańcy regionu mogli odczuć ogromną zmianę na lepsze – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

zdjęcie 4aTo była dekada ważnych zmian, które sprawiły, że Dolny Śląsk wypiękniał i zmienił się na lepsze –Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Samorząd województwa w ostatnich latach przeprowadził i wciąż prowadzi wiele ważnych dla regionu inwestycji:

  • Na Polanie Jakuszyckiej powstało Dolnośląskie Centrum Sportu – całoroczny, nowoczesny obiekt zbudowany nie tylko z myślą o międzynarodowych zawodach sportowych rangi mistrzostw świata, ale dostępny także dla wszystkich chętnych amatorów sportów zimowych i aktywnego spędzania czasu.
  • Dolnośląskie miasta m.in. Jelenia Góra, Bolesławiec, Dzierżoniów czy Wrocław zyskały obwodnice, które zwiększyły bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania po regionie.
  • W stolicy regionu rozpoczęto budowę największej w historii Dolnego Śląska inwestycji w zdrowie mieszkańców, czyli Szpitala Onkologiczno-Pulmunologiczno-Hematologicznego. Nowy obiekt będzie skupiał w jednej lokalizacji wielospecjalistyczne funkcjonalności i zakresy lecznictwa oferowane dotychczas przez trzy placówki medyczne prowadzone przez samorząd województwa.
  • Dolny Śląsk prowadzi pionierski w skali kraju projekt walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W tym celu samorząd województwa przejął od PKP 22 odcinki kolejowe liczące łącznie przeszło 300 km. Po niezbędnych remontach systematycznie przywracany jest na nich ruch pociągów pasażerskich.
  • Regionalny przewoźnik - Koleje Dolnośląskie jest najlepszą samorządową spółką kolejową w Polsce. KD przewiozły już ponad 100 milionów pasażerów i każdego roku biją swoje rekordy. Systematycznie rozbudowują też tabor kupując nowoczesne, komfortowe i ekologiczne pociągi.

W tym roku przeprowadzone zostaną kolejne istotne dla mieszkańców projekty. Ich realizacja będzie możliwa dzięki rekordowemu, sięgającemu 3 mld zł budżetowi województwa, jaki nasze władze zaplanowały na najbliższe miesiące. Dzięki temu kolej wróci do Mysłakowic i Karpacza, realizowane będą obwodnice Dzierżoniowa i Góry, powstaną Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności oraz Dolnośląski tor szosowy w Bielawie, a na staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz program stypendialny dla kadry medycznej przeznaczone zostanie ponad 127 mln zł.

Warto przypomnieć, że od czasu reformy samorządowej z 1999 roku funkcję Marszałka Województwa Dolnośląskiego pełniło do tej pory 8 polityków. Byli to kolejno: Jan Waszkiewicz, Emilian Stańczyszyn, Henryk Gołębiewski, Paweł Wróblewski, Andrzej Łoś, Marek Łapiński, Rafał Jurkowlaniec i od 2014 roku – nieprzerwanie – Cezary Przybylski. Łatwo policzyć, że średni czas piastowania tego stanowiska przez poprzedników wynosił około 2 lat, co stawia pełną dekadę rządów Cezarego Przybylskiego jako wyjątkową w dotychczasowej historii dolnośląskiego samorządu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także