ZNAJDŹ NA STRONIE

We Wrocławiu odwołane zostały wszystkie, miejskie imprezy. MPWiK Wrocław opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. Wrocław przygotowuje się do przyjęcia rekordowych opadów. Foto ilustracyjne

Przed nami cztery dni intensywnych opadów deszczu. Informacje od synoptyków IMGW mówią o ogłoszeniu na najbliższe dni najwyższego 3 stopnia zagrożenia wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Również ogólnopolskie mapy prognoz pokazują, że Dolny Śląsk musi zmierzyć się z najwyższymi opadami w Polsce. Wrocław przygotowuje się do przyjęcia opadów.


To potencjalny rekord w historii miasta. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. Już wtedy był to drugi najwyższy opad od lat 50 XX czyli początku mierzenia opadów. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości. W związku z ostrzeżeniami IMGW dla Wrocławia Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał zespół kryzysowy.
- Przed miesiącem, 2 sierpnia, spadło w ciągu 18godzin 77 litrów na m2. Teraz przez trzy dni – zgodnie z prognozami spaść może do 300 l/m2 a lokalnie nawet 380 l/m2. – opisuje Bartłomiej Bajak, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego.


Komunikat IMGW:
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu od godz. 03.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 80 mm do 120 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm, od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.


ODWOŁUJEMY MIEJSKIE WYDARZENIA
- Zapowiadane przez IMGW trzydniowe, nawalne opady to ogromne wyzwanie dla miasta i jego mieszkańców. We Wrocławiu odwołane zostały wszystkie, miejskie imprezy. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń. – mówi Radosław Michalski dyrektor Departamentu Marki Miasta.
MPWiK Wrocław opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. W tym zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie 60 tys. m3 wody. To jedna największych tego typu instalacji w Europie.  
- Wystawiliśmy dodatkowe ekipy pogotowia wodociągowego. To nie jest też tak, że „coś trzymamy w odwodzie na trudny czas". Zawsze, gdy mamy do czynienia z mocnym deszcze stosujemy wszystkie dostępne rozwiązania. Sprawdzamy sprawność całego sprzętu, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizować ich skutki, dodatkowo przeglądnęliśmy zasuwy, klapy i przepusty na sieci kanalizacyjnej – opisuje Witold Ziomek, prezes MPWiK.
Wodociągowcy prowadzą też hydrodynamiczne czyszczenie sieci, analizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia. Wiadomo, że krytyczne będą przejazdy pod wiaduktami - m.in. na Hallera czy Borowskiej.
- Jak wyjaśniają technicy z MPWiK nie chodzi o to, że nie ma sprzętu, by tę wodę odpompować, ale w takich krytycznych miejscach i momentach nie ma jej dokąd odpompować, ponieważ woda wróci do najniższego punktu. Musi po prostu spłynąć siecią kanalizacji deszczowej, co zajmuje czas - opisuje Tomasz Jankowski ze ZDiUM.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu ma pod nadzorem 30 tysięcy studzienek kanalizacyjnych. W ciągu ostatniej doby oczyszczono 1000 wpustów między innymi zgłoszonych przez mieszkańców. ZDiUM zmobilizował także firmę odpowiedzialną za oznakowanie, aby mogła w razie potrzeby, na polecenie służb, ustawić dodatkowe znaki zabezpieczające miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kierowców.
- Dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl. Nie będziemy w stanie zareagować od razu, ale nasze ekipy są pod parą – będziemy intensywnie pracować dziś i w czasie opadów – opisuje Jankowski.
MPK Wrocław odwołało z urlopów przede wszystkim pracowników koordynacji i nadzoru ruchu.
- Nie mamy wolnych kierowców, którzy tylko czekają na zadania. Jak wiadomo cały czas prowadzimy akcję rekrutacyjną. Dlatego w takie dni jak te, które nas czekają, gdy trzeba szybko reagować, najważniejsza jest informacja. Wtedy odpowiednio szybko możemy zmienić trasy autobusów czy tramwajów, albo wprowadzić komunikację autobusową zamiast tramwajowej. Jeśli jest taka konieczność przekierowujemy część pojazdów z linii regularnych, by przewozić pasażerów tam, gdzie zalane jest torowisko i nie może przejechać tramwaj – opisuje Przemysław Nowicki wiceprezes MPK.  
Obsada Nadzoru Ruchu do odwołania pracuje całodobowo.
W sierpniu problem mieli mieszkańcy TBS na Leśnicy, gdzie z powodu m.in. zarośniętych rowów melioracyjnych woda deszczowa zalała klatki schodowe. TBS ma swój zbiornik retencyjny, jednak w przypadku tak dużych opadów może okazać się niewystarczający.
- Pracownicy TBS Wrocław będą dyżurowali na osiedlu od piątku do niedzieli, zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów. Na bieżąco będzie monitorowany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego. Co istotne, MPWiK Wrocław jest gotowe, by obsłużyć nas pompą o mocy 100 l/s, która odpompuje wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać – opisuje Wojciech Adamski, prezes TBS.
Ważne telefony:
- Całodobowy nr Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu 71 770 22 22
- dyspozytorzy ZDiUM  dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl.

Przygotowania jednostek miejskich:

Centrum Zarządzania Kryzysowego
· od czwartku będą publikowane ostrzeżenia, IMGW wprowadziło na najbliższe dni najwyższy, 3 poziom.
· CZK informuje mieszkańców, że należy zabezpieczyć rzeczy swobodnie pozostawione na podwórzach i balkonach, także zabezpieczyć, przenieść mienie lub przestawić samochody z miejsc, w których przeszłości dochodziło do lokalnych podtopień. Należy też obserwować prognozy pogody i stosować się do wydawanych ostrzeżeń, które mogą pojawić się w mediach, smsach (alert RCB), czy aplikacjach typu Blisko, czy RSO.
· na czwartek w południe odbędzie się robocze spotkanie ze służbami i instytucjami dotyczące przygotowania się do nadchodzącej sytuacji meteorologicznej m.in. PSP, Straż Miejska, MPWiK, ZDiUM.
· CZK jest w kontakcie z służbami  w zakresie koordynacji i działania w czasie ewentualnego wystąpienia zagrożenia.
· Ustalone są kontakty i procedury działania. Zdiagnozowane miejsca ewentualnego zalania/utrudnień w ruchu oraz sposoby postępowania w takich sytuacjach.

Tomasz Sikora, Wydział Komunikacji Społecznej, Urząd Miejski Wrocławia

 



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
W&W
Kkk powiedziała :
Czy w temacie podtopień w Strzelinie mamy dzwonić do ZDIUM Wroclaw i do MPWIK Wrocław? Co to ma wspólnego ze strzelinem? A czy strzelin sie jakoś przygotował? Zbiorniki opróżnione?

Może ktoś tym się interesuje i takie dolnośląskie wieści cały czas są tu a może ktoś płaci . NI e rozkminisz

1
Gravatar
Kkk
Czy w temacie podtopień w Strzelinie mamy dzwonić do ZDIUM Wroclaw i do MPWIK Wrocław? Co to ma wspólnego ze strzelinem? A czy strzelin sie jakoś przygotował? Zbiorniki opróżnione?
1

Przeczytaj także