ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Dla żołnierzy i pracowników 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT) 2024 rok zostanie na długo w pamięci. Rozwój, szkolenie oraz zadania, które były realizowane pozwoliły na zdobycie nowych doświadczeń i sprawdzenie gotowości żołnierzy do wykonania postawionych zadań.

 

Brygada rośnie w siłę…

W 2024 roku Brygada obchodziła 5-lecie swojego funkcjonowania. Był to też kolejny rok intensywnego rozwoju i modernizacji struktury. Brygada utworzyła dwie nowe kompanie: saperów oraz szkolną. Są to bardzo istotne pododdziały, ponieważ mają duże znaczenie dla dalszego rozwoju.

Kompania saperów składa się z kilku plutonów, z których każdy wykonuje specyficzne zadania inżynieryjne takie jak budowa i utrzymanie infrastruktury, oczyszczanie terenu z min, wsparcie w budowie mostów, czy wykorzystywanie materiałów wybuchowych w działaniach wojskowych.

Kompania szkolna to jednostka organizacyjna, która zajmuje się szkoleniem nowoprzyjętych żołnierzy. Odpowiedzialna jest za przeprowadzanie szkoleń podstawowych oraz wyrównawczych a także specjalistycznych kursów.

16 DBOT ubiegły rok zakończyła z liczbą 5 przysiąg wojskowych, które odbyły się 3x we Wrocławiu, 1x w Kłodzku oraz 1x w Żaganiu. W 2024 roku szeregi dolnośląskich Terytorialsów zasiliło 485 osób, z którymi Brygada liczy prawie 1800 żołnierzy.

Istotnym przedsięwzięciem dla 16 DBOT w 2024 roku była certyfikacja jednostki wojskowej zaliczona z wynikiem pozytywnym. Głównym elementem było przeprowadzenie procesu planowania, wypracowanie wariantów działania oraz podjęcie decyzji o najlepszym sposobie wykonania zadania. Ponadto sprawdzono gotowość żołnierzy Brygady, ich umiejętności strzeleckie, taktyczne oraz medyczne.

Szkolenie przede wszystkim…

Rok 2024 obfitował w wiele przedsięwzięć szkoleniowych. Odbyło się 5 szkoleń podstawowych i wyrównawczych (dla nowo wcielonych żołnierzy). Pododdziały Brygady realizowały ćwiczenia rotacyjne, poligony zintegrowane oraz liczne szkolenia specjalistyczne.

Ważnym obszarem dla żołnierzy są wspólne ćwiczenia oraz szkolenia z instytucjami spoza Sił Zbrojnych, w głównej mierze dotyczące obszaru reagowania kryzysowego.

Odbyła się kolejna edycja szkolenia w miejscowości Borzygniew nad Zalewem Mietkowskim, gdzie można było zobaczyć żołnierzy, którzy wraz z Policją, Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (WOPR), Wodną Służbą Ratowniczą (WSR) szkolili się z zakresu działań ratowniczo – poszukiwawczych na wodzie oraz w terenie przybrzeżnym.

Kolejnym interesującym przedsięwzięciem był cykl szkoleń, które odbyły się we Wrocławiu. Żołnierze Brygady szkolili się w obszarze reagowania na wypadek powodzi. Przedstawiciele wrocławskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego uczyli właściwego budowania i umacniania wałów przy pomocy worków z piaskiem oraz specjalistycznych barier przeciwpowodziowych. Zwieńczeniem cyklu szkoleniowego było duże ćwiczenie zrealizowane w oparciu o Odrę, podczas którego żołnierze mieli okazję przećwiczyć zdobyte umiejętności w warunkach terenowych. Dodatkowo policjanci wrocławskiego Komisariatu Wodnego wraz ratownikami WOPR szkolili żołnierzy m. in. z różnych technik podejmowania poszkodowanych na Odrze. Nowością dla Terytorialsów była współpraca z żołnierzami Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, którzy używają w trakcie działań kryzysowych Pływających Transporterów Samobieżnych.

Umiejętności, które żołnierze nabywają w trakcie takich szkoleń mogą być wykorzystywane także poza służbą. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej czy podejmowanie poszkodowanego może się zdarzyć w każdym momencie.

Zawsze gotowi, zawsze blisko…

Rok 2024 był również czasem praktycznego sprawdzenia gotowości oraz wyszkolenia żołnierzy. W połowie września, kiedy sytuacja powodziowa gwałtownie się pogorszyła, dolnośląscy Terytorialsi byli gotowi do działania. Założyli mundur i ruszyli pomagać swoim sąsiadom – mieszkańcom województwa dolnośląskiego. W kolejnych dobach do wspólnej walki dołączyli żołnierze z całej Polski, którzy wspólnymi siłami mierzyli się najpierw z żywiołem, a w późniejszym czasie dążyli do przywrócenia stanu przed powodzią na poszkodowanych terenach. Bardzo ważnym czynnikiem, który pomagał żołnierzom w zmaganiach była współpraca oraz wsparcie lokalnych społeczności. Ubiegłoroczna powódź była dla dolnośląskich Terytorialsów ogromnym wyzwaniem i ważnym egzaminem ich umiejętności oraz poświęcenia.

Plany i wyzwania w 2025 roku

W nowym roku dolnośląska Brygada nie zwalnia tempa. Pododdziały przechodzą do kolejnych etapów szkolenia, stawiane są im nowe wyzwania. Poprzeczka z każdym rokiem jest coraz wyższa. Miniony rok pokazuje, jak ważne jest pozostawanie w ciągłej gotowości, a najważniejszym celem musi być szkolenie oraz doskonalenie zdobytych już kompetencji i wiedzy.

kpt. Marcin POCHODAJ

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także