ZNAJDŹ NA STRONIE

Fot. Polski Związek Wędkarski, Okręg w WałbrzychuDzięki akcji zarybiania do 6 rzek i ich dopływów w czwartek, 9 kwietnia, trafią młode pstrągi potokowe. W rzekach jest coraz mniej tych ryb. Ich populację dziesiątkują m.in. susze i towarzyszące im niskie stany wód oraz działalność człowieka.

Akcję dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Koszt zarybiania wyniesie ponad 220 tys. zł z czego 111 tys. zł to bezzwrotna dotacja z Funduszu.
Ryby zostaną sprowadzone z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej. Prawie 200 tys. około dwuletnich pstrągów (ich łączna waga to blisko 6 ton) zostanie wpuszczonych do rzek: Nysa Kłodzka, Biała Lądecka, Ścinawka, Bystrzyca, Szybka i Dzika Orlica. Wędkarze przetransportują z ośrodka w Ścinawce także blisko 600 tys. sztuk kilkumiesięcznych ryb fachowo nazywanych „wylęgiem żerującym". W tym okresie życia pstrągi mierzą zaledwie kilka centymetrów i ważą około 0,3 grama. Ten „narybek” trafi do potoków, będących dopływami wałbrzyskich rzek. Zarybienia będą prowadzone przez Polski Związek Wędkarski, Okręg w Wałbrzychu.
- To ważne przedsięwzięcie, które pomoże odbudować populację pstrąga – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewód
Fot. Podczas akcji zarybiania będzie można zobaczyć m.in. specjalistyczny pojazd z tzw. „rynną - rękawem”.zkiego Funduszu Ochrony Środowiska Wrocławiu.
Siedliska pstrąga są niszczone podczas remontów w obrębie koryt rzek prowadzonych z użyciem ciężkiego sprzętu. Profilowanie i wyrównywanie dna oraz brzegów rzek może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń naturalnych siedlisk tej ryby. - Zagrożeniem dla pstrąga są również trafiające do wód ścieki komunalne i zanieczyszczenia z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych - ocenia Aleksander Marek Skorupa.
Problemem w utrzymaniu populacji pstrąga są także obiekty hydrotechniczne, np. małe elektrownie wodne bez przepławek, które uniemożliwiają rybom wędrówki. Pstrąga niszczą także kłusownicy.
Pstrąg potokowy potrzebuje do życia rzek i potoków o kamienistym i żwirowatym dnie oraz czystych i chłodnych wód. Swoje gody czyli tarło odbywa jesienią. W okresie tym pstrągi przepływają do kilku kilometrów w poszukiwania niewielkich dopływów rzek ze żwirowym dnem. Nie jest monogamistą. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień wykopanych przez samice w żwirze pokrywającym dno. Dla małych pstrągów potokowych prócz ludzi zagrożeniem są obce gatunki zwierząt, takie jak: pstrągi tęczowe, źródlane i norki amerykańskie oraz wydry i pojawiające się coraz częściej w poszukiwaniu pokarmu kormorany.
Robert Brokacki
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także