Tegoroczna akcja sadzenia cebulek żonkili odbyła się także w Prusach. Przedstawiciele strzelińskiego Stowarzyszenia Nadzieja przypomnieli uczniom o wspieraniu chorych i wymagających pomocy medycznej.
Tym razem na sadzenie wybrano jednak nowe, szczególne miejsce przy kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Prusach. Lokalizację miejsca, na terenie przy kościele, zaproponował proboszcz parafii ks. Krzysztof Romaniuk, po tym jak zadzwoniła do niego uczestniczka akcji Katarzyna Olędzka. W przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele osób.
W czwartek, 20 października, uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Prusach posadzili żonkile w ramach akcji Pola Nadziei. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Domowego Nadzieja w Strzelinie Małgorzata Andryszczak i Leonard Lis.
Na początku przypomnieli uczniom, wśród których było dużo czwartoklasistów, ideę Stowarzyszenia, czyli wspieranie osób chorych, samotnych i wymagających pomocy medycznej w warunkach domowych. Podziękowali także dzieciom i młodzieży za ich duży wkład w pozyskiwanie środków na ten cel. Z kolei sekretarz gminy Tomasz Gracz podkreślił, że dobro ofiarowane drugiemu człowiekowi prędzej czy później do nas powróci. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym roku sadzenie „kwiatów nadziei” odbyło się w innym miejscu. Dotychczas sadzenie miało miejsce pod Urzędem Gminy Kondratowice. Tym razem cebulki posadzono przy kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Prusach. W tym celu został przygotowany oryginalny klomb w kształcie ryby o długości ponad 30 metrów. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób. Inicjatorzy podkreślają, że jak zawsze mogli liczyć na pomoc wójta gminy Kondratowice Wojciecha Bochnaka, sekretarza Tomasza Gracza i grupy pracowników interwencyjnych, ale przede wszystkim wskazują na ogromny wkład w realizację pomysłu mieszkańców Prus.
Dużą życzliwość i pomoc pomysłodawcom okazał także ksiądz parafii w Prusach Krzysztof Romaniuk, który nadzorował prace, dbał o estetykę wykonania klombu, a także dowoził zorganizowane przez siebie sadzonki krzewów (posadzono 115). Część materiałów skalnych, wykorzystanych przy budowie klombu, dowieźli mieszkańcy Górki Sobockiej.
- Pragnę podziękować wszystkim, którzy się do tej inicjatywy włączyli - mówił ks. Krzysztof Romaniuk, gospodarz parafii w Prusach. - Kilka tygodni temu byłem na jubileuszu 5 - lecia działalności Stowarzyszenia Hospicjum Domowego Nadzieja. Uroczystość bardzo mi się podobała, ale brakowało mi podczas niej informacji o podopiecznych Stowarzyszenia. Mówiono dużo o rzeczach technicznych, wózkach, koncentratach, łóżkach, a nie powiedziano, ilu jest podopiecznych, w jakim są stanie, jakiej potrzebują opieki. Nie powiedziano, czy opieka ma mieć charakter tylko instrumentalny, czy też jest potrzeba wsparcia opieki duchowej i psychologicznej. W mojej ocenie warto by zwrócić uwagę również na pomoc duchową, której na pewno podopieczni potrzebują. Myślę, że można byłoby powołać jakiegoś kapelana, który w sytuacjach szczególnych służyłby podopiecznym Stowarzyszenia. Fajnie, że są prowadzone takie akcje jak Pola Nadziei, ale nie można zapominać o sferze duchowej - powiedział ks. Romaniuk.
W przyszłości w miejscu tym pojawi się tabliczka z symbolem Stowarzyszenia, czyli żonkilem. Wiosną natomiast posadzone w tym miejscu kwiaty zostaną ścięte, a następnie ofiarowane mieszkańcom gminy w zamian za datek na rzecz akcji. Wszyscy liczą, że zbiór będzie obfity. Jak informuje ks. Romaniuk, w kolejnych latach na klombie pojawi się więcej kwiatów, gdyż w tym roku nie udało się go obsadzić w całości, gdyż był zbyt duży na jednorazową akcję.


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
czytelnik
ryba
Zapyaj ichtiologa albo sie doucz na własną rękę.
0
Gravatar
czytelnik
ryba
zxcv powiedziała :
TA ryba to szczupak czy pirania? A może węgorz?
Zapytaj ichtiologa albo się doucz na własną ręke.

0
Gravatar
zxcv
RE: Zakwitną na klombie w kształcie ryby
TA ryba to szczupak czy pirania? A może węgorz?
0

Przeczytaj także