Włączyć się w edukację prewencyjną dzieci
W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym strzelińska policja radzi wszystkim rodzicom, szczególnie tym, których dzieci po raz pierwszy pójdą do szkoły, aby stopniowo wdrażali swoje pociechy do tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Najlepiej zacząć od pokazania budynku szkoły i drogi, która będzie do niej prowadzić. W przypadku dzieci dojeżdżających, miejsca, z którego zabierane będą do szkoły, a następnie odwożone.
Podczas wstępnego rekonesansu drogi do i ze szkoły warto omówić zagrożenia, jakie w tych miejscach mogą występować, np. duży ruch na drodze, ograniczona widoczność spowodowana, np. ukształtowaniem drogi, czy budynkami. Warto też pokazać miejsca przeznaczone do przechodzenia na drugą stronę ulicy, omijać wszelkie skróty i miejsca mało uczęszczane.
Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa
Jak informuje asp. sztab. Jacek Waś z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie, kolejnym krokiem jest wyrabianie w dziecku bezpiecznych nawyków zachowania się na drodze i w czasie podróży. Polegają one na uczeniu podstaw przechodzenia przez jezdnię, zapewnienia pieszemu właściwiej widoczności na drodze i wyeksponowanie plecaka przy użyciu odblasków.
- Osobom dorosłym odwożącym dzieci do i ze szkoły przypominamy o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a także prawidłowego przewożenia dzieci pojazdami. Apelujemy również do rodziców nieco starszych dzieci, którzy zezwalają swoim pociechom na dojeżdżanie rowerami do szkoły, aby upewnili się, czy dziecko ma kartę rowerową i w jakim stanie technicznym jest rower – powiedział Waś. Jak dodał, część dzieci korzysta z tego środka lokomocji bez wymaganych uprawnień. Taka niefrasobliwość nie zawsze jest bezpieczna.
Nasz rozmówca radzi, aby w obecności dziecka bezwzględnie pamiętać o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa na drodze. Ważne jest także, aby towarzyszyć dziecku w drodze do i ze szkoły, do czasu nabycia pewności i przekonania, że będzie w stanie samodzielnie, a co najważniejsze bezpiecznie pokonać drogę. Ponadto należy pamiętać o podpisaniu piórnika, kurtki, a także obuwia na zmianę, wpisując imię i nazwisko dziecka, klasę oraz szkołę.
Asp. sztab. Waś przestrzega, aby nie wyposażać dzieci w żadne drogie i cenne przedmioty, np. telefony komórkowe. Trzeba również zwracać uwagę na zachowanie dziecka wobec osób obcych i łatwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami. – Rodzice powinni często rozmawiać z dzieckiem o tym, jak minął dzień w szkole i nie bagatelizować żadnych problemów, które będzie sygnalizować. Ważne, aby sprawdzać, jakie rzeczy zabiera ze sobą do szkoły, czy nie nosi zbędnych przedmiotów, a także jakie rzeczy przynosi ze szkoły – powiedział Waś.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.