Rusza program wsparcia młodych talentów informatycznych
- Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych informatyków jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej Polski we współczesnym świecie. Chcemy temu pomóc – powiedział w środę minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Mądre wsparcie
Inicjatywą wychodzącą naprzeciw tym wyzwaniom jest Program Rozwoju Talentów Informatycznych. Zaplanowaliśmy go na 11 lat (2019-2029). W tym czasie nasze wsparcie otrzyma 10 tysięcy uczniów i studentów oraz 1,5 tysiąca nauczycieli. Przeznaczymy na ten cel ponad 82 miliony złotych.
Program składa się z dwóch ścieżek:Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu i Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych.
W środę minister cyfryzacji podpisał umowy na organizację pierwszych pilotażowych edycji zarówno Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu, jak i Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych, które odbędą się w tym i przyszłym roku.
- Wierzymy, że dzięki naszemu Programowi, zmniejszymy lukę niedoboru rąk do pracy w sektorze IT, co pozwoli polskim firmom na szybszy rozwój – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasi informatycy odnoszą liczne sukcesy w międzynarodowych konkursach. Chcemy, by było ich więcej. Celem naszego programu jest wydobycie potencjału tkwiącego w zdolnych młodych Polakach - dodał szef MC.
Pierwsza ścieżka
Pierwsze z pilotażowych Mistrzostw – w Algorytmice i Programowaniu zorganizuje Fundacja Rozwoju Informatyki. W pilotażowej edycji zaprosimy do projektu 30 zespołów, ale już od przyszłego roku to grono się powiększy – do 100 zespołów.
W tej ścieżce kompleksowym wsparciem zostaną objęci zarówno uczniowie szkół średnich, studenci, jak i nauczyciele. W sumie, w ciągu 11 lat, na wsparcie 7000 młodych ludzi oraz 1,5 tysiąca nauczycieli przeznaczymy 54 miliony złotych.
Pilotażowa edycja Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu rusza obecnie w ośmiu województwach: dolnośląskim, lubuskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim.
Mistrzostwa będą się zaczynały wraz ze startem nowego roku szkolnego/akademickiego i będą umożliwiały uczniom/studentom branie udziału w zajęciach przez cały rok szkolny. W ramach mistrzostw młodzi ludzie będą brali udział, nie tylko w szkoleniach, wykładach, ale także w obozach edukacyjnych, sparingach czy grywalizacji. Na koniec każdego roku planujemy Mistrzostwa, które wyłonią najlepszych z najlepszych.
Druga ścieżka
Pierwsze pilotażowe Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych zorganizuje Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży TEATRIKON.
- Na początek startujemy w trzech województwach: lubelskim, śląskim oraz wielkopolskim. W tej części kompleksowym wsparciem zostaną objęci zarówno uczniowie szkół średnich, jak również studenci z terenu całego kraju. W sumie, do końca 2029 roku, na wsparcie 3,5 tysiąca młodych ludzi przeznaczymy 28 milionów złotych – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych ruszają już dziś. Tegoroczna edycja ma charakter turnieju i – jeśli jesteś uczniem szkoły średniej lub studentem - możesz się do niego zgłosić razem ze znajomymi ze szkoły/uczelni.
W turnieju będziecie mieli szansę zgłębić wiedzę w trzech obszarach projektowania gier: game designie, grafice oraz programowaniu. Rekrutacja trwa na stronie www.t3g.pl. Macie czas do 4 grudnia. Działajcie!
Wydział Komunikacji
Ministerstwo Cyfryzacji
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.