Sztuka przetrwania w terenie, unikanie przeciwnika oraz odzyskiwanie personelu to między innymi tematy realizowanego obecnie w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej kursu SERE poz. B. W 5-dniowym szkoleniu uczestniczy kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad OT.

W naszym Centrum realizujemy ponad czterdzieści różnorodnych kursów i szkoleń. Jednym z nich jest kurs SERE, w czasie którego przygotowujemy żołnierzy do działania w sytuacji, w której znaleźliby się w izolacji od własnych pododdziałów. – powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT.
Kurs SERE - Survival, Evasion, Resistance, Extraction (sztuka przeżycia, unikanie, przeciwdziałanie wykorzystaniu, odzyskanie) jest jednym z elementów szkolenia żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ma na celu przygotowanie wojskowych do działania w sytuacji ścigania i pojmania przez przeciwnika, podstaw przetrwania, a także planowania i przeprowadzenia ucieczki.
W czasie szkolenia instruktorzy kładą duży nacisk na naukę rozpalania ognia różnymi sposobami. Warto w tym względzie zaznaczyć, że w przypadku przemoczenia ubrania oraz wystąpienia złych warunków atmosferycznych ten ogień może uratować nasze życie i zabezpieczyć nas przed hipotermią. – dodał jeden z kursantów.
Trzydobowy pobyt w rejonie Puszczy Bydgoskiej z ograniczonym wyposażeniem daje szkolonym przedsmak tego z czym przyszłoby im się zmierzyć gdyby musieli znaleźć się w izolacji. W czasie zajęć kursanci nie posiadają żadnego wyposażenia (np. śpiwora), które ułatwiłoby im przeżycie. Szkoleni pracują w małych zespołach, w których bez przerwy realizują narzucone przez instruktorów zadania. Jest to dla nich ogromny sprawdzian zarówno fizyczny i psychiczny.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także