Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Dziś, 21 października 2018 roku, idziemy do urn i wybieramy swoje władze samorządowe. W przypadku wyborów na stanowisko wójta, burmistrza oraz prezydenta miejscowości, do wyłonienia zwycięzcy potrzebne może być kolejne głosowania. Druga tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się 4 listopada. Wtedy poznamy ostateczny kształt władz w regionie.
Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie kadencji samorządowców z czterech do pięciu lat. Inna to wprowadzenie limitu dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Przy czym obostrzenie to obowiązuje od teraz, więc samorządowcy piastujący te stanowiska nawet od kilkunastu lat, nie są wyłączeni z walki o reelekcję.
Zmieniły się też zasady co do tego, gdzie kandydaci do rad gmin będą wybierani z jednomandatowych okręgów wyborczych. Obecnie obowiązują one wyłącznie w gminach mających do 20 tys. mieszkańców. Tam, gdzie jest ich więcej, przywrócono podział na wielomandatowe okręgi, w których obowiązuje ordynacja proporcjonalna, a nie większościowa.
Jak głosować?
Lokale wyborcze w wyborach samorządowych 2018 w pierwszej, jak i drugiej turze, otwarte będą od godziny 7:00 do 21:00. Potem komisje zajmą się podliczaniem głosów.
Prawo do głosowania w wyborach samorządowych mają wszyscy obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów mają ukończone 18 lat. Muszą także stale mieszkać na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego czyli gminy, powiatu lub województwa.
Aby przystąpić do głosowania, w lokalu należy okazać się ważnym dokumentem, potwierdzającym tożsamość, koniecznie ze zdjęciem. Najlepszy będzie dowód osobisty, jednak dopuszcza się także głosowanie na podstawie paszportu, prawa jazdy czy legitymacji studenckiej, a nawet legitymacji ubezpieczeniowej.
Ważny głos oddamy stawiając na karcie wyborczej znak X przy nazwisku kandydata z tylko jednej listy. Jak podaje styczniowa nowela, znak X to „co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki”. W przypadku niezakreślenia nikogo lub więcej niż jednego nazwiska, głos będzie nieważny.
W zależności od tego, gdzie mieszkamy, dostaniemy cztery karty do głosowania. Do rad gmin i miast nazwiska kandydatów wydrukowane będą na szarej karcie, do rad powiatów - na żółtej, do sejmików województw - na niebieskiej, a w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta - na różowej. Na każdej karcie wskazujemy jedno nazwisko. A jeśli kandydat jest tylko jeden, to zaznaczamy znakiem X okienko „Tak” lub „Nie”.
Strzelin
Spośród 21 321 mieszkańców miasta i gminy Strzelin uprawionych do głosowania jest 18 259 wyborców. Na terenie całej gminy znajduje się 18 obwodów i 4 okręgi. Zarejestrowane są 4 komitety wyborcze, a łączna liczba kandydatów wynosi 99. W Radzie Miejskiej Strzelina czeka 21 mandatów.
Lista siedzib lokali wyborczych w poszczególnych obwodach:
1. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3, Plac 1 Maja 10, Strzelin,
2. Przedszkole Miejskie "Kolorowa Kraina", ul. Przedszkolna 1A, Strzelin,
3. Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące "Slavia", ul. Gen. Grota Roweckiego 1, Strzelin,
4. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Staszica 5, Strzelin,
5. Hala Sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Staromiejska 64, Strzelin,
6. Strzeliński Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 2, Strzelin,
7. Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Jana Pawła II 23, Strzelin,
8. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego 16, Ludów Polski,
9. Świetlica wiejska, Aleja Lipowa 59, Szczawin,
10. Świetlica wiejska, 54A, Karszów,
11. Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Kamienna 18, Biały Kościół,
12. Świetlica wiejska, 19, Kazanów,
13. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, 73B, Brożec,
14. Świetlica wiejska, 37, Karszówek,
15. Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 1, Kuropatnik,
16. Świetlica wiejska, ul. Świerkowa 5A, Gęsiniec,
17. NZOZ Strzelińskie Centrum Medyczne, ul. Wrocławska 46, Strzelin,
18. Zakład Karny, ul. Ząbkowicka 68, Strzelin.
Wiązów
Spośród 7 286 mieszkańców miasta i gminy Wiązów uprawionych do głosowania jest 5 892 wyborców. Na terenie całej gminy znajduje się 5 obwodów. Zarejestrowane są 4 komitety wyborcze, a łączna liczba kandydatów wynosi 38. W Radzie Miejskiej Wiązowa czeka 15 mandatów. Lista siedzib lokali wyborczych w poszczególnych obwodach:
1. Sala Obrad w Urzędzie Miasta i Gminy Wiązów, Plac Wolności 37, Wiązów,
2. Świetlica wiejska, Stary Wiązów,
3. Świetlica wiejska, Częstocice,
4. Świetlica wiejska, Jutrzyna,
5. Świetlica wiejska, 12b, Jędrzychowice.
Przeworno
Spośród 4 830 mieszkańców gminy Przeworno uprawionych do głosowania jest 3 967 wyborców. Na terenie całej gminy znajduje się 6 obwodów. Zarejestrowane są 2 komitety wyborcze, a łączna liczba kandydatów wynosi 30. W Radzie Gminy Przeworno czeka 15 mandatów. Lista siedzib lokali wyborczych w poszczególnych obwodach:
1. Urząd Gminy, ul. Kolejowa 4A, Przeworno,
2. Świetlica wiejska, ul. Janusza Korczaka 6A, Jegłowa,
3. Świetlica wiejska, 32, Samborowiczki,
4. Świetlica wiejska, 25, Romanów,
5. Świetlica wiejska, 55a, Sarby,
6. Świetlica wiejska, 13a, Karnków.
Kondratowice
Spośród 4 363 mieszkańców gminy Kondratowice uprawionych do głosowania jest 3 546 wyborców. Na terenie całej gminy znajduje się 7 obwodów. Zarejestrowane są 4 komitety wyborcze, a łączna liczba kandydatów wynosi 30. W Radzie Gminy Kondratowice czeka 15 mandatów. Lista siedzib lokali wyborczych w poszczególnych obwodach:
1. Świetlica Wiejska, 19, Karczyn,
2. Gminny Ośrodek Kultury, ul. Długa 23, Kondratowice,
3. Sala Gimnastyczna Szkoły, 32, Księginice Wielkie,
4. Świetlica wiejska, 10, Górka Sobocka,
5. Świetlica wiejska, 28 Kowalskie,
6. Świetlica wiejska, ul. Kościelna 4, Prusy,
7. Świetlica wiejska, 17 A, Stachów.
Borów
Spośród 5 253 mieszkańców gminy Borów uprawionych do głosowania jest 4 356 wyborców. Na terenie całej gminy znajdują się 3 obwody. Zarejestrowane są 3 komitety wyborcze, a łączna liczba kandydatów wynosi 30. W Radzie Gminy Borów czeka 15 mandatów. Lista siedzib lokali wyborczych w poszczególnych obwodach:
1. Zespół Szkół Publicznych, ul. Wrocławska 24, Borów,
2. Publiczna Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 3, Borek Strzeliński,
3. Publiczna Szkoła Podstawowa, 26, Zielenice.
Powiat Strzeliński
Spośród 43 053 mieszkańców powiatu strzelińskiego uprawionych do głosowania jest 36 020 wyborców. W Radzie Powiatu Strzelińskiego czeka 17 mandatów (Miasta i Gmina Strzelin – 8, gminy Borów i Kondratowice – 4, Miasto i gmina Wiązów oraz gmina Przeworno - 5). Zarejestrowano 7 komitetów wyborczych, a łączna liczba kandydatów wynosi 121.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Ala powiedziała : A może bardzo pasuje i siedzą i piją itd. ?????RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
powyb powiedziała : Na stronie PKW są już oficjalne wyniki do rady powiatu.RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Franka powiedziała : Bo wynik im nie pasujeRE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Franka powiedziała : Nie wiedzą co tu napisać bo to nie tak miało być. Jednym "słowem" wybory niezgodne z "regionalną" linią prasową. ps. PKW opublikowała już wszystkie wyniki do Gmin z powiatu strzelińskiego najlepiej tam zajrzeć.RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Franka powiedziała : z przydziałem łupów.RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
N stronie PKW są już oficjalne wyniki wyborów do rady gminy z podziałem mandatów.RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Franka powiedziała : dlaczego gazeta milczy? wybory wygrywa ten kto ma głosy a nie ten kto ma rację. dowódcą miasta powinien być strateg a nie ulubieniec ludu.ludziom wątpiącym podam przykład. w latach 70-tych polska produkowała elektronikę samochody komputery samoloty odzież paliwa była drugą co do wielkości armią w układzie warszawskim itd. w tamtym czasie chiny produkowały ryż metodą ręczną a ludzie padali z głodu.dzisiaj chiny dokonały otwarcia mostu nad zatoką morską o długości prawie 50 km , budują 1400 km autostrad rocznie są 2gą gospodarką na świecie i 3cią siłą militarna na świecie a w strzelinie kolejna kadencja władz lokalnych rozważa czy i kiedy naprawić ul wolności w strzelinie.jakość władz oceniam nie ilością otrzymanych głosów w wyborach ale wizerunkiem rynku , ale ilością przedsiębiorstw , ale siłą ekonomiczną , ale siłą magnetyzmu przyciągającego firmy, ale średnią płaca tubylców ale nowoczesnością urbanistyczną i architektoniczn ą, ale repertuarem sok, duża ilość głosów już jest, co dalej będzie dużego? duży fetor z cukrowni? duże ceny płacone byle komu za byle co z budżetu? powiekszenie monopolu taty i syna na przejęcie strzelina?czego tu gratulować? miernej monarchii? słabej konkurencji? dużej ilości padających firm? dużych korków? dużej brzydoty strzelina? myśli ekonomicznej o horyzoncie 4 lat do następnych wyborów?nie wiadomo czy składac gratulacje osobie przeciętnej za ponadprzeciętne wyniki czy składać kondolencje wyborcom za kolejne 5 lat opóźnienia cywilizacyjnego strzelina. rozumnym inaczej wyjaśniam iż rzecz nie w tym że jest jakoś, rzecz w tym że w ciągu 30 lat jedni stają się potęgą a inni stają się beneficjentami jałmużny z brukseli finansowanej np polskimi składkami do ue.RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
Zastanawiam się dlaczego Gazeta milczy? Wojewódzkie publikatory potrafiły już coś napisać, a lokalne "okno na świat" zatrzaśnięte na głucho. Pani Burmistrz - gratulacje!RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
"Paweł Laszczyński9 października o 16:12 · Nie obiecuję gruszek na wierzbie,nie mamię mieszkańców projektami z kredytów, bo nie trzeba zadłużać gminy kolejnymi kredytami czasami wystarczy znajomość ekonomii i RZĄDOWYCH funduszy celowych.Dlatego ja proponuję inną koncepcję niż Pani burmistrz rozwoju urbanistycznego i gospodarczego Strzelina bez ciągłego "życia na KOLEJNYM KREDYCIE". Moja koncepcja jest nowatorska, ale realna. To koncepcja ZRÓWNOWAŻON EGO ROZWOJU STRZELINA.Niech zdecydują wyborcy,"Wyborcy zdecydowali,a Pana koncepcja rozwoju oparta jest na Pana własnych doświadczeniach wielokrotnego umarzania Panu podatku na rzecz gminy, któryinni mieszkańcy płacą w całości i nie proszą o umorzenie,RE: Poradnik wyborczy. Jak i gdzie głosować?
TORES powiedziała : Przyjrzę się budżetowi miasta szukając pieniędzy na inwestycje, budowę mieszkań komunalnych i walkę z odorem z cukrowni. Strzał w 10 czyli głos na mnie i KW PiS będzie najcenniejszym strzałem. Strzelin ma przed sobą olbrzymią szansę. Chce żeby osiągnął w końcu to co mu się należy.socjalistyczny prl gonił ludzi do pracy, dużo pracowali i mało zarabiali. teraz jest dobrobyt i kapitalizm. zbudujemy socjale i rozdamy menelom dzieciorobom ludzkim odpadkom. ludzie z afryki nie muszą tu przybywać. wyhodujemy ich na miejscu, bez pracy bez wykształcenia bez dochodów bez majątku za to z talerzem telewizji satelitarnej i z komórką. zrobię loda każdemu politykowi, który na hodowlę szkodników rozda swój prywatny majątek a nie majątek wspólny czyli również i mój zrabowany mi podatkami.