ZNAJDŹ NA STRONIE

Aleksander Ziłkowski, wicestarosta obecnej i poprzedniej kadencji
Od wyborów samorządowych minęło wystarczająco dużo czasu, żeby zapytać włodarzy powiatu: co dalej? Jest jeszcze inne pytanie, które zadają sobie mieszkańcy powiatu. Ile ze starego zarządu, jeżeli chodzi o priorytety, będzie realizował nowy zarząd?

Wybory nowego starosty i zarządu powiatu obfitowały w nagłe zwroty akcji. Zawiązane koalicje rozpadały się, zanim zaczynały rządzić. Ostatecznie od kilku tygodni mamy nowego starostę i zarząd. Jedyna osoba, która wchodziła w skład poprzedniego zarządu jest teraz to Aleksander Ziółkowski. Więcej, radny Ziółkowski pełnił wtedy funkcję wicestarosty i obecnie jest wicestarostą. Jako radny uczestniczył w rozmowach koalicyjnych i ostatecznie znalazł się w koalicji, która wzięła na siebie odpowiedzialność za powiat strzeliński. W czym zarząd powiatu w aktualnym składzie jest lepszy od alternatywnego i jak przebiegały negocjacje koalicyjne? To tylko niektóre pytania, z jakimi zwróciliśmy się do wicestarosty Aleksandra Ziółkowskiego.

Kiedy zaczęły się rozmowy koalicyjne?
- Rozmowy nowo wybranych radnych o wyborze starosty i zarządu powiatu rozpoczęły się praktycznie od momentu ogłoszenia wyników wyborów. Wybory do rady powiatu wygrały dwa duże, wiodące w skali kraju, ugrupowania polityczne. Mówię oczywiście o PiS i Koalicji Obywatelskiej. Ten polityczny podział, wbrew woli części radnych, utrzymał się w czasie negocjacji koalicyjnych. Od początku było widać, że podział przebiega mniej więcej po połowie. Jestem przekonany, że gdyby rada liczyła parzystą liczbę radnych, to dzisiaj nie mielibyśmy ani starosty, ani zarządu. Skoro jednak rada liczy 17 radnych, to radni z tzw. środka (spoza PiS i KO – red.) musieli podjąć jakąś decyzję. Losy obu koalicji ważyły się do ostatniej chwili. Z tym, że o ile punktem wyjścia do tworzenia koalicji były względy partyjne, przynależność do konkretnej partii, to później w grę wchodziły względy osobiste i potencjał ludzki rodzących się koalicji. Gra szła o radnych „samorządowców” ( lista Porozumienie Samorządowe dla Regionu i Inicjatywa Lokalna – red.) i jedynaka z PSL (Marek Warcholiński – red.). Chodziło o to, żeby zaproponować im satysfakcjonujące ich rozwiązanie. Zgrabniej i zręczniej zrobiła to strona, która utworzyła koalicję.

W czym rządząca w powiecie koalicja jest lepsza od alternatywnej?
- Wiele osób podkreślało, że utworzenie zarządu w oparciu o radnych, którzy startowali z listy PiS ułatwi kontakty z wojewodą, a może na jeszcze wyższym szczeblu administracji rządowej. Ja nie do końca zgadzałem się z tą tezą. Później okazało się, że w Sejmiku Dolnośląskim, podobnie jak w naszym powiecie, PiS jest partią współrządzącą na Dolnym Śląsku. Czy to ułatwi nam kontakty? Nie wiem, przekonamy się. Wydaje się również, że dotychczasowe doświadczenie samorządowe i zawodowe jest większe po stronie radnych, którzy ostatecznie utworzyli koalicję, co nie oznacza, że takich osób nie ma po drugiej stronie.

Co z priorytetów zarządu poprzedniej kadencji chciałby pan przenieść do obecnego?
- Poprzednia kadencja była zdominowana przez działania doraźne, reagowanie na zagrożenia. Było to coś z „rozbrajania min”, które znajdowaliśmy na naszej drodze. Chodzi mi przede wszystkim o zaangażowanie zarządu w ratowanie szpitala. Najpierw były zupełnie zrozumiałe protesty płacowe pielęgniarek, później okazało się, że remont szpitala (w poprzedniej kadencji samorządowej – red.) kosztował więcej, niż przypuszczaliśmy. Potem musieliśmy się zmierzyć z realną groźbą zamknięcia szpitala po złożeniu przez ówczesnego prezesa SCM (Krzysztofa Kurowskiego – red.) wniosku o upadłość spółki. A jeszcze później przyszło nam borykać się z zapaścią finansową szpitala. Na dodatek Ministerstwo Finansów upomniało się o zwrot części subwencji oświatowej. Mam nadzieję, że obecny zarząd będzie działał w bardziej komfortowych warunkach i będzie mógł zająć się planowaniem rozwoju powiatu, reformami, zmianami niektórych procedur i struktur. Doceniam jednak to, co zostało zrobione w poprzedniej kadencji, jako wstępne porządkowanie spraw powiatu. Przypomnę tutaj chociażby poważną zmianę w funkcjonowaniu domów dziecka czy likwidację niewydolnego, z powodów finansowych, PCD (Powiatowe Centrum Dydaktyki).

Spytam wprost, czy jest jakiś „trup w szafie”, który wypadnie i okaże się, że powiat ma jeszcze większe długi i zobowiązania, które trzeba spłacać?
- Nic na ten temat nie wiem. Spłacamy dług po byłym szpitalu powiatowym, zwracamy część subwencji oświatowej, o której już mówiłem. Spłacamy również inne pożyczki zaciągnięte przed laty. Jedno, czym trzeba się jak najszybciej zająć, to rozwiązać problem kumulacji spłat związanych z konsolidacją kredytów w 2013 r. Dodam jeszcze, że powiat strzeliński ma stosunkowo małe zadłużenie w stosunku do innych samorządów. Problemem może być również to, że subwencja oświatowa nie nadąża za wzrostem kosztów utrzymania szkół. Władze oświatowe wychodzą z założenia, że samorządy same muszą szukać środków na oświatę.
Cały artykuł dostępny jest tutaj


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: W czym rządząca w powiecie koalicja jest lepsza od alternatywnej?
https://wroclaw.onet.pl/sprawa-stachowiaka-mezczyzna-ktory-nagrywal-zatrzymanie-oskarzony/0x49v58w czym obecna koalicja jest lepsza od alternatywnej????? w terrorze i w hipokryzji.pzpr sb i zomo stłukło i zabiło jakiegoś tam księdza , który doskwierał władzy ludowej, krytykował i podburzał ludzi w sytuacji dla państwa krytycznej i teraz ten ksiądz jest męczennikiem, do którego modlą się tłumy a ma on pomniki.policja we wrocławiu zajechała na śmierć prądem człowieka, którego winą było to że siedział na ławce w rynku, wciągnął krechę i nie chciał wsiąść dobrowolnie do milicyjnej suki. zatrzymanie człowieka siedzącego na ławce nagrał telefonem jakiś przechodzień. ten przechodzień ma teraz po raz kolejny sprawę karną za ujawnienie tego, że do zatrzymania 1 go człowieka potrzebnych było zaledwie 4 milicyjnych osiłków. w prl było zomo , nie tłukło ono jednak ludzi za to że siedzieli na ławce w rynku. tego świadka co to widział sb i mordercze sądy w prl też zostawiłyby w spokoju. franz kafka napisałby kolejny tom "procesu" gdyby żył.
0
Gravatar
Bart
.
Skoro zlikwidowano PCD - Powiatowe Centrum Dydaktyki to proponuję też zlikwidować PZD-Powiatowy Zarząd Dróg, bo po jakości dróg powiatowych widać, że nie jest potrzebny.
0
Gravatar
lewy
RE: W czym rządząca w powiecie koalicja jest lepsza od alternatywnej?
spajker powiedziała :
całą wypowiedź da się skrócić. co jest ważne?1. układy2. pieniądzecałemu powiatowi najbardziej brakuje pieniędzy. układy już są. skąd się biorą pieniądze??? ano pieniądze biorą się z obradowania. im więcej narad tym więcej pieniędzy. no jak zabraknie to idziemy do providenta, na szpital będzie.
Pieniądze biorą się z twojej i z mojej kieszeni, no i oczywiście pozostałych mieszkańców.

0
Gravatar
spajker
RE: W czym rządząca w powiecie koalicja jest lepsza od alternatywnej?
całą wypowiedź da się skrócić. co jest ważne?1. układy2. pieniądzecałemu powiatowi najbardziej brakuje pieniędzy. układy już są. skąd się biorą pieniądze??? ano pieniądze biorą się z obradowania. im więcej narad tym więcej pieniędzy. no jak zabraknie to idziemy do providenta, na szpital będzie.
0

Przeczytaj także