Do groźnych dla życia i zdrowia wychłodzeń organizmu dochodzi w różnych okolicznościach. Czasami wynika to z trudnej sytuacji życiowej lub z nieporadności i niesamodzielności. Czasem jest to efekt zwykłej bezmyślności lub lekkomyślności. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy, kiedy widzimy lub wiemy o osobie zagrożonej wychłodzeniem. Dzięki możliwości naniesienia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) informacji dotyczącej bezdomności, policjanci trafiają do osób samotnych i bezdomnych, aby sprawdzić czy potrzebują pomocy.
- Każdego roku w sezonie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu - informuje starszy aspirant Łukasz Porębski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie. - Powodem zagrożenia ich życia bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Zagrożeniem jest także stan techniczny budynków, w których przebywają osoby bezdomne. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Dlatego też w okresie zimowym policjanci stale podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. W trakcie służby patrole sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych, które mogące potrzebować pomocy.
Aplikacja KMZB pozwala wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym. Pamiętajmy także o osobach samotnych, chorych jak i nieporadnych życiowo. Jeden telefon, jedno kliknięcie, tak niewiele trzeba, aby pomóc.
Apelujemy również aby w nagłych przypadkach korzystać z telefonu alarmowego 112. Każde nawet anonimowe zgłoszenie policjanci zweryfikują, a w przypadku potwierdzenia zgłoszenia podejmą stosowne czynności, aby pomóc wskazane w zgłoszeniu osobie.
Kliknik, aby pomóc: KMZB Bezdomność
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.