– Najpowszechniejsze kryzysy dotyczą różnych trudnych, rodzinnych sytuacji – wyjaśnia Ewa Kożuch, psycholog, pedagog i doradca zawodowy

Coraz więcej osób potrzebuje wsparcia psychologicznego i szuka fachowej pomocy. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i nastolatków, osób dorosłych i seniorów. Z czego wynika ta tendencja? 

Centrum Zdrowia Psychicznego działa przy Stowarzyszeniu św. Celestyna w Mikoszowie. To miejsce, w którym każda dorosła osoba powyżej 18 roku życia, potrzebująca pomocy, otrzyma wsparcie i fachową opiekę.

Centrum powstało zgodnie z wytycznymi reformy Ministerstwa Zdrowia, której ideą jest poprawa opieki psychologiczno-psychiatrycznej dla mieszkańców powiatu, ale nie tylko, ponieważ przyjmujemy także pacjentów spoza naszego regionu – podkreśla Ewa Kożuch, psycholog, pedagog i doradca zawodowy. – Ideą jest zbliżenie się do mieszkańców, osób potrzebujących pomocy, aby mogli ją znaleźć jak najbliżej swego miejsca zamieszkania i żeby wiedzieli, dokąd przyjść w sytuacji kryzysowej. Takie centra jak nasze są punktem pierwszego kontaktu. Osoba wymagająca wsparcia się do nas zgłasza, a my dalej kierujemy ją do konkretnych specjalistów – dodaje.

Centrum jest czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Punkt koordynacyjno-zgłoszeniowy znajduje się na parterze głównego budynku stowarzyszenia (Mikoszów 27), gdzie można przyjść w każdej chwili bez wcześniejszej rejestracji czy skierowania. Można się także zgłosić, dzwoniąc na numer 717-009-009 lub 722-038-038, a także wykorzystując pocztę elektroniczną (czp@celestyn.pl).

U nas zawsze dyżuruje psycholog i pielęgniarka psychiatryczna – zaznacza Ewa Kożuch. – Ktoś, kto doświadcza trudności czy kryzysu, może się w każdej chwili zgłosić. Naszą rolą jest przyjęcie takiej osoby, wstępne zdiagnozowanie na czym problem polega i decyzja odnośnie dalszej ścieżki leczenia.

Jeśli pacjent jest w bardzo ostrym kryzysie i wymaga leczenia szpitalnego, to kierowany jest na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego. Zdarza się, że w takich sytuacjach wzywana jest karetka.

Czasem wystarczy tylko porada psychologiczna. W czasie wizyty podejmujemy decyzję, czy konieczne będzie kontynuowanie pracy z psychologiem, terapeutą czy kierujemy pacjenta do lekarza psychiatry – tłumaczy Ewa Kożuch.

Cały artykuł zamieściliśmy w 24 (1212) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także