Tydzień temu zrelacjonowaliśmy sesję gminy Przeworno w oparciu o głównych bohaterów – wójta i jedną z radnych. Tym razem skupimy się na działaniach Jarosława Taranka, które przedstawił podczas obrad, a także na wnioskach, apelach i zapytaniach radnych oraz sołtysów.
Przygotowane przez wójta sprawozdanie, w formie prezentacji wyświetlanej podczas minionej sesji rady gminy Przeworno, zawierało bardzo skrupulatnie podsumowane ilości spotkań, które były udziałem Jarosława Taranka. Wójt odbył m.in. 10 spotkań z firmami i instytucjami zewnętrznymi, 9 dotyczących budowy kanalizacji i oczyszczalni, 7 grupowych z mieszkańcami i 7 ogólnych z pracownikami i kierownikami jednostek gminnych; łącznie - 45 spotkań.
- Skupialiśmy się na realizacji gminnych inwestycji – podsumował ostatnie tygodnie pracy urzędu gminy wójt.
- Położona została nawierzchnia asfaltowa na ulicy Strzelińskiej i na placu wokół sklepu Lewiatan.
Jarosław Taranek spotkał się dwukrotnie z prezesem Energy Investors Group. Firma jest wykonawcą kanalizacji w Przewornie. Pierwszy etap budowy jest już praktycznie zakończony, wkrótce nastąpi oficjalny odbiór. Wójt dwukrotnie spotkał się również ze starostą Markiem Warcholińskim, przeprowadził rozmowy z zarządem powiatu oraz dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg. Spotkania dotyczyły przede wszystkim negocjacji w sprawie sfinansowania nowej nawierzchni na drodze powiatowej w Przewornie, która została uszkodzona podczas budowy kanalizacji.
Budowa oczyszczalni ścieków postępuje zgodnie z harmonogramem. Budynek jest już zadaszony, wkrótce zostanie dostarczona i zamontowana specjalistyczna aparatura, odbędą się szkolenia pracowników, podsypanie zbiorników, wykonanie odpływu i rurociągów między obiektami oraz zagospodarowany zostanie teren wokół oczyszczalni. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2015r. Gmina Przeworno wystąpiła o dofinansowanie inwestycji w postaci pożyczki i dotacji.
Realizowany jest program „Jestem sobie przedszkolaczek”, związany z powstaniem punktów przedszkolnych w Jegłowej oraz Sarbach.
Będzie „Orlik”
Wójt poinformował również o planowanych inwestycjach na przyszły rok. Wykonane zostały wstępne pomiary placu między szkołą w Przewornie a Młynówką, dotyczące ewentualnej budowy boiska wielofunkcyjnego typu „Orlik”. Ich wynik jest zadowalający - z drobnymi modyfikacjami będzie mógł powstać tam ów obiekt.
Prezes Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej wyraził zgodę na przyłączenie do strefy terenów z okolic Sarb. Odpowiednie dokumenty trafiły już do ministerstwa i czekają na analizę oraz decyzję. Za pomoc w tej sprawie wójt podziękował radnemu Rady Powiatu Strzelińskiego Aleksandrowi Bekowi służącemu pomocą, wiedzą oraz doświadczeniem, w rozmowach w Wałbrzychu.
Jarosław Taranek uczestniczył w konferencji Lokalnej Grupy Działania Gromnik. Wkrótce powstanie wiata przy wzgórzu, w późniejszym terminie parking.
Wójt odbył także spotkania w sprawie farm wiatrowych. Dyskutował na temat ich usytuowania, wydajności oraz możliwych terminów realizacji.
W Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu Jarosław Taranek rozmawiał z dyrektor Iwoną Dyszkiewicz na temat przejęcia przez gminę pałacu w Sarbach Górnych. Nie będzie to jednak możliwe. Na początku marca odbędzie się spotkanie z dyrektor i pracownikami ANR, na którym zostaną ustalone inne nieruchomości oraz grunty możliwe do przejęcia.
Wysłany został wniosek o wydanie opinii do kuratorium dotyczący powstania zespołu szkół w Przewornie. Wniosek został już pozytywnie zaopiniowany przez rady pedagogiczne oraz rady rodziców.
Wybory sołtysów
Jarosław Taranek zaznaczył, że w gminie rozpoczął się proces wyborów sołtysów.
- To ja prowadzę te spotkania. Mógłbym zlecić prowadzenie zebrań wiejskich innemu pracownikowi. Natomiast przyjeżdżam na nie osobiście, bo chcę się zapoznać z problemami, z argumentacją. Po zakończeniu serii zebrań wiejskich będę wiedział, jakie potrzeby mają poszczególne sołectwa. W sposób uporządkowany, zrównoważony i racjonalny będziemy się starali, jako urząd gminy, je realizować.
Wójt zaprosił również wszystkich radnych oraz sołtysów na prezentację „Strategia Promocji Gminy Przeworno”, która odbędzie się 13 marca o godz.10:00 w GOK’u.
Następnie przystąpiono do dyskusji. O przewidywany termin inwestycji pn. farmy wiatrowe zapytała radna Monika Konsencjusz. Wójt poinformował, iż pierwszy etap w Cierpicach planowany jest na połowę 2017 roku. Będą przeprowadzane spotkania wiejskie, na których mieszkańcy wypowiedzą się za lub przeciw stawianiu w ich miejscowości wiatraków. Rożnów już wyraził zgodę. W gminie planowane jest postawienie 15, 16 urządzeń. Od każdego urządzenia gmina otrzyma od 80tys. do 100tys. zł. Część z tych pieniędzy będzie trafiała z urzędu gminy do miejscowości, w której działać będą wiatraki, na potrzeby inwestycji, remontów itp. Z kolei radny Wiesław Misiewicz wyraził zaniepokojenie, oparte o doświadczenia gmin, które zainwestowały w farmy wiatrowe, przyszłym stanem dróg służących do transportu samochodowego części wiatraków. Uważa, że zawczasu należysię zabezpieczyć i zobowiązać firmy do przeprowadzenia ewentualnych remontów.
Wiesław Misiewicz zwrócił się też z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego termin zebrania wiejskiego w Jegłowej został z góry narzucony przez wójta bez porozumienia z sołtysem, jak przewiduje statut sołectwa. Jarosław Taranek odpowiedział, iż dostarczone do Jegłowej pismo z datą i godziną spotkania jest formą konsultacji i mieszkańcy mają prawo zaproponować inny termin.
Sołtys Przeworna Ludwik Hrycak pytał, czy wspomniane przez wójta spotkanie z dyrektor ANR będzie przekładało się na nowe możliwości dzierżawcze dla rolników. Wójt odpowiedział, że specyfikacja i warunki dzierżawy są i będą, ogłaszane przez urząd gminy.
Potrzebny dodatkowy pracownik
Radny Paweł Paryło wnioskował o reorganizację pracy urzędu i powołanie referatu rolnictwa. Powołał się na rozmowę z jednym z rolników, który już ponad tydzień czeka na wydanie zaświadczenia z planu zagospodarowania przestrzennego.
- Pan Zacierka (kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Środowiska – red.) już na początku stycznia zgłosił, że wydział ma bardzo dużo pracy – przyznał wójt. - Poprosił o dodatkowego pracownika. Teraz pan Zacierka jest na zwolnieniu i nie będzie go do 15 kwietnia (…) To jest już nie pierwsza uwaga i moim zdaniem bardzo słuszna. Musimy się zastanowić nad rozwiązaniem. Jeżeli rada zwiększy środki przeznaczone w budżecie na zatrudnienie, postaramy się znaleźć odpowiednią osobę - argumentował wójt.
Przewodniczący Andrzej Łuczak odniósł się do komentarza, jaki usłyszał w przerwie z od radnego Tomasza Błażejewskiego, a dotyczącego ustalenia przez niego terminu wspólnego posiedzenia komisji kolidującego z terminem szkolenia dla rolników (miały się odbyć w jednej sali). Andrzej Łuczak nie wiedział o odbywającym się szkoleniu. Poprosił wójta o informowanie go w przyszłości o wszelkich organizowanych w urzędzie spotkaniach.
Przewodniczący zaapelował także o poinformowanie mieszkańców, jak postępować w przypadku chęci usunięcia z poszyć dachowych eternitu. Zgłaszają się do niego osoby, które nie mają pojęcia jak się do tego zabrać.
- Możemy taką informację umieścić na stronie internetowej – powiedziała sekretarz Urszula Iżykowska-Mroczko.
- Przedstawimy listę wyspecjalizowanych firm, które się tego typu pracami zajmują. Mieszkańcy sami nie mogą ściągać tego materiału z dachów.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Mieszkańcy wypowiedzą się za lub przeciw...
p.Bek został powołany na asystenta p.Wójta to może w ramach wolnych przebiegów pomóc pomóc p.Zacierece w referacie jak był wójtem to się zna i nie trzeba tworzyć nowego etatu ;-)