Wanda Pochwała z jednym ze swoich rękodzieł
Wanda Pochwała z jednym ze swoich rękodzieł
Rękodzielnictwo jest dziś na topie. Na portalach społecznościowych, blogach oraz youtube publikowane są zdjęcia i filmiki, jak zrobić coś z niczego. Skąd mistrzowie rękodzieła czerpią inspirację? Czy każdy może samodzielnie zrobić tak piękne rzeczy?
Wanda Pochwała jest mieszkanką Rożnowa. Rękodziełem zajmuje się od 2010 rok, ale jej pierwsze z tą sztuką zaczęły się wcześniej. W 2008 ukończyła kurs na opiekunkę świetlicy. Później pracowała w Karnkowie i Rożnowie. Wtedy zaczęła poszukiwać w Internecie pomysłów, którymi mogłaby zainteresować dzieci. Tak trafiła na opis robienia kwiatów z krepiny. Pierwsze prace nie były idealne, ale praktyka czyni mistrza. Każdy kolejny kwiat był coraz ładniejszy od poprzedniego.
Od kilku lat pani Wanda z dziećmi ze świetlicy przygotowuje palmę wielkanocną, która później jest eksponowana podczas gminnego konkursu.
Z biegiem czasu spod ręki artystki wychodziły coraz to ładniejsze i bardziej skomplikowane okazy.
Jednak kobieta zmienną jest i po pewnym czasie twórczyni zaczęła szukać dalszych inspiracji. Pragnęła się rozwijać.
I tak zrodził się pomysł na kwiaty z drutu i rajstop.
- Największy problem miałam ze znalezieniem odpowiedniego drucika, który z łatwością dałby się formować, będąc przy tym odpowiednio trwałym – mówi Wanda Pochwała. - Odwiedziłam chyba wszystkie sklepy z materiałami budowlanymi i ogrodniczymi. Odpowiednie druty były dostępne na portalu aukcyjnym, ale nie można było zamówić kilku metrów na próbę. Sama przesyłka także była droga. W końcu odpowiedni drut znalazłam w sklepie ogrodniczym w Ziębicach.
Kiedy pani Wanda miała już wszystkie niezbędne materiały, zaczęła tworzyć. W ten sposób powstało wiele pojedynczych kwiatów i bukietów. Odwzorowanie żywej rośliny jest tak wierne, aż trudno uwierzyć, że podstawą jest uformowany drucik z naciągniętą kolorową rajstopą. Kiedy artystka umieści wykonany przez siebie kwiat w doniczce, efekt jest piorunujący. Najbardziej w pamięci pani Wandy zapadł kosz kwiatów, który zrobiła na 50 rocznicę ślubu. Do dziś wspomnienie to budzi w niej wzruszenie.
Oprócz kwiatów pani Wanda wykonuje także koszyczki z wikliny… papierowej. Aby go zrobić wcześniej trzeba przygotować mnóstwo rureczek z gazet, a następnie wyplatać je razem, aż osiągnie się zamierzony efekt.
Wszyscy znajomi Wandy Pochwały wiedzą, czym sie zajmuje i jaki ma talent, dlatego postanowili namówić ją, aby zaprezentowała swoje rękodzieła podczas II Festiwalu Talentów w Przewornie. I tak też się stało.
Zainteresowanie umiejętnościami artystki z Rożnowa jest ogromne. Przychodzą do niej panie z kół gospodyń wiejskich, które chcą się nauczyć robienia tak pięknych ozdób. Zaraża swoimi umiejętnościami najbliższych, dzieci, a nawet ludzi starszych.
Poza swoimi niesamowitymi zdolnościami Wanda Pochwała jest kochającą mamą trójki dorosłych już dzieci oraz żoną.
Nie boi się żadnych prac domowych. Lubi „podłubać” w ogrodzie. Uwielbia piec ciasta. Kocha naturę i zwierzęta.
Z całą pewnością zasługuje na uznanie, bo nie dość, że obdarzona jest niezwykłym talentem, to jeszcze potrafi pogodzić swoje absorbujące hobby ze wszystkimi obowiązkami.
Jest także chętna do nauki dzieci, młodzieży czy dorosłych. Z chęcią poprowadzi warsztaty. Szczęście daje jej satysfakcja, że inni odnajdują się w tej samej pasji co ona.
Dzieła autorki były prezentowane na II Festiwalu Talentów w Przewornie




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także