Na polderze w Przewornie w najbliższym czasie mają rozpocząć się prace naprawcze
Na polderze w Przewornie w najbliższym czasie mają rozpocząć się prace naprawcze
Spór sądowy w sprawie polderu w Przewornie trwa już kilka lat. W końcu pojawiło się światełko w tunelu. Niedawno strony zawarły ugodę. W najbliższym czasie mają ruszyć prace naprawcze zbiornika. Czy w polderze jeszcze w tym roku będzie woda?
Na temat nieszczelnego polderu w Przewornie pisaliśmy na łamach naszej gazety wielokrotnie. Jego administratorem jest Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Po wykonaniu analiz zlecono firmie PRGW wykonanie przesłony uszczelniającej zaporę. Niewiele to jednak pomogło. Gdy DZMiUW wezwał wykonawcę do usunięcia wad przesłony, firma odmówiła. Sprawa trafiła do sądu. Spór trwa już kilka lat. W końcu pojawiło się światełko w tunelu. Kilka miesięcy temu strony zawarły sądową ugodę. – PRGW (wykonawca – red.) zobowiązał się, że do 150 dni od przekazania terenu budowy wykona pionową przesłonę hydroizolacyjną iniekcyjną wzdłuż zapory zbiornika na odcinku od prawego przyczółka zapory do połączenia z wykonaną już częścią przesłony po stronie odwodnej zapory – poinformował Marek Kwiatkowski, zastępca dyrektora ds. inwestycji w DZMiUW we Wrocławiu. Jak dowiedzieliśmy się, teren budowy został przekazany na początku maja. – Została już przygotowana i uzgodniona dokumentacja techniczna przesłony hydroizolacyjnej oraz zgłoszono do administracji architektoniczno-budowlanej zamiar wykonania robót. Wykonawca ma zakończyć prace do końca października bieżącego roku – wyjaśnia Kwiatkowski. Zgodnie z umową, przeważającą część kosztów robót poniesie wykonawca, czyli PRGW. Pozostałą część dopłaci DZMiUW we Wrocławiu ze środków pochodzących z zabezpieczenia gwarancyjnego złożonego przez wykonawcę zbiornika, czyli PIWiOŚ. Oznacza to, że koszt robót nie będzie obciążał budżetu państwa.
Jak dowiedzieliśmy się także w DZMiUW, na polderze w Przewornie w najbliższym czasie planowane są również roboty konserwacyjne, które nie mają związku z uszczelnieniem zbiornika. – W ramach zamówienia wykoszona będzie zapora zbiornika oraz przedpole. Ponadto oczyszczone zostaną rowy opaskowe i niecka wypadowa zbiornika oraz kraty wlotowe do bloku urządzeń zrzutowych. Dodatkowo odchwaszczony zostanie narzut kamienny na skarpie odwodnej. Jak wiadomo co jakiś czas zbiornik wypełnia się wodą z intensywnych opadów atmosferycznych i roboty te muszą być wykonywane cyklicznie, aby utrzymać w pełnej sprawności urządzenia towarzyszące zbiornika, które muszą być przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód powodziowych – poinformował Marek Kwiatkowski z DZMiUW we Wrocławiu.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także