ZNAJDŹ NA STRONIE

Mieszkańcy Przeworna przygotowali przepyszną grochówkę, ciasta i zimne napoje  dla pielgrzymów
Mieszkańcy Przeworna przygotowali przepyszną grochówkę, ciasta i zimne napoje dla pielgrzymów
Kiedy do niewielkiego Przeworna, liczącego nieco ponad 1000 mieszkańców, wkroczyła we wtorkowy wieczór armia ponad 450 pielgrzymów, wydawało się, że wieś zostanie sparaliżowana. Tymczasem okazało się, że stało się coś niesamowitego. Pątnicy i mieszkańcy utworzyli jedną całość, pomagali sobie nawzajem, modlili się i śpiewali.
2 sierpnia do Przeworna dotarła piesza pielgrzymka idąca z ziemi wałbrzyskiej, kłodzkiej, świdnickiej i ziębickiej na Jasną Górę. Pątnicy idą w sześciu grupach, a łącznie jest ich ponad 450 osób, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku. Pielgrzymi zostali bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Przeworna. Większość z Jędrzej Świerczyński i Stasiek Uryszek z Bielawy chodzą na pielgrzymkę od 12 latnich rozlokowała się na tymczasowym polu namiotowym, zorganizowanym na placu przed szkołą. Również budynek szkoły stał w tym dniu dla pielgrzymów Siostry Gabriela i Józefina z Wrocławiaotworem. W organizację przyjęcia i ugoszczenia pielgrzymów zaangażowało się bardzo wielu mieszkańców. Sołtys i rada sołecka, dzięki wsparciu sponsorów, przygotowali dla pielgrzymów wojskową grochówkę. Jak mówią sami przewornianie, przynajmniej kilkadziesiąt osób czynnie pomaga pielgrzymom i tak jest co roku. - Mieszkańcy Przeworna są dla nas bardzo mili i starają się ugościć nas, jak najlepiej potrafią - mówi przewodnik pielgrzymki ks. Romuald Brudnowski, na co dzień proboszcz parafii w Kudowie Zdroju. - Witają nas na chodnikach, zapraszają na kąpiel i posiłek. Również wójt i pracownicy urzędu są otwarci na nasze potrzeby. Nie zdarzyło się jeszcze, że nie dotrzymali słowa w przygotowaniu dla nas warunków do noclegu. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak ciepło nas traktujecie. Tegorocznym hasłem pielgrzymki jest „Błogosławieni Miłosierni”. Jest to również nawiązanie do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce, przez które nasza pielgrzymka skróciła się o 2 dni (dla mieszkańców ziemi wałbrzyskiej nawet o 3 dni), dlatego wszyscy zaczęliśmy równy start z Opactwa Cysterskiego w Henrykowie - dodaje ks. Brudnowski. - We Mszy poprzedzającej naszą drogę udział wzięło trzech biskupów. Mszę prowadził ks. abp. Tomasz Peta z Kazachstanu, który odprawiał nabożeństwo w intencji uchodźców.
Po rozstawieniu namiotów, opatrzeniu ran i zjedzeniu kolacji przygotowanej przez przewornian, pielgrzymi wraz z mieszkańcami śpiewali i bawili się na placu przy szkole w świetle płonącego ogniska. Ważnym punktem był uroczysty Apel Jasnogórski o godzinie 21:00, na którym obecny był ks. bp. Ignacy Dec.
Pątnicy z Przeworna następnego dnia wyruszyli do Skorogoszczy, a na Jasną Górę dotrą 9 sierpnia, po siedmiu dniach pielgrzymowania. Najkrótszy etap całej trasy liczył 16km, a najdłuższy 32km.Wśród pielrzymów znalazło się kilku księży z zagranicy, którzy odwiedzili Polskę  z okazji ŚDM w KrakowieKs. Romuald Brudnowski (przewodnik pielgrzymki) wraz z innymi pielgrzymami


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także