Strzelińskie obchody 75. rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu rozpoczęły się w środę, 11 lipca. Punktualnie o godzinie 12:00 w mieście i gminie Strzelin zawyły syreny alarmowe. O taką formę uczczenia 75. rocznicy zabiegały środowiska kresowe.
Po południu w Strzelińskim Ośrodku Kultury odbyła się bezpłatna projekcja filmu pt. „Wołyń”, polskiego dramatu wojennego z 2016 r. w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Scenariusz filmu powstał na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków Rzezi Wołyńskiej w latach 1943–1944. Natomiast w niedzielę, 15 lipca, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie odbyła się Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich RP.
Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, w niedzielę, 11 lipca 1943 roku, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku.
Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8 tysięcy Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943–1945 zamordowano ok. 100 tysięcy Polaków. W wyniku polskich akcji odwetowych zginęło ok. 10 tysięcy Ukraińców.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: 75. rocznica rzezi wołyńskiej
Imię powiedziała : masz rację . tryzuby do strehlen w 1945 z oppeln przyjechały. cześć z nich ze sztokholmu. tryzuby zamordowały lachów, przybrały ich nazwiska i nawet dziś po rysach twarzy i po zaciętości ich poznasz. no ale co za różnica powiesz. różnica jest taka że ukrainiec i ten z 1945 i ten obecny powinien być znakowany niebiesko-żóltą opaską. najpierw patrioci od bandery lachiv mordowały a teraz 4 miliony ukraińców w lachwi rabota. możesz też napisać że przybysz z afryki różni się od polaka tylko kolorem skóry a ja ci odpiszę to zatrudnij go w swojej firmie , zrozumiesz i przestaniesz pisać mądrze inaczej.RE: 75. rocznica rzezi wołyńskiej
Imię powiedziała : połamany krzyż to buddyjski znak pokoju. powieśmy go na ratuszu w strzelinie.RE: 75. rocznica rzezi wołyńskiej
spajker powiedziała : niebiesko-żółte barwy ma też Opole i wiele innych miast na świecie i co z tego wynika ? Tak jak państwa, miasta zamieszkują ludzie o różnych narodowościach. Byleby Ludzie byli Ludźmi.RE: 75. rocznica rzezi wołyńskiej
patriotyczne obchody ludobójstwa zostały upamiętnione niebiesko-zóltą flaga strzelina i łemkowskimi zaśpiewami rdzennych strzelinian przywiezionych tu z drohobycza