Wiadomo już, na które projekty będzie można głosować w ramach Strzelińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest ich aż jedenaście, ale nie wszystkie propozycje pozytywnie przeszły weryfikację. Mieszkańcy sami wybiorą oczekiwane do zrealizowania inwestycje i remonty warte 350 000 zł. Głosowanie rozpocznie się w sierpniu, a zwycięskie zadania zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
Do Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie łącznie wpłynęło piętnaście projektów, z czego jedenaście z nich zostało dopuszczonych do głosowania. Cztery projekty nie przeszły pozytywnie oceny i weryfikacji, przez co nie zostały dopuszczone, przez zespół ds. Strzelińskiego Budżetu Obywatelskiego, do głosowania. Na taką decyzję miały wpływ niewłaściwie oszacowane koszty lub niespełnienie wymogu ogólnodostępności.
Były to projekty: Budowa boksów na pojemniki z odpadami komunalnymi; Monitoring terenu wewnątrzblokowego tzw. Osiedla Wojska Polskiego, Wodny plac zabaw na basenie miejskim i Przebudowa odcinka ul. Stanisława Staszica w Strzelinie.
Od 27 sierpnia do 7 września br. odbędzie się głosowanie nad proponowanymi zadaniami. O wyborze projektów do realizacji, w drodze bezpośredniego głosowania, zdecydują mieszkańcy gminy Strzelin. Każda osoba będzie mogła oddać tylko jeden głos. Od 10 do 21 września odbędzie się liczenie głosów. Ogłoszenie wyników nastąpi 30 września podczas obchodów Święta Patrona Strzelina Św. Michała Archanioła.
Jedenaście projektów
Sporządzono już oficjalną listę projektów, na które będzie można głosować, wraz z ich opisem i oszacowanym kosztem realizacji. Pozytywnie zweryfikowano następujące projekty:
1. Budowa drogi gminnej Muchowiec-Jegłowa (350 000 zł). Ma to poprawić komunikację mieszkańców Muchowca w zakresie dojazdu rolników i mieszkańców celem dostawy zboża, zakupów nawozów i opału.
2. Budowa placu zabaw na terenie Osiedla „Na Skarpie” w Strzelinie (180 000 zł). W konsekwencji na terenie osiedla powstanie tzw. centrum integracyjno-rekreacyjne, co wzbogaci ofertę spędzania wolnego czasu dla najmłodszych mieszkańców.
3. Jasno Tanio Ekologicznie (123 528 zł). Celem projektu jest zlikwidowanie nieoświetlonych miejsc, z których korzystają mieszkańcy, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmierzch oraz w godzinach nocnych. Projekt zakłada zakup i montaż lamp ulicznych w Gębczycach.
3. Modernizacja placu zabaw i gier na Osiedlu Wojska Polskiego (78 500 zł). Projekt ma poprawić warunki rozwoju zabawy i gier dla dzieci i młodzieży z Osiedla Wojska Polskiego i jego okolic. Zakłada wyposażenie placu w nowe urządzenia, wymianę ogrodzenia, kosza do gry w koszykówkę i remont nawierzchni boiska.
5. Montaż urządzenia tzw. tyrolki (linozjazdu), 45 000 zł w Parku Miejskim im. Armii Krajowej w Strzelinie. Projekt ma wzbogacić przestrzeń parku o atrakcję turystyczną, poszerzyć ofertę wyposażenia służącego do zabawy dzieci, starszych dzieci i młodzieży, a także ich możliwości fizycznych.
6. Wspieramy nasz dom, dom kultury! Doposażenie Strzelińskiego Ośrodka Kultury w sprzęt umożliwiający rozwój oferty kulturalnej (158 881 zł). Głównym celem projektu jest wzrost uczestnictwa mieszkańców gminy w wydarzeniach i działaniach organizowanych przez SOK. Dodatkowe wyposażenie pozwoli rozbudować i uatrakcyjnić dotychczasową ofertę.
7. Wykonanie ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od ul. Wrocławskiej do ul. Krzepickiej w pasie zlikwidowanej linii kolejowej (200 000 zł). Projekt ma się przyczynić do krzewienia kultury fizycznej w społeczeństwie oraz promocji zdrowego trybu życia.
8. Wykonanie otwartej strefy aktywności sportowej w Parku Wschodnim w Strzelinie (80 000 zł). W parku miałaby powstać otwarta strefa aktywności sportowej, polegająca na montażu urządzeń siłowni zewnętrznej oraz montażu ławek parkowych.
9. Wykonanie ścieżki edukacyjnej przyrodniczo-historycznej Wzgórza Parkowego (97 000 zł). Głównym celem projektu jest edukacja społeczności lokalnej oraz turystów, co umożliwi zapoznanie się z historią Wzgórza Parkowego i Strzelina oraz przyrodą, fauną i florą parku.
10. Zakup sprzętu medycznego dla Strzelińskiej Przychodni (169 500 zł). Sprzęt byłby wykorzystywany w odpowiednich poradniach działających przy Publicznym Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie. Proponowany sprzęt to aparat do elektrokardiografii, aparat do kardiotografii, fotel stomatologiczny z wyposażeniem, fotel ginekologiczny, urządzenie do badania pojemności płuc i aparat USG do poradni ginekologicznej.
11. Zakup wyposażenia do zaplecza kuchennego świetlicy wiejskiej w Białym Kościele (37 600 zł). Planowany jest zakup kuchni 6-palnikowej z piekarnikiem elektrycznym, patelni elektrycznej, chłodni, zmywarki do naczyń, mebli kuchennych, zlewozmywaka gastronomicznego, naczyń kuchennych, regałów i sprzętu AGD.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Na co wydamy 350 tysięcy złotych?
Czy mi się wydaje czy te projekty to głównie radni wspierający panią Dorotę? I czy pracownik urzędu tam nie składa? Mogę się mylic ale dziwi mnie to bardzo...inne przepadły. Po co mamy z pieniędzy strzelińskich remontować drogę do Przeworna??? Ktoś oszalał???Projekty
silnoręki powiedziała : W sumie patrząc na kosztorys to wystarczyłoby na oba projekty.RE: Na co wydamy 350 tysięcy złotych?
silnoręki powiedziała : 200 000 złotych za wysypanie żwirem 3 km dawnego torowiska? więźniowie zrobioą to za 5 paczek szlugów a żwir to kopalnia za darmo powinna przywieźć. trzeba być pozbawionym skrupulów utracjuszem aby dać komuś 200 000 wspólnych pieniędzy za kilka wywrotek żwiru. kopalnie rozjeżdżają strzelińskie drogi za free to dawać tu wywrotki na torowisko za free i więźniów do roboty za szlugi a nie za 200 000. poza tym te ścieżki rowerowe nie są przeznaczone dla rowerów szosowych ale dla grubooponiastyc h gniotów zwanych góralami. głosuj na asfaltowe ścieżki dla rowerzystów szosowych , w czym rowerzysta szosowy ma być gorszy od górala? te 3 km ścieżki to dla rowerzysty robota na 5 minut jazdy. czym tu się podniecać?RE: Na co wydamy 350 tysięcy złotych?
Olek powiedziała : A mi się najbardziej podoba projekt nr 7 - więc głosujmy na niego :-)RE: Na co wydamy 350 tysięcy złotych?
ziuk powiedziała : czeski cmentarz na wichrowych wzgórzach to też demolka. dobrze jest jednak postawić pytanie kiedy można taki cmentarz zagospodarować na park w sytuacji gdy rodziny zmarłych o groby nie dbają, nie pamiętają. dobrym pomysłem byłoby lapidarium , obelisk informujący że tu był niemiecki/czeski cmentarz, można dodać kilka nazwisk i dat pochówku. pamięć o zmarłych będzie uszanowanaRE: Na co wydamy 350 tysięcy złotych?
Park wschodni to po prostu niemiecki cmentarz. Uważacie, że robienie pompek i przysiadów na cudzych grobach jest ok?RE: Na co wydamy 350 tysięcy złotych?
Olek powiedziała : Olek powiedziała : No wiesz, jak się coś kupuję to trzeba za to płacić. Takie są odwieczne prawa handlu. Tyle tylko dlaczego kupując sobie płaci naszym bezpieczeństwem zdrowotnym.Projekt numer 9
Projekt numer 9 to dla mnie najlepszy pomysł. Jeżeli chodzi o dofinansowanie PZLA to sorry ale niech sie tym zajmie nowy Dyrektor Przychodni. Ciągle nie mogę pojąć jak Burmistrz, która szanowalem i dwukrotnie na nią głosowałem mogła tak sprzedać Przychodnie za poparcie PO? Sluchajac opinii znajomych myślę, że ta decyzja będzie ja słono kosztować w najbliższych wyborach. Bo mieszkańcy to nie idioci i wiedzą, że układ z tym Panem pozbawia ja wiarygodności jako polityka i Szefa Gminy. Mój głos i mojej rodziny napewno straciła. A tak poza tym glosujmy na projekt numer 9.