ZNAJDŹ NA STRONIE

...a część zorganizowana została w szkole
„EKOLOGIA, SPORT I DOBRA ZABAWA” - pod takimi hasłami przebiegała druga część projektu gminy Strzelin pn. „Pogranicze bez granic”, polegającego na współpracy gminy Strzelin i gminy Libchawy z Czech. Cel projektu to nawiązanie nowych przyjaźni, pokonywanie barier społeczno-gospodarczych, a także wygenerowanie trwałej współpracy organizacji. Projekt przyczynia się do integracji mieszkańców pogranicza, młodzieży szkolnej, wymianiy doświadczeń, promocji regionów oraz podniesienia wiedzy o wspólnym obszarze.
Zadania projektowe realizowano w dniach 15-16 września 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się w sobotę 15 września o godzinie 13.30. Dwadzieścioro czworo uczniów ze szkoły w Białym Kościele i szesnaścioro młodych Czechów wraz z opiekunami spotkało się w szkolnej hali sportowej. O 14.00 przystąpiono już do marszu na orientację - gry terenowej w grupach na terenie Białego Kościoła. Zabawa przebiegała przy sprzyjającej aurze i w wyśmienitych humorach. Młodzież miała okazję zobaczyć naszą piękną okolicę. Na początku zostały utworzone drużyny polsko-czeskie, młodzież dostała mapki Białego Kościoła z zaznaczonymi punktami, do których musiała dojść i wykonać zadanie. W towarzystwie opiekunów ze szkoły podstawowej młodzież wyruszyła w teren. Zadania związane były z ekologią, np. były kalambury, w których należało dopasować tropy do zwierząt, ułożyć puzzle, zbudować kosze i posegregować śmieci, w diagram wpisać nazwy ptaków. Aby zadanie było trudniejsze, młodzież czeska musiała danego ptaka pokazać, a zadaniem młodzieży polskiej było odgadnięcie, jaki to ptak. Było bardzo wesoło. Pomimo bariery językowej wszyscy bawili się świetnie, a wspólne zadania spowodowały, że wszyscy bardzo polubili się.
Część zabaw odbyła się w terenie
Do szkoły
Po zmaganiach w terenie uczniowie przenieśli się do szkoły, aby uczestniczyć w warsztatach ekologicznych „EKOMODA”. Uczestnicy projektowali stroje z materiałów odpadowych. Przy tej pracy nie zabrakło twórczej inwencji, kreatywności i poczucia humoru. Warsztaty zakończyły się pokazem mody, podczas którego zaprezentowano przygotowane stroje. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia odbyła się zabawa taneczna dla młodszych i starszych uczestników projektu. Uniwersalna muzyka i taniec ostatecznie przełamały barierę językową i kulturową.
Niedzielne przedpołudnie obfitowało w emocje sportowe. W tym dniu bowiem odbyły się zabawy i rozgrywki sportowe na boisku szkolnym, m.in. mecz piłki nożnej, sztafeta czy przeciąganie liny. Wszystko przebiegało w duchu sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe puchary i upominki. Po wspólnym posiłku uczniowie z Czech wrócili do domów. Dzieci i młodzież z obu krajów przeżyły wiele wspaniałych chwil, które na długo pozostaną w ich pamięci. A możliwe, że zawarte przyjaźnie przetrwają o wiele dłużej.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Jak to Czesi w Białym Kościele gościli
hipokryzja fałsz i obłuda. oto polacy wiona miłością do czeskich dzieci w ramach jakiegoś programu za 150 milionów rocznie. do 1945 1/3 mieszkańców powiatu stanowili czesi, tacy, którzy zbudowali strzelin gęsiniec pęcz dębniki i gościęcice. kto o nich pamięta? tym odwiecznym mieszkańcom strzelina i okolic zabrano domostwa, ich świetlicę, ich firmy, ich kościoły, ich cmentarze. nakłoniono ich do emigracji. ci goście z czech nawet nie wiedzą że w okolicach żyli czesi od setek lat, że w 1938 roku gęsiniec zamieszkiwało 1803 czechów, gościęcice 1816 czechów a strzelin ok 6000 niemców.no ale ludzie traktowani są instrumentalnie , zaprosi się młodzież, wyda miliony na współpracę polsko-czeską a czeski cmentarz się zaorze, ich kościoły się zburzy albo da komuś, ich firmy i ich domostwa się upaństwowi no ale minidygnitarze gminni wymienią się orderami i dyplomami za odwieczną pamięć i za odwieczną przyjaźń.w ramach takiej współpracy polakom na zaolziu pozwoli się w niedziele mówić po polsku.
0

Przeczytaj również